Ma 2025 január 15. Lóránt, Loránd napja van. Holnap Gusztáv napja lesz.
f288dc1acc28b6445314103a55b065d5.jpg

Fricz Tamás - Őszöd, nem Őszöd

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Bár úgy tűnik, a Heti Válasz és a Magyar Nemzet csütörtöki és szombati számaikban többé-kevésbé feltárták az őszödi beszéd kiszivárogtatásának lehetséges titkát, azért akad jócskán nyitott és bizonytalan kérdés. Éppen ezért jómagam inkább a mögöttes tanulságokra koncentrálnék az alábbiakban.

Feltéve, de még mindig meg nem engedve, hogy ]]>szocialista politikusok juttatták a nyilvánosság elé ]]>a hangfelvételt – vagy a trió, vagy a tanácsadók Szilvásy Györggyel az élen, vagy e csapatok sajátos egyvelegei –, számomra a legdöbbenetesebb a szocialisták mentalitása ebben a rendkívül nagy fajsúlyú ügyben.

A tanácsadói kör ugyanis – ha ez a variáció igaz – abból indult ki, hogy]]> Gyurcsány Feri beszéde ]]>olyan „frenetikus” volt, és olyan mély igazságokat tartalmazott (emlékszünk: baloldali értelmiségiek szerint ez volt a legszebb „igazságbeszéd”), hogy feltétlenül ki kell vinni a nyilvánosság elé, bonyolult konspirációs úton természetesen – jó szoci módra. És ez, ha belegondolnak, fantasztikus: micsoda tanácsadói, sőt főtanácsadói kör az, amelyik ennek a beszédnek a köz elé tárásától reméli az októberi önkormányzati választások megnyerését?

Aranyos, nem?

Különösen a szeptember 17-e estéjétől kezdődő történések fényében – hát hogy is fogalmazzak – némileg elhibázott stratégia volt ez.

 

De a szocialisták mentalitása kiválóan „levehető” belőle. Ők úgy gondolták, hogy ha egy miniszterelnök igen vehemens stílusban, időnként káromkodva beismeri, hogy elkúrták a kormányzásuk előző éveit, hogy nem csináltak semmit, illetve trükköztek az adatokkal, csaltak, becsapták a választókat, hazudtak reggel, éjjel meg este (délben, úgy látszik, sziesztát tartottak, jó latinos módon), nos, ha ezeket a demokrácia szempontjából felháborító dolgokat beismeri, akkor ezzel népszerűvé válik ő és pártja az emberek előtt. Ez elképesztő gondolkodásmód és mentalitás. De ilyenek a szocialisták, látszik, milyen érzékük van a demokráciához, mennyire értenek az emberekhez.

Ám ha a másik variáció érvényesült, tehát ha a trió juttatta el a nyilvánosság elé az őszödi beszédet, akkor is érdekes mentalitás mutatkozik meg. Utóbbi esetben ugyanis a hármak – és még ki tudja, hányak – szándéka az volt, hogy ezzel a feltárással tönkretegyék Gyurcsányt és elmozdítsák a helyéről. Itt már legalább megmutatkozik egy realitásérzék: a beszéd olyannyira lejáratja a miniszterelnököt, hogy nem marad más választása, mint hogy lemondjon. Persze, természetesen, a hármak sem előre hozott választásokban gondolkodtak, hanem kizárólag miniszterelnök-cserében – mondjuk egy konstruktív bizalmatlansági indítvány útján –, s abban, hogy a számukra – persze joggal – kellemetlen figurát elmozdítják a hatalom csúcsáról.

Igen ám, de látható, hogy a hármak nyilvánosságra hozatali terve döntően hatalomtechnikai ügy volt, nem pedig morális kérdés: számukra a beszéd arra volt jó alkalom, hogy lépjenek a megunt és talán megutált „Ferenc testvérrel” (Fábry Sándor) szemben. Fel sem merült bennük sem – vagy tán csak másodlagosan –, hogy ez a beszéd elsősorban a demokratikus alapnormákat sérti, s demokratikus politikus elsősorban azért „lép” egy ilyen döbbenetes beszéd elhangzása után, mert elsősorban demokrata, s csak másodsorban pártpolitikus. De a szocialisták elsősorban pártpolitikusok, s hogy másodsorban micsodák, az nagy kérdés.

Végül az a legdöbbenetesebb számomra, hogy sem az egyik, sem a másik csoport nem számolt a beszéd nyilvánosságra hozásának végül bekövetkezett hatásával, azzal, hogy a modernkori magyar politika legnagyobb válsága alakul ki. Mégpedig azért, mert az emberek elemi módon háborodtak fel a beszéden, döntően és meghatározóan erkölcsi okokból: nem tudták elviselni, hogy egy miniszterelnök ennyire átveri őket, ennyire cinikus, ennyire képmutató és ennyire távol áll a demokratikus normák megértésétől. Fellázadtak tehát, s minderre még – mint hab a tortán – következett az emberek afrikai vagy latin-amerikai országokban ismert ]]>brutális leverése az utcákon]]>, gumilövedékekkel, arctalanul, törvénytelenül, embertelenül.

De nem, a szocialista politikusok egyike sem értette meg, hogy nem minden hatalomtechnika. Hanem van egyszerű emberi erkölcsi érzés, van demokratikus norma, ez már nem a Kádár-rendszer, amikor az embereknek mindent be lehet adagolni, mert olyanok, mint a birkák.

A szocialisták ilyenek: nem értik a demokráciát.

És még a mostani „coming out” is ugyanennek a számítgató, hatalomtechnikai, a Kádár-korból jövő, itt maradt politikai konspirációnak a része.

Ne folytassa – legalábbis így ne –, MSZP!

Fricz Tamás - mno.hu

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Politika (1582) Mondom a magamét (8098) Alámerült atlantiszom (142) Heti lámpás (343) Kultúra (9) Titkok és talányok (12) Vetítő (30) Történelem (19) Tv fotel (65) Tereb (146) Nézőpont (1) Autómánia (61) Mozaik (83) Életmód (1) Emberi kapcsolatok (36) Rejtőzködő magyarország (168) Jobbegyenes (2912) Belföld (11) Szépségápolás (15) Sport (729) Gasztronómia (539) Gazdaság (727) Egészség (50) Mozi világ (440) Irodalmi kávéház (543) Flag gondolja (38) Nagyvilág (1310)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>