- 0
Csaknem két hétig tartott a Ludwig Múzeum igazgatóválasztása miatt elkezdett múzeumfoglaló-tüntetés. Míg a tiltakozók kultúrharcot látnak, a valóságban nem tűnik olyan egyértelmű sikertörténetnek az eddigi igazgató öt éve, mint mondják.
Betelt a pohár! A Ludwig Múzeumot mától napi 24 órában nyitva tartjuk" - olvashatták a Nemzeti Színház előtt kezükbe nyomott szórólapon az Alföldi Róbert utolsó rendezésének premierjéről kitóduló nézők. A röplaposztók a Művészetek Palotájából sétáltak át a Nemzeti elé másfél nappal azután, hogy május 9-én, csütörtökön megszállták a Ludwig Múzeum lépcsőjét, tiltakozva az intézmény szerintük antidemokratikus igazgatóválasztása ellen. Az „Occupy Ludwig" megmozdulás több mint egy héten át tartott, matracok, hálózsákok lepték el a kultúrpalota lépcsőjét.
Az Alföldi-szimpátiatüntetésbe átcsapó Mephisto-bemutató közönsége fogékony lehetett a tüntetők jelszavaira, hiszen a Ludwig-saga hasonlít a Nemzeti igazgatóváltásához. Ezúttal Bencsik Barnabás eddigi igazgató helyezkedett bele a jobboldali kultúrpolitika áldozatának szerepébe. Pedig ő is ugyanúgy kitölthette mandátumát, ahogy Alföldi, csupán annyi történt, hogy a pályázatokat elbíráló szakmai bizottság nem az ő kinevezését támogatta, hanem a Műcsarnok korábbi igazgatójáét, Fabényi Júliáét.
Pünkösd utáni kedden az Emberi Erőforrások Minisztériuma közleményben tudatta: Fabényi Júlia lesz a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója. „A megadott határidőig két pályamunka érkezett be, a miniszter által létrehozott javaslattevő bizottság a két jelölt közül Fabényi Júlia pályázatát támogatta, a tárcavezető a bizottság javaslatát elfogadva döntött Fabényi kinevezése mellett" - írják. (Bencsik Barnabás vezetői megbízatása február 28-án járt le.)
A hetek óta folyó kampány mögött felfedezhető az a recept, amellyel tavaly Bozsik Yvette-et tántorították el attól, hogy átvegye a Trafó igazgató székét - akkor épp a Ludwig Múzeumban indult el a táncművészt az idegösszeomlás szélére sodró hadjárat. Bencsik regnálása példátlan sikertörténetként jelenik meg a mögötte felsorakozók érvelésében, pedig a látogatószám évek óta csökken, miközben a Műcsarnok elmúlt egy éves működése azt mutatja, hogy lehet kortárs képzőművészettel nézőt csalogatni.
Fabényi Júlia június 1-jétől veszi át a múzeum irányítását. Az MTI-nek elmondta: pályázatát rövidesen közzéteszi. „Saját magam felé az elvárás: jóból trendit" - foglalta össze az anyag lényegét, hozzátéve: a nemzetközi kortárs művészet legjavát szeretné bemutatni, fiatal jelenségeket ugyanúgy, mint később, komolyabb előkészítés után történelmi tendenciákat is. A távirati irodának adott nyilatkozatában elmondta: lényegesen radikálisabb kortárs képzőművészeti minőséget és ízlést képvisel, mint elődje, az irányváltás leginkább a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum művészeti koncepcióban lesz érzékelhető. „Feltétlenül fel szeretném dolgozni többek között a hidegháború idejének művészetét a Ludwig-hálózaton belül" - említett példát. Kiállítási terveiről szólva egyelőre nem említett konkrétumokat. Mint mondta, osztrák és olasz művészeknek, valamint a hetvenes évek második felében színre lépett magyar alkotóknak is szeretne monografikus tárlatokat rendezni, de a kiállítási naptár ismertetése előtt még át kell tekintenie a múzeum már lekötött tárlatait. Az intézmény közép-európai fókuszát északi és déli irányban is kell terjeszteni, valamint Ausztriát is be kell ebbe vonni - fűzte hozzá. |
Arról, hogy a Ludwig-botrányban milyen külföldi szálak jelennek meg, lapunk május 16-iki számában olvashatnak, ami teljes terjedelmében a Digitalstandon keresztül is megvásárolható.
hetivalasz.hu - L.Z