Ma 2024 december 12. Gabriella napja van. Holnap Luca, Otília napja lesz.
Jean-Claude, részegen ki visz majd haza?

Jean-Claude, részegen ki visz majd haza?

Flag

Szöveg méret

5
Átlag: 5 (1 szavazat)
Mr. Euro-nak nem az itallal van baja, hanem annak hiányával.

Az Európai Bizottság elnökét már 2016-ban alkoholistának és láncdohányosnak állította be a brüsszeli Politico című lap. A helyzet azóta szemlátomást romlott. Ingatag lábakon a Szerződések Őre, avagy egy isiász odüsszeiája.

Az Európai Bizottság elnöke egyre gyakrabban nem tud megfelelő módon válaszolni az újságírói kérdésekre – mutatott rá két esztendővel ezelőtt a Politico. Munkatársai szerint Juncker politikai értelemben már akkor megbénult, a Mr. Euro-nak nevezett vezetőnek egy luxembourgi újságíró szerint „nem az itallal van baja, hanem annak hiányával.”

A nem alaptalannak tűnő feltételezéseket, szóvivője Margarítisz Szkínász rögtön cáfolta, szerinte „az elnök nagyon jó állapotban van, és teljes erőbedobással dolgozik.”

Azóta úgy tűnik megváltozott a helyzet.

A legutóbbi NATO csúcson erősen ingadozó, segítségre szoruló bizottsági elöljáró kapcsán rögtön szárnyra kaptak a pletykák, hogy illuminált állapotban lehetett, amely feltételezést a Bizottság szóvivője ízléstelennek minősített és egy korábbi baleset következményeként kialakult ]]>isiász roham kitörésével hárított]]>.

Természetesen elfogadhatjuk ezt a magyarázatot is, az ülőideg zsába nem játék. Ráadásul egy hónapja Juncker az ír parlamentben hasonló érveléssel állt elő: ő nem részeg, csak isiásza van, de amúgy inkább lenne részeg. Az ír parlamentben.

Az észak-atlanti szövetség kétnapos brüsszeli csúcstalálkozóján a főszereplő mégsem Luxembourg közel 19 éven keresztül (!) miniszterelnökként funkcionáló „csókkirálya” volt, hanem az amerikai elnök, akinek érdemi szerepe lehetett abban, hogy a NATO tagállamai hitet tettek a védelmi költségvetésük emelése és a biztonság fokozása mellett. Trump az esemény végén kijelentette, hogy a katonai szövetség lényegesen erősebb, mint a találkozó előtt volt, az Egyesült Államok elkötelezettsége pedig továbbra is szilárdnak tekinthető.

Megint 2016-ban járunk, amikor a magyar miniszterelnök a visegrádi négyek és Angela Merkel német kancellár közös találkozóján egyértelművé tette, hogy az unióban “első helyre” kell sorolni a biztonság kérdését. Persze az EU-ban a „politikai fáziskésés” elég gyakori. Orbán Viktor akkor arról is beszélt, hogy

az Európai Bizottság a politikai szerepjátszást fejezze be, és térjen vissza az alapszerződésben rögzített feladatához, ő nem politikai szereplő, hanem a szerződés őre, amelynek az a funkciója, hogy a kettős mérce alkalmazását az unión belül elkerülhessük”.

Valóban, az Európai Bizottság, amelyet hagyományosan az Európai Szén- és Acélközösség Főhatósága jogutódjának tekintenek un. származtatott jogkörökkel rendelkezik és az az új (fő)szerep, amelybe az elmúlt években lavírozta magát túlnő az eredetileg megállapított uniós jogi kereteken.

A 2014. november 1-je óta hivatalban lévő Jean-Claude Junckernek jövőre lejár a mandátuma. Egyetérthetünk abban, hogy öröksége meglehetősen vegyes képet mutat, a Brexit, a migrációs- és biztonsági krízis, inkább negatív irányba billenti a mérleg serpenyőjét. Most még azt sem lehet pontosan látni, hogy ki lehet az az agilis vezető, aki a helyes (értsd. szerződésszerű) működés irányába fogja terelni az Unió érintett alapintézményét, és akire hat a „józanság szava”.

Az unionisták és a szuverenisták küzdelme mindenesetre 2019 után is biztosan folytatódni fog.

Ifj. Lomnici Zoltán - ]]>www.888.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Mozi világ (440) Mozaik (83) Heti lámpás (340) Rejtőzködő magyarország (168) Emberi kapcsolatok (36) Kultúra (9) Életmód (1) Sport (729) Jobbegyenes (2896) Flag gondolja (38) Politika (1582) Történelem (18) Irodalmi kávéház (543) Nagyvilág (1310) Autómánia (61) Szépségápolás (15) Tv fotel (65) Belföld (11) Gasztronómia (539) Tereb (146) Titkok és talányok (12) Alámerült atlantiszom (142) Egészség (50) Gazdaság (722) Nézőpont (1) Vetítő (30) Mondom a magamét (8016)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>