Ma 2024 október 09. Dénes napja van. Holnap Gedeon napja lesz.
Vigyázat! Új módszerekkel dolgoznak a titkosszolgálatok

Vigyázat! Új módszerekkel dolgoznak a titkosszolgálatok

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

A nyilvánosság a legjobb fedés. Kormányok megbuktatása évtizedek óta szinte rutinszerűen zajlik a szemünk előtt. - Horváth József zseniális írása.

Nem minden az, aminek látszik” – ez volt az egykori Nemzetbiztonsági Hivatal első jelmondata. Ami napjainkban aktuá­lisabb, mint valaha. Ugyanis a titkosszolgálatok világa a szemünk előtt változik, ahogy a minket körülvevő világ is alapjaiban recseg-ropog. Illetve csipog, hogy igazán naprakész legyek. Hiszen, ha azt nézzük, hogy az egyik izraeli titkosszolgálat milyen összehangolt műveletre volt képes, akkor joggal kapjuk fel a fejünket. Csipogókba, rádió adó-vevőkbe elrejtett robbanószerkezetek titokzatos legyártása, álcázása, több fedett lépcsőn keresztül történő célba juttatása, majd ezekkel dön­tően terroristák, katonák elleni felhasználása meghaladja a forgatókönyvírók fantáziáját is.

A másik oldalról viszont azt látjuk, hogy a nagy szolgálatok egyre-másra szenvednek látványos kudarcokat. 

Az oroszok az Ukrajna elleni támadás első pillanataiban téves információk­kal látták el a hadsereget és a politikai vezetést is. Ez vezetett a Kijev elleni első támadás kudarcához. Ahogy a harctéri hírszerzésük sem tudta előre jelezni a kurszki régió elleni ukrán betörést. De az amerikai szolgálatok is leszerepeltek az afganisztáni kivonulás következményeinek a felbecsülésében. A washingtoni belpolitikai küzdelmekbe való direkt beavatkozásuk sem öregbítette a hírnevüket.

 Az előbb az izraeli szolgálat sikeres akcióját említettem, ám ők is kudarcot vallottak a tavaly októberi Hamász-támadás esetében. Ilyenkor aztán gyorsan halljuk az ítéletet, hogy a klasszikus titkosszolgálatok ideje lejárt. Mondván, századunkban már nincs is igazán szükség rájuk, hiszen a széles nyilvánosság, a közösségi média korában a kémeknek leáldozott. De ne feledjük, hogy nem minden az, aminek látszik…

Néhány napja egy 1991-ben íródott cikk került nálunk a figyelem középpontjába. A Washington Postban arról írt a szerző – már akkor! –, hogy a titkos akciók korszakának leáldozott.

 Több mint harminc évvel ezelőtt David Ignatius szerint a világ többé már nem titokban működik, hanem a nyílt cselekvés korszakát éljük. Azt állította, hogy az új világ kulcsa a nyílt hálózatépítés, a titkos műveletek régi koncepciója már elavult. Szerinte nyíltan kell támogatni a demokráciapárti aktivistákat, szabadságharcosokat, sőt a félkatonai szervezeteket is.

 Ennek a nyíltnak mondott műveletnek az első lépcsője a különböző jogvédő, demokratikus átalakulást támogató szervezeteknek, bizottságoknak, alapítványoknak a létrehozása. Ezeken keresztül pedig a támogató aktivisták körének kiépítése, konferen­ciák szervezése, személyes kapcsolatok megteremtése. Úgy gondolta, ennek a nyíltnak kikiáltott munkának a legnagyobb hozadéka, hogy ezzel szemben a válaszcsapás esélye közel nulla. Hiszen a nyitottság maga a védelem, a nyílt finanszírozás a túlélés záloga. Ezzel szemben a CIA titkos műveletei megbuktak, a szolgálat hajlamos volt belegabalyodni a titkok szövedékébe. 

A szerző végső konklúzióként már akkor felvetette, hogy a titkosszolgálatokat meg kellene szüntetni, hiszen eljárt felettük az idő. Aztán persze kiderült, hogy mégsem.

Szerintem ezt a több mint harmincéves írást érdemes úgy olvasni, mint amit maguk a szolgálatok rendeltek, sőt mondtak tollba. Hiszen mi van akkor, ha ez csak egy új eszköz és módszer kidolgozásának és bevezetésének a fedésére szolgált? Ahogy a csipogóknál a valós megrendelőt elrejtő cégek sora. 

A látszólag nyílt szervezetek, hálózatok építése azóta is töretlen. Az amerikai demokráciaexport is folyik szerte a világban. A nyilvánosság a legjobb fedés. Egy-egy ország, társadalom de­stabilizálása, kormányok megbuktatása évtizedek óta szinte rutinszerűen zajlik a szemünk előtt.

 Arab tavasz, színes és gyümölcsös forradalmak, Majdan téri harcok Kijevben. A világmédián keresztül mi meg faljuk a híreket. Ahogy a politikusok megbuktatásáról, lejáratásáról, csapdába csalásáról szólókat is. Amelyek látszólag pusztán a véletlen művei.

Látjuk, hogyan vált mára önálló hatalmi tényezővé a média, milyen sztárok az oknyomozó újságírók. Csak éppenséggel azt nem látjuk most sem, hogy valójában kik mozgatják a szálakat. Kik finanszírozzák, kik adják az értékes alapinformációkat, gyártják az ötleteket. Azt gondolom, hogy át akarnak verni bennünket. 

Távolról sem igaz az állítás, hogy a titkosszolgálatok felett eljárt az idő. Csupán új módszerekkel, új fedéssel dolgoznak. Ez a nyíltnak hazudott műveletek korszaka, ami valójában tökéletes álca. Hiszen ki merné megkérdőjelezni egy nyílt tekintetű aktivista „nemes” szándékait. Azonban ezek a nyíltsággal fedett műveletek már nem kívánnak meg klasszikus ügynököket. Az egy más világ, más igényekkel, feladatokkal.

Nem véletlen, hogy néhány hete a brit és az amerikai hírszerző szolgálatok vezetői közös elemzést jelentettek meg a Financial Timesban. Ebben arról írnak, hogy a nemzetközi világrend súlyos veszélyben van. Bejelentették, hogy közösen lépnek fel Európában az orosz hírszerzés felelőtlen szabotázs hadjáratával szemben, jelentsen ez bármit is. A két vezető szerint szükségük van az alkalmazkodás, kísérletezés és innovációs képességük erősítésére. A kínai globális kihívás miatt átszervezik a szolgálataik működését. És ezt a sajtóban jelentik be, mert ők ugye profi titkosszolgálatok. Valójában ezek sokkal inkább üzenetek, információs játszmák, mintsem valós tények. 

Egy szó, mint száz, mai világunkban is dolgoznak a titkosszolgálatok. Talán aktívabban, mint a hidegháború lezárulta óta bármikor. Elvégre a nemzetközi biztonsági rendszer átalakulóban van és ebben a hírszerzés és az elhárítás is egyre nagyobb szerepet játszik.

 A hadseregek klasszikus fegyvernemeinek kora sem járt le, ahogy ezt látjuk Ukrajnában vagy a Közel-Keleten. Így azt se higgyük el, hogy szolgálatok kihalásra lennének ítélve. Nem, csak új módszereket, fedéseket alkalmaznak, igen hatékonyan. A sorozat huszonötödik epizódjában, most először meghalt James Bond. De a producerek már gőzerővel dolgoznak a folytatáson. Ezt tartsuk szem előtt!

Horváth József

A szerző biztonságpolitikai szakértő

]]>www.magyarnemzet.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Életmód (1) Titkok és talányok (12) Autómánia (61) Nézőpont (1) Heti lámpás (327) Tereb (146) Mozi világ (440) Mozaik (83) Tv fotel (65) Gazdaság (717) Nagyvilág (1310) Rejtőzködő magyarország (168) Politika (1582) Emberi kapcsolatok (36) Belföld (11) Kultúra (9) Irodalmi kávéház (537) Jobbegyenes (2853) Sport (729) Alámerült atlantiszom (142) Vetítő (30) Történelem (18) Gasztronómia (539) Szépségápolás (15) Mondom a magamét (7868) Flag gondolja (36) Egészség (50)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>