- 0
Ami Amílcar Cabral volt Bissaunak és Zöld-foknak, azt testesítette meg Thomas Sankara Felső-Volta, vagyis Burkina Faso számára, tevékenysége, beszédei, intézkedései miatt ma már az ország történetének valaha volt legjobb vezetőjének tartják, egy igazi hősnek, a fekete kontinens Che Guevarajának, aki nyíltan kiállt az egykori gyarmatosító hatalom, Franciaország, a segélyektől való függőség ellen, egyáltalán a népét nyomorba taszító imperializmus ellen.
Halálát és bukását sajnos pontosan nézetei és intézkedései okozták később, és bár halálának körülményei eléggé ismertek, a tettesekről, felbújtókról csak összeesküvés-elméletek léteznek, több különböző verzió is kering a köztudatban.
Mint oly sok későbbi vezető, Sankara is katonaként kezdte pályafutását, a hatvanas-hetvenes években különböző műveletekben vett részt a hadsereg tagjaként (pl. Madagaszkáron vagy a Malival vívott első határkonfliktusban) és gyorsan nagy népszerűségre tett szert társai körében, ráadásul erre az időszakra tehető barátságának kezdete a mostani burkina fasó-i elnökkel, Blaise Compaoréval, akivel együtt szolgált. A nyolcvanas évek első éveinek puccsokkal, bebörtönzésekkel és lázongásokkal teli időszaka különböző kormányzati pozíciókat és országos ismertséget hozott Sankara számára, aki egykori katonatársaival és jóbarátjával, Compaoréval együtt 1983. augusztusában puccsot hajtott végre Jean-Baptiste Ouédraogo, Felső-Volta akkori elnöke ellen, majd átvette az ország irányítását. Néhány héttel később kiderült, milyen irányt szabott az országnak: imperializmus-ellenes, baloldali, forradalmi eszméktől tüzelt államot tűzött ki célként a nép elé, olyasmit, mint ami Kubában létezett, tehát valami hasonlót, amiért Amílcar Cabral küzdött Bissauban.
Olyan fontos és ma már hihetetlennek tűnő célokat tűzött ki (ezek egy részét el is érte), mint az élelmiszerönellátás, a nők helyzetének javítása, a korrupció és az állami túlköltekezés elleni harc felszámolása, és nevéhez fűződik az ország első bevásárlóközpontjának létrehozása is. Amiért valószínűleg azonban mindenki emlékszik rá, az egy 1984-es intézkedése volt, amikor is az ország nevét “Becsületes Emberek Országára”, Burkina Fasó-ra változtatta. Mindössze 1983 és 1987 között volt hatalmon, de ez alatt olyan dolgokat hozott létre, amiért a mai napig sok ezren imádják és emlékeznek meg róla minden évben: 2.5 millió gyermek beoltása 15 nap alatt különböző betegségek ellen, 10 millió fa program az elsivatagosodás ellen, a törzsek hatalmának letörése, a férfi-női egyenjogúság megteremtése felé az első lépések, lakásépítési program, program az analfabetizmus felszámolása ellen és még sorolhatnánk, mi mindent tett a népért Sankara, aki ellen persze kritikákat is fel lehet hozni.
Ilyen volt például az egypártrendszer megteremtése, a nyilvános megmozdulások betiltása, a közösségi tulajdon létrehozása vagy kötelező forradalmi megemlékezések megalapítása. Az már egyre gyorsabban nyilvánvalóvá vált, hogy Franciaország nagyon nem nézi jó szemmel Sankara tevékenységét, ahogy szintén egyre több ellenfelet szerzett magának egykori puccstársai és barátai körében, ugyanis a várakozásokkal ellentétben Sankara nem látott neki a pozíciók és a pénz korlátlan osztogatásának. A sokáig testvérként szeretett Blaise Compaoré volt végül az, aki elárulta és lefizetett elnöki testőrök, vezérkari tisztek kis csapata 1987. október 15.-én betört az éppen irodájában tanácskozó Sankarához és 12 társával együtt meggyilkolta.
Elkerülendő az országos forrongást, a támadók darabokra vágták az elnök testét és maradványait egy névtelen sírba szórták, de ez sem akadályozta meg, hogy sok ezren a névtelen sírnál rójják le kegyeletüket, voltak akik napokig álltak sorba, hogy megérinthessék a hevenyészett földkupacot. Másnap Compaoré már be is jelentette, hogy ő Burkina Faso új elnöke. A merénylettel kapcsolatban később hihetetlen sok különböző elmélet merült fel, a következőben megpróbálom ezeket egy hihető és logikus konkluzióvá tömöríteni.
folytatjuk...
www.mindennapiafrika.info - A Flag Polgári Műhely partnere