Ma 2024 november 05. Imre napja van. Holnap Lénárd napja lesz.
Van-e Putyinnak mesterterve?

Van-e Putyinnak mesterterve?

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

 A történelem, terepszínű ruhában, már ott toporog a szomszédban.

Bő egy hét telt az oroszukrán háború kirobbanása óta, de ahelyett, hogy a kezdeti sokk után tisztázódtak volna az egymás után sorjázó kérdések, csak újabbakat kaptunk. Lassan képtelenség érdemben beszélni arról, mi történik Ukrajnában vagy milyen vezérlőelvek mentén hoz döntéseket az orosz elnök. 

A Nyugat felé közvetített ukrán narratíva szerint egy meghülyült elnökkel az élen Oroszország hibát hibára halmozva már most elveszítette a háborút, a másik oldal szerint viszont az orosz hadsereg minden egyes lépése csupán Vlagyimir Putyin mestertervének egy-egy pontja. Siker és a kudarc egyaránt!

Mindkét nézőpontnak nagyjából ugyanakkora a megalapozottsága. Nulla! Fogalmunk sincs, mi történik valójában a harctéren vagy milyen események zajlanak a Kreml falai mögött. Az orosz kormány ötszáz elesett katonáról tud, az ukránok ennek tízszereséről. Kinek hiszünk? Miért? Hihetünk egyáltalán a nyugati sajtónak Oroszországgal kapcsolatban?

Csak újabb kérdések tucatjait kapjuk a nyakunkba, ha nekiállunk feldolgozni a híreket. A fősodratú média szinte csak a brit hírszerzés információi alapján tudósít az orosz előrenyomulásról, folyton azt hangsúlyozva, mennyivel lassabban haladnak az elvártnál. Az, hogy az ukrán hadsereg jelentős része körül épp most záródik a zsák szája Kelet-Ukrajnában, hogy Herszon elesett, hogy Ukrajnát napokon belül elvághatják a tengertől, az információs háború szempontjából nem számít. Tulajdonképpen meg sem történt.

Azt a háborút ugyanis Ukrajna már régen megnyerte. A hirtelen győzelem, amelyet Putyin saját katonáitól várt, az ukrán twitterezőké lett. A kijevi kormány nem csak Nyugaton győzött, az várható volt. Minden jel szerint Ukrajnában is. Az orosz ajkú lakosság is ellenszenvvel fogadta az orosz megszállókat, a korábban közutálatnak örvendő Zelenszkij elnök népszerűsége az egekben. 

Az oroszok, úgy tűnik, képtelenek érdemben válaszolni az ukrán szuperfegyverekre. A géppisztollyal pózoló ukrán szépségkirálynő, a Kígyó-sziget hős védőinek legendája vagy Zelenszkij valóban szellemes és jól idézhető dumája arról, hogy fuvar helyett lőszerre lenne szüksége, egy-egy találat. 

Teljesen mindegy, hogy a géppisztoly valójában egy játékfegyver, hogy a Kígyó-sziget katonái minden jel szerint hadifogságba kerültek, hogy Zelenszkij színészként éppen élete szerepét játssza. A narratívák háborújában az igazság nem számít. Ukrajna lerohanásával, Oroszország érdekeit figyelembe véve, Putyin rövid távon talán racionális döntést hozott, de az biztos, pályafutásának legnagyobb ballépése, hogy a narratívák fontosságáról nem akar tudomást venni.

A valamirevaló elemzők között is kevesen voltak, akik megjósolták volna, ennyire közel van a háború. Sosem fog már kiderülni, vaktában lövöldözött-e az amerikai diplomácia, amikor megjósolta a háború kezdetének időpontját. Nem is számít már. Mi, kétkedők abból indultunk ki, Oroszország elnöke racionális döntést hoz majd. Nem érdeke a háború, tehát nem lesz háború. 

Nem bírná a szankciókat, néhány négyzetkilométer ukrán földért nem vállalja a gazdasági büntetést, Oroszország nincs kész erre, az orosz emberek sem akarnak háborút. Megfeledkeztünk róla, hogy a piac és a kölcsönös gazdasági függés pacifikációs hatásaiban bízva hasonló tévedés áldozatai lettünk 1914 és 1939 előtt is. A demenciával vívott harcában éppen vesztésre álló Joe Bidenhez képest Putyin különösen hidegfejű, számító, racionális figurának tűnik, nem csoda, hogy senki nem készült a háborúra. Rajta kívül!

Putyinnak bizonyára volt mesterterve Ukrajna megtámadására, csak le kellett porolni a korábbiakat. Az orosz elnök már a 2007-es müncheni biztonságpolitikai konferencián jelezte, nem fogja sokáig tűrni az amerikai hegemóniát, s ha előbb nem, hát a 2008-as bukaresti NATO-konferencia után, ahol először merült fel komolyan Ukrajna (és Grúzia) észak-atlanti integrációja, biztosan nekiállt felskiccelni egy invázió látványterveit. 

Az igazán érdekes kérdés nem az, hogy Putyin tudja-e, mihez kezd Ukrajnával. Valószínű, erre is megvannak a forgatókönyvek. Azt nem tudjuk, mi mihez kezdünk majd a megváltozott világrenddel. Ezt lenne jó minél előbb kitalálni, ugyanis a történelem, terepszínű ruhában, már ott toporog a szomszédban.

Pomichal Krisztián (Felvidék) - ]]>www.magyarnemzet.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Tv fotel (65) Mondom a magamét (7935) Rejtőzködő magyarország (168) Belföld (11) Kultúra (9) Autómánia (61) Mozi világ (440) Politika (1582) Alámerült atlantiszom (142) Gasztronómia (539) Heti lámpás (333) Sport (729) Titkok és talányok (12) Jobbegyenes (2872) Szépségápolás (15) Emberi kapcsolatok (36) Flag gondolja (37) Mozaik (83) Nézőpont (1) Történelem (18) Nagyvilág (1310) Tereb (146) Életmód (1) Irodalmi kávéház (537) Vetítő (30) Gazdaság (719) Egészség (50)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>