- 0
Az amerikai kongresszusi kutatószolgálat jegyzéke szerint az amerikai kormány által idén segélyezendő országok közül a tíz, legtöbb támogatásban részesítendő országban rendszeres emberkínzás folyik – {...}
A LEGNAGYOBB TÍZ, AMERIKA ÁLTAL IDÉN SEGÉLYEZENDŐ ORSZÁG MINDEGYIKE EMBERKÍNZÓ
Az USA ezzel saját törvényeit is megszegi
{...} az olyan globális emberjogi szervezetek szerint is, mint a londoni Amnesty International vagy az amerikai Helsinki Rights Watch.
Az amerikai törvények értelmében vagy nulla, vagy igen kis segély adható olyan országnak, amely „a nemzetközileg elismert emberi jogokat – beleértve a kínzást – durván megsérti”.
Az alábbi országok kapnák a legnagyobb összegű segélyt (zárójelben a segély összege milliárd USA dollárban): Izrael (3,1), Afganisztán (2), Egyitpom (1,6), Pakisztán (1,2), Nigéria (0,7), Jordánia (0,67), Irak (0,57), Kenya (0,56), Tanzánia (0,55) és Uganda (0,45).
Az emberjogi szervezetek szerint a felsorolt országok mindegyikében tavaly gyakorolták a kínzást és ezen országok felében ez tömegesen fordult elő.
A felsorolt országokban ezen kívül más emberi jogokat is igen súlyosan sértettek meg.
Az ENSZ-nek a megszállt palesztin területekre vonatkozó, a napokban kiszivárgott emberjogi jelentése szerint Izrael háborús bűnöket, etnikai tisztogatást és egyéb bűnöket hajtott végre a megszállt területeken, miközben apartheid-rendszert működtet. A megszállók 2000 óta 1400 palesztin gyermeket öltek meg és 8 ezret tartóztattak le.
Az alábbiakban kizárólag az Egyesült Államok külügyminisztériumának országjelentéséből idézünk a további, legtöbb segélyben részesítendő országokban gyakorolt emberkínzásról.
A jelentés szerint Afganisztánban „annak ellenére, hogy az alkotmány tilt ilyen gyakorlatot, széles körben ismerté vált információk szerint kormányzati tisztségviselők, biztonsági erők, büntetésvégrehajtási hatóságok és a rendőrség is elkövetett kínzást”.
Egyiptomban, olvasható az amerikai jelentésben, „A felfüggesztett 2012-es alkotmány leszögezi, hogy fizikai vagy morális sérelem nem okozható olyan személlyel szemben, akinek mozgását korlátozzák, őrizetbe vettek, illetve letartóztattak. A július 8-i alkotmány nem tartalmaz ilyen cikkelyt… Megfigyelők az év teljes egészében jelentést tettek kínzásokról.”
Az Afganisztánnal szomszédos Pakisztánra vonatkozó országjelentés szerint „Az alkotmány tiltja a kínzást és más embertelen vagy lealacsonyító bánásmódot, de jelentések arról számoltak be, hogy a biztonsági erők – beleértve a hírszerzést – megkínoztak és rossz bánásmódban részesítettek őrizetbe vett egyéneket”. A jelentés a megkínzottak számát 7200-ra teszi.
Az olajban gazdag afrikai Nigériáról – Afrika legnépesebb államáról – szóló amerikai jelentés idevágó fejezete leszögezi, hogy „Noha az alkotmány és a törvény tiltja a kínzást és annak büntetését helyezi kilátásba, a kínzás nem bűncselekmény és a biztonsági szervek tagjai rendszeresen kínoznak, vernek és más módon bántanak tüntetőket, gyanúsítottakat, gárdistákat, letartóztatottakat és elítélt rabokat. A rendőrség polgárokat bántott, hogy pénzt préseljen ki belőlük.”
Lapunk megkereste az Egyesült Államok brüsszeli és budapesti nagykövetségén a sajtóosztályt - amelynek saját maga által meghirdetett feladata, hogy „biztosítsa az amerikai politikai, gazdasági és társadalmi kérdések jobb megértését” – azzal, vajon mi lehet a magyarázata annak, hogy az idén a tíz legnagyobb összeggel megsegítendő országban rendszeresen kínoznak embereket és azt, hogy vajon az emberek kínzása ezek szerint követelmény-e a nagyobb összegű segély megítéléséhez.
Az USA említett követségeitől lapzártánkig nem kaptunk választ.
Lovas István
(Magyar Nemzet, 2014-03-06)
forrás: Lovas István facebook oldala