Ma 2024 november 07. Rezső napja van. Holnap Zsombor napja lesz.
Berend doktor emléke

Berend doktor emléke

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve
1919. június 24-én a budapesti Petőfi téren a vörösterroristák agyonlőtték az ártatlan és védtelen dr. Berend Miklós gyermekgyógyászt, egyetemi magántanárt.

Száz éve történt. 1919. június 24-én a budapesti Petőfi téren a vörösterroristák agyonlőtték az ártatlan és védtelen dr. Berend Miklós gyermekgyógyászt, egyetemi magántanárt. Szomorú centenárium. Mint ismeretes, szörnyűségesen kaotikus előzetes hónapok után, 1919. március 21-től Magyarországon megkezdte működését a szovjet típusú Tanácsköztársaság. A politikai üldözés, a véres terror mindennapos lett.

Dr. Berend Miklós a fent jelzett napon, délután négy óra tájban, az Eskü tér 8. (ma Március 15. tér) alatti lakásából, ahol rendelőjét is működtette, beteglátogatás céljából eltávozott. Öröm töltötte el, amikor meglátta a nemzeti színű lobogóval ékesített monitorokat a Dunán. Hazaszaladt, és mondta a feleségének: „Nézd, feltámadt Magyarország!”

Innentől idézetek: „elrohant a lakásáról. Az utcán elővette zsebkendőjét, azt a monitorok felé lobogtatva és »Éljen Magyarország! Le a szovjettel! Le Kun Bélával!« kiáltások között a Mária Valéria utcán át a szovjetház felé futott. […] A terroristák észrevevén a feléjük futó dr. Berend Miklóst, rászegezték fegyvereiket, és rákiáltottak, hogy álljon meg. […] Majd visszafelé, vagyis a Petőfi tér felé kezdett szaladni. […] Egy lámpaoszlopba ütközve elesett. A földről nyomban felugrott, és folytatni akarta az útját. […] Ebben a pillanatban több terrorista, közöttük Lőbl Mór, Steiger János, továbbá Rosen Antal és Alexandrovszky Leó különböző irányokból kisebb-nagyobb távolságból lőfegyvereikből rálőttek dr. Berend tanárra, ki a földre esett. Amint a megsebesített ember felült az úton, abban a pillanatban odaérkezett a Türr István utca sarkához autóján Cserny József, a terroristák parancsnoka. […] A vele jött Schön Béla leugorva az autóról, odaszaladt a földön ülő dr. Berend Miklóshoz, s közvetlen közelről ráirányított fegyveréből háromszor rálőtt. A lövések után dr. Berend holtan terült el a járdán. […] Ott hagyták heverni a világszerte híres orvostanárnak vérző tetemét. Beállván az esti sötétség ismeretlen terroristák kifosztották, elvették aranyóráját, aranyláncát, ezüstfejű botját, pénzét. Lőbl Mór terrorista lehúzta mindkét cipőjét. Azután a holtestet négy terrorista a Dunához vonszolta és a Petőfi-tér táján beledobták a vízbe.”

A szó szerint részletek Gabányi János (1871–1934) ezredesi rangot elért katonatiszt, hadtörténész 1922-ben kiadott Martírjaink című művéből származnak, melyet hivatalos adatok alapján állított össze. Ő egyébként számos értékes történeti könyv szerzője, köztük A magyar várak legendái I–III. és A világháború története I–II.

Berend doktor holttestét 14 nap múlva fogták ki a Dunából, és feleségének kellett Budapesten a halottasházban azonosítani. Az idézet befejező része: „szörnyű tettükért Lőbl Mór és Steiger János terroristák halállal bűnhődtek, a többiek megszöktek, és így kivonták magukat az igazságszolgáltatás sújtó keze alól.”

Mártír orvosunk 1870. június 18-án Nagykállón született. Anyakönyvi bizonyíték szerint 1877-ben, az édesanyját feleségül vevő Bleuer Miklós nyíregyházi orvos vette a nevére, és később történt a névmagyarosítás. Orvosi oklevelét a budapesti egyetemen 1892-ben szerezte meg. A Stefánia gyermekkórházban kezdett dolgozni, majd a millennium évében hosszabb időre külföldi nagyvárosokba tette át székhelyét, hogy elmélyedhessen a csecsemővédelem aktuális kérdéseiben. Az 1903–1904-es tanévben lett a budapesti egyetem magántanára. A Tűzoltó utcai, 1885-ben alapított Fehér Kereszt Gyermekkórház, a későbbi II. Számú Gyermekklinika igazgatói posztját 1908-tól haláláig töltötte be.

Tudományos publikációinak se szeri, se száma. Többek között a csecsemőhalandóssággal, a szoptatással, a mesterséges táplálással foglalkozott. De még azzal is maradandóvá tette nevét, hogy harcolván a világháborúban, mint „hadi önkénytes honvéd törzsorvos” 343 oldalas kötetét adták ki 1916-ban Dr. Berend Miklós harctéri naplója címmel, amelyben adatokat közölt a magyar honvédség, főképp az 5. huszárezred történetéből.

Dr. Berend Miklós nagyrabecsültségét jelzi, hogy halála után nem sokkal Bókay János, a gyermekgyógyászok prominense a zűrzavaros idők ellenére többek között így emlékezett meg róla az Orvosi Hetilapban: „Fő érdeme volt a csecsemővédelem kiépítése hazánkban, melynek érdekében tollal és élő szóval törhetlen buzgalommal működött közre.”

Sajnálatos módon a gyermekgyógyász Berend doktor tragédiája nem maradt egyedül családjában. Fia, ifjabb dr. Berend Miklós (1910–1944) belgyógyász, aki édesapja legyilkolása idején kilenc­éves volt, a nyilasterror áldozata lett. Holtteste édesapjáéhoz hasonló módon került a Dunába. Mit remélhetünk ma magyar hazánkban? Hogy semmiféle terror még egyszer ide nem teheti be a lábát!

Gömör Béla - ]]>www.demokrata.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Belföld (11) Mozi világ (440) Irodalmi kávéház (537) Tereb (146) Történelem (18) Tv fotel (65) Mozaik (83) Alámerült atlantiszom (142) Életmód (1) Sport (729) Nagyvilág (1310) Jobbegyenes (2874) Emberi kapcsolatok (36) Nézőpont (1) Szépségápolás (15) Flag gondolja (37) Egészség (50) Heti lámpás (333) Vetítő (30) Mondom a magamét (7936) Gasztronómia (539) Titkok és talányok (12) Gazdaság (719) Autómánia (61) Kultúra (9) Politika (1582) Rejtőzködő magyarország (168)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>