- 0
következményeit latolgatta, esetleg a Balatonban áztatta magát – azért történt a hétvégén kicsiny közéletünkben egy és más olyan dolog, ami nagyban befolyásolja a jövőbeni politikai csatározásokat. Molnár Gyula lett a szocik új elnöke, Hiller István pedig a választmány vezetője. A Gyurcsány-fóbiás tandem, Tóbiás József és Botka László pedig mehetnek aláírást gyűjteni az aluljáróban, mint sima talpasok.
S hogy miért is lenne mindez olyan fontos? Hogy semmi más nem történt volna, minthogy a szocik egyszerű tagságában nőt az egy főre jutó volt-elnökök, illetve ex-elnökségi tagok aránya (lassan többen rendelkeznek már ilyen titulussal, mint ahány mezei tagjuk van); illetve hogy pusztán csak annyi történt volna, hogy két volt elnökségi tag visszatért az elnökségbe? Vagyis csupán a már megszokott körtáncot járnák tovább a szocik lassan már hét éve? (2009 óta Molnár a negyedik elnök) Nem! Ezúttal tényleg változás előtt áll a töredezett baloldal. Illetve visszaváltozás, visszarendeződés előtt.
A nagy hátraarc!
Az elmúlt években már Mesterházy is próbálkozott vele, de leginkább a Tóbiás-Botka duó képviselte a független, egyedül induló ideát; a többi baloldali pártot lenyomó, és persze a még mindig megkerülhetetlen Gyurcsánnyal egyezkedni nem akaró vonalat. Meg is buktak mind! Beszédes, hogy a mostani kongresszuson induló négy elnök-aspiráns közül hárman nem Gyurcsánnyal képzelték el a 2018-as választásokat. Tóbiás már regnáló elnökként így politizált, Szanyi többször “mínuszembernek” nevezte, míg a pici Harangozó csak akkor lett volna hajlandó a DK-val tárgyalni, ha azt nem Gyurcsány vezeti. Egyedül Molnár Gyula fogalmazott – ugyan elég diplomatikusan – de egyértelműen amellett, hogy teljes összefogásra van szükség.
Egy a tábor, egy a zászló!
Molnár többször egyértelművé tette, hogy a Fidesz leváltása csak közös erővel történhet meg. Szerinte… Gyurcsányról többször kijelentette, hogy pártja és személye megkerülhetetlen. Csak összefogással képes a szocialista párt kormányt váltani, s mivel nemcsak kormányt, hanem Orbánt is váltani kell, így nagy luxus lenne lemondani arról az emberről, aki utoljára megverte a miniszterelnököt. (Persze az tíz éve volt, s még a mérföldkőnek számító őszödi-beszéd előtt, de ez Molnárt kevésbé izgatja most…)
Hiller István pedig évek óta se veled, se nélküled kapcsolatban van Gyuriferivel. Hol a legnagyobb szövetségese, hol pedig kissé ellenségesen nyilatkozott róla. Most éppen az összefogás híveként ismét barátkozna egykori miniszterelnökével, akivel évekig tudtak nagyszerűen országot építeni, akarom mondani rombolni.
Mindenesetre az nem titok, hogy Molnár Gyula a többi elnökaspiránssal szemben egyedüliként képviselte a teljes baloldali összefogás stratégiáját és kizárólag ő volt, aki egy esetleges baloldali együtt-indulásban szívesen látná Gyufaferit. Ezért volt nagy horderejű a hétvégi kongresszus döntése. Ez volt a valódi tét. Habár mondhatjuk, hogy ez nem új, hanem inkább egy újra elővett stratégia betárazása.
Gyurcsány az ördög.
Gyurcsány pacifikálása, illetve a baloldali együttműködésbe való visszahívása a szocik részéről hosszú távon hozhat eredményeket. Az időközi választások azt mutatták, hogy azokon a helyeken tudtak győzni a baloldali indulók, ahol összefogtak és nem osztották meg a szavazatokat, illetve ahol a Jobbik gyenge volt. (Ez utóbbira sem a régi, sem a most újonnan megválasztott elnöknek nincs még receptje.) De rövid és középtávon is, ami akár 2018-ig is kitarthat, mindenképpen vesztenek a népszerűségükből a Gyurcsánnyal való összeborulás miatt. Hisz Ferinél nincs megosztóbb politikus ma Magyarországon. És ha azt mondja a Fityesz, hogy a Molnár egy volt komcsi, aki Moszkvában végzett, majd Újbuda KISZ titkára volt, majd polgármesterként több kétes ügy miatt bíróság elé kellett állnia (ahol ugyan felmentették), akkor hogy fognak majd reagálni akkor, mikor megtörténik ismét Gyurcsánnyal az összefogás?
Magas labda lesz ez a Fityesznek, még csak politikus sem kell hozzá, elég lesz a sajtóosztályról egy csinovnyik, hogy megírjon egy olyan közleményt, hogy “gyurcsányozzon egyet”, aminek hatására a sok-sok kiábrándult, vagy kiábránduló állapotban tengő-lengő egykori balos szavazópolgár felbontson még egy sört és inkább drukkoljon a magyar fociválogatottnak a világbajnoki selejtezőkön.