Ma 2024 július 14. Örs, Stella napja van. Holnap Henrik, Roland napja lesz.

Olasz foci - Összefoglaló Serie A. 3.forduló

A válogatott meccsek miatti szünetről visszatérve, a III. fordulóval folytatódtak a Seie A küzdelmei a hétvégén. A játéknap előtt négy száz százalékos csapat volt még, név szerint a Sampdoria, a Genoa, a Lazio és a Juventus, mivel azonban utóbbi kettő éppen egymással találkozott, bizonyos volt, hogy ez a szám csökkenni fog.

A fordulót a Livorno-Milan találkozó nyitotta, melynek nagy kérdése az volt, talpra tud-e állni az Inter elleni csúfos vereség után Leonardo alakulata.

Az első játékrészben elég gyenge teljesítményt nyújtottak a vendégek támadói, a Livorno viszont több alkalommal is veszélyeztetett, de a vezetést nem bírta megszerezni. 0-0-s félidőt követően, az 56. percben Leonardo lehívta a pályáról a gyenge Ronaldinhót és az alig észrevehető Huntelaart, a helyükre beküldve Pirlót és Inzaghit. A cserék némi lendületet hoztak a piros-feketék játékába, akik többször is helyzetbe kerültek, gólt azonban így sem sikerült szerezniük, csakúgy, mint a hazaiaknak, így az eredmény maradt 0-0.

A Milan helyzete tehát nem túl rózsás, a kudarcokért pedig a legtöbben Leonardót okolják, aki újra és újra jelét adja meglehetős edzői tapasztalatlanságának. Kérdés, hogy Berlusconi mennyire bízik a brazilban, és hajlandó lesz-e a nagy ambíciókkal indított szezont tanulópénzként feláldozni Leonardo érdekében?

Szombaton – szokás szerint - még egy mérkőzést rendeztek, nevezetesen a Lazio-Juventus összecsapást, melyen két makulátlan mérleggel rendelkező csapat találkozott. A vendégeknél a kezdőben kapott helyet hosszú mellőzés után David Trezeguet is, aki korábban kijelentette, a szezon végeztével elhagyja a zebrákat.

A meccs élvezetes, lüktető iramban indult. A játékot eleinte inkább a Juventus irányította, azonban a Diakité vezette védelem állta a sarat, amikor pedig már ők is tehetetlenek voltak, Muslera kapusban haltak el a támadások. A Lazio részéről a balhátvéd Kolarov volt a legaktívabb, aki ismét megmutatta, miért is hívják úgy, a szerb Roberto Carlos (szerb Mihajlovicsnak mégse nevezhetik…). Több remek elfutása és csele is volt, valamint kivételes lövőerejét is megcsodálhattuk, amely Ibrahimovic távoztával jó eséllyel nevezhető a Serie A legerősebbjének.

Az első félidő krónikájához tartozik még Diego sérülése, akit Giovinco váltott, valamint Mauri meg nem adott gólja (a kapu előtti kavarodásban Cruzt látta szabálytalannak a játékvezető).

A folytatásban a Giovinco inspirálta vendégek támadtak valamivel többet, de a Lazio is többször eljutott a Juventus kapujáig. A 72. percben aztán jött Caceres, aki egy beadás után kifejelt labdát vágott kapásból a hálóba. A játék képe ezután sem változott sokat: a Juventus továbbra is próbálkozott, épp úgy, mint a Lazio, amely további erőket igyekezett mozgósítani az egyenlítés érdekében.

A hosszabbítás negyedik percében Giovinco centerezett jobbról, a beadásra érkezett Amauri, aki elképesztően akrobatikus mozdulattal kapura kanalazta a labdát, Muslera azonban nagy bravúrral hárított, Trezeguet ismétlésébe viszont már csak beleérni tudott. A végeredmény 2-0.

A címvédő a Parma csapatát látta vendégül, amely újonc létére igen jól kezdte a szezont, két meccsen négy pontot gyűjtve. A mérkőzés meddő Iner-fölényt hozott, amire válaszul Mourinho a szünetben csatasorba dobta Balotellit, mint harmadik csatárt, a védekező középpályás Thiago Motta lehozatalával. A fiatal olasz-ghánai támadó remek cserének bizonyult: passza a tizenhatos előterében találta meg Eto’ót, aki egyet tolt még a labdán, majd irgalmatlan gólt ragasztott a bal felső sarokba. Balotelli ezután másik csatártársát, Militót is kiszolgálta: a jobb oldalvonal mellől indított hajszálpontos beadását az argentin mellre vette, majd félmagasan a hosszúba passzolta. 2-0-s győzelmével az Inter két pont hátrányból tartja az éllovasok diktálta tempót.

A fordulót az első helyről váró Sampdoria edzője, Luigi Del Neri korábbi csapatához, az eleddig pont nélkül szerénykedő Atalantához látogatott. A hazaiak vehemensen kezdtek, bizonyítani akarták szurkolóiknak, hogy eddigi nyeretlenségük nem több puszta botlásnál. A vezetést azonban nem tudták megszerezni, sőt, a vendégek is eljutottak néhányszor a kapujukig. A második félidő elején Tissone megkapta második sárgáját, így emberelőnybe került az Atalanta. Támadott is az Atalanta, azonban csak egy les miatt annulált Aquafresc találatig jutott. A másik oldalon azonban elég volt egy Cassano villanás – az olasz zseni remekül hozta helyzetbe Manninit – és megszerezte a vezetést a Sampdoria.

A gól után mindent megpróbált az Atalanta, azonban hol Castellazzi kapus, hol a balszerencse állta útját, így maradt a 0-1.

Röviden a többi vasárnap délutáni mérkőzésről: egygólos hátrányból fordítva, idegenben szerezte meg első győzelmét és első pontjait a Roma; a kispadon immár Claudio Ranierivel, aki a lemondó Luciano Spallettit váltotta. A várakozásoknál kissé gyengébben kezdő Udinese is megszerezte első győzelmét. Ezúttal a csapat fel tudott nőni kapitánya, a kirobbanó formában játszó Di Natale mellé, aki mesterhármasával immár hatgólos, csupán három forduló után. Győzött a Fiorentina és a Chievo is, előbbi a Cagliarit fogadta, utóbbi az idén is harmatosnak mutatkozó Bologna vendége volt. Meglepetésre nem tudta otthon tartani mindhárom pontot a Palermo, amely a Barit látta vendégül. Az újonc az 1-1-es végeredménnyel harmadik meccsén harmadik döntetlenjét játszotta. És ha már a hárommeccses Bari-sorozatok: a fiatal középhátvéd, Andrea Ranocchia ismét remekül futballozott, amivel megint csak a mezőny egyik legjobbja volt.

Vasárnap este került sor a Genoa-Napoli rangadóra. A két csapat a 2006-2007-es szezonban egy 0-0-s döntetlennel, kéz a kézben jutott vissza a Serie A-ba, ahol most mindketten a nemzetközi szereplésért küzdenek.

A meccs tehát izgalmasnak ígérkezett, a kezdő összeállításokat látva pedig három argentin sztárcsatárt is a kispadon találtunk: a hazaiaknál Palacio és Crespo, míg a vendégeknél Lavezzi maradt ki a csapatból.

A kezdő sípszó után belekezdett a hazai csapat: kétszer is komolyan veszélyeztette De Sanctis kapuját, azonban a Napoli nem késlekedett a válasszal és vezetett néhány tetszetős támadást. A mérkőzés egyik fordulópontja a 28. percben következett be, mikor a játékvezető – legalábbis megkérdőjelezhető módon – kiállította Criscitót. Történt, hogy a Genoa védője szabálytalanul szerelte Maggiót, amiért Tagliavento sárga lapot kívánt adni. Erre a játékos egy olasz meccseken szájról gyakran leolvasható tömör káromkodással válaszolt. A játékvezető így meggondolta magát, és azonnal a pirosat mutatta fel Criscitónak.

A játékrész vége előtt négy perccel aztán kihasználta az emberelőnyt a Napoli, és megszerezte a vezetést. Quagliarella remek kiugratásával megindult Hamsik, finom mozdulattal eltolta a labdát a kapus mellett, majd éles szögből a kapuba passzolt.

Nehéz helyzetben a hazai csapat, gondolhatta mindenki. Így érezhette Tagliavento játékvezető is, akinek megesett a szíve a Genoán, vagy csak még egyszer átgondolta Criscito kiállítását, és könnyű síppal befújt egy tizenegyest. Mivel a Napoli argentin jobbhátvédje, Campagnaro utolsó ember volt, mehetett ő is zuhanyozni. Az más kérdés, hogy utolsó emberként nem sokat tett azért, hogy Sculli elessen, sőt, inkább utóbbi volt szabálytalan. A büntetőt mindenesetre Floccari biztos lábbal értékesítette.

Gasperini mester azon döntése, hogy nem cserélt játékosa kiállítása után, remeknek bizonyult, mivel így a szünetben már támadót cserélhetett a kiegyenlítődött erőviszonyok mellett: Palacio váltotta Scullit. A hazaiak azonnal támadásba is lendültek, az 55. percben Mesto remek bombagóljával megfordították az állást.

A Genoa mestere azonban ekkor újabb csatárt küldött a pályára, Floccari helyett Crespo a pályán. A cserecsatárok hamarosan meg is hálálták a bizalmat: Palacio kihagyhatatlan helyzetbe hozta Crespót, utóbbi pedig kétgólos előnybe csapatát. Két remek támadócsere után jött a harmadik: a Milanetto helyett pályára lépő Kahrja magabiztosan értékesítette a Palacio buktatásáért megítélt büntetőt. A tizenegyest érő szabálytalanságért Aronicát is kiállította a játékvezető, így a Napoli kilenc emberrel és 4-1-es vereséggel fejezte be a mérkőzést.

Eredmények:

Livorno-Milan 0-0
Lazio-Juventus 0-2 (Caceres 72., Trezeguet 90+4.)
Internazionale–Parma 2–0 (Eto’o 71., Milito 88.)
Atalanta–Sampdoria 0–1 (Mannini 63.)
Bologna–Chievo 0–2 (Pinzi 18., Pelissier 30.)
Fiorentina–Cagliari 1–0 (Gilardino 55.)
Siena–Roma 1–2 (Maccarone 26., illetve Mexes 72., Riise 89.)
Udinese–Catania 4–2 (Floro Flores 29., Di Natale 55., 69.(11-es), 79. illetve Morimoto 11., Mascara 34.(11-es))
Palermo–Bari 1–1 (Budan 91., illetve Allegretti 2.)