Ma 2024 március 28. Gedeon, Johanna napja van. Holnap Aguszta napja lesz.
61dada062ef6f51ecb38695040ea63a3.jpg

Frei Tamás: Vajon kik is vagyunk valójában?

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Mi határozza meg leginkább a személyiségünket? Az, hogy magyarok vagyunk? Vagy az, hogy pestiek, miskolciak, pécsiek? Esetleg az, hogy melyik focicsapatnak drukkolunk?

Hogy milyen zenét hallgatunk? Vagy hogy mi a hobbink? Mitől is vagyunk azok, akik?

A BBC rendszeresen készít felméréseket arról, hogy a britek mit gondolnak saját magukról. A legutóbbi, a nemzeti identitást firtató kutatás elgondolkodtató eredményeket hozott. Nézegetve a számokat, nem tudok szabadulni a gondolattól, hogy vajon Magyarországon milyen vitákat gerjesztene egy ilyen felmérés.

Nagy-Britanniában legutóbb tíz évvel ezelőtt készült hasonló közvélemény-kutatás. Egyetlen évtized lényeges változást hozott a nemzeti öntudat tekintetében. A briteknek ma már csak a 20 százaléka gondolja azt, hogy az ő karakterét, jellemét és személyiségét a britség határozza meg leginkább.

Mindössze a 20 százaléka!

Mintha Magyarországon csak minden ötödik magyar gondolná azt, hogy az ő életét, viselkedését, értékrendjét és világnézetét leginkább az formálja, hogy magyarnak született.

Nagy-Britannia polgárainak majdnem a fele, 44 százaléka azt gondolja, hogy az identitására, a kapcsolataira és a vonzalmaira a szabadidős tevékenysége hat leginkább.

Egy Londonban élő amatőr hobbikertész ma már ebben az értelemben szorosabb közösséget érez egy Párizsban élő franciával, aki szintén imád kertészkedni, mint mondjuk egy liverpoolival, aki nem. Még ha a liverpooli brit állampolgár is, mint ő maga.

A BBC felmérése szerint az értékrendünk, a világnézetünk, sőt, még az életkorunk is sokkal inkább meghatározza azt, hogy kik is vagyunk valójában, kikkel érezzük összetartozónak magunkat, mint a nemzetiségünk. A „globális középosztály” nemzetek felettiségének hívják ezt a jelenséget.

Érdemes körbenézni egy repülőtéren. Mennyire hasonlítanak egymásra az utasok, azok, akik megengedhetik maguknak, hogy repülőre szálljanak. Szinte mindenkinek ugyanolyan guruló kézipoggyásza van, aminek van nagy (laptop) és kis (iPad) zsebe.

Okostelefonokon hallgatják a hasonló zenét, nézik ugyanazokat a filmeket, és isznak vacsora után majdnem ugyanolyan koktélokat. Legyenek indiaiak, britek vagy éppen magyarok.

A BBC felmérése csak megerősíti azt, amit magunk körül látunk. Hogy feltámadóban a lokálpatriotizmus, a szűk lakóövezetünkkel egyre szorosabb a kapcsolatunk, de csakis azzal, mert utána már sokkal inkább a hasonló érdeklődés fűz össze embereket. Vagy az azonos korosztály és az értékrend, egyre inkább a nemzetiségünktől függetlenül.

Aki Budán él, az budai. Aki Pécsett, az pécsi. De ha eltér a világról alkotott elképzelésük, akkor a virtuális terekben, a Facebook- és internetoldalakon ápolt kapcsolataikban szorosabb lesz a viszonyuk bárkivel, bárhol a világon, mint mondjuk egy tatabányaival. Csak azért, mert a tatabányai is magyar?

„Az emberi agy arra van programozva, hogy szűk, törzsi közösségekben éljen” – így magyarázták brit szociológusok a felmérés eredményét. A globális, virtuális terek ezt a törzsi szellemet erősítik a hasonló érdeklődésűek körében, miközben irtják a nemzeti öntudatot – ez a végkövetkeztetés.

forrás: Frei Tamás facebook

Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: ]]>https://www.facebook.com/flagmagazin]]>
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!

Köszönettel és barátsággal!

]]>www.flagmagazin.hu]]>]]>
]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Kultúra (6) Sport (729) Nagyvilág (1309) Rejtőzködő magyarország (168) Történelem (17) Belföld (10) Politika (1582) Mozaik (83) Irodalmi kávéház (537) Jobbegyenes (2778) Vetítő (30) Autómánia (61) Egészség (50) Életmód (1) Flag gondolja (36) Gasztronómia (539) Emberi kapcsolatok (36) Alámerült atlantiszom (142) Szépségápolás (15) Tereb (146) Titkok és talányok (12) Nézőpont (1) Mozi világ (440) Tv fotel (65) Heti lámpás (310) Gazdaság (702) Mondom a magamét (7501)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>