Ma 2024 november 13. Szilvia napja van. Holnap Aliz napja lesz.
58ec3ee090e40c208115394d58aef5d8.jpg

Megingó vádak

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Még az iparággal napi szinten foglalkozó újságírók körében is elterjedt az a vélemény, hogy amit Horvátország tesz a Mol kisebbségi tulajdonában, ámde teljes irányítása alatt működő INA olajtársaság védelmében, tulajdonképpen annak az akciósorozatnak a lemásolása, amit korábban Magyarország tett a Mol önállóságának megtartásáért.

E logika szerint Horvátország Szurgutnyeftyegáza a Mol, élén a Jockey Ewing-féle módszerekkel kavaró, korrupcióval gyanúsított Hernádi Zsolttal.

Jól felrajzolt párhuzam, csak alapja nincs, s ez a Heti Válasz tényfeltáró cikkének megjelenése óta a tévedés kockázata nélkül jelenthető ki. Amit látunk, minden bizonnyal csupán egy rövid távú sikerekkel kecsegtető, gátlástalan politikai játék, amelynek tétje a korrupcióba nyakig süppedt, nyolc éve kormányzó jobbközép HDZ számára a hitelvesztés minimalizálása. A kabinetalakításra készülő baloldali SDP pedig vélhetőleg azt kívánja demonstrálni az INA-ügy nemzeti fókuszú interpretálásával, hogy kiáll a horvát érdekek védelme mellett. Az összekuszált történethez mindkét pártnak van köze.

Amikor 2003-ban a Mol legjobb ajánlattevőként megszerezte az INA 25 százalékát, az SDP volt kormányon – nem is mulasztják el ezt felemlegetni a HDZ-s politikusok, amikor arra kellene válaszolniuk, miképpen vehette át az INA irányítását kisebbségi tulajdonosként a magyar olajtársaság az ő kormányzásuk alatt, 2009-ben. Az ügyészség válasza ugyanerre a kérdésre ez: korrupcióval.

Ivo Sanader akkori miniszterelnök a gyanú szerint tízmillió euró kenőpénzt kapott két ciprusi offshore cégen keresztül a Moltól. A vád egyik forrása Sanader egykori tanácsadója, Robert Jezic. A börtönből vélhetőleg vádalku fejében szabadult férfi állítja, az ő cégéhez futott be a miniszterelnöknek szánt kenőpénz egy része. A másik „bizonyíték” egy zágrábi étteremben készült videofelvétel. A biztonsági kamera filmkockáin Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató és Ivo Sanader látható. Beszélgetnek, egy papírlapra valamit írnak is, de nem hallatszik, miről beszélnek, és nem látszik, mit írnak. A szalag így aligha lehet perdöntő bizonyíték. De nem lehet az Jezic bankszámlája sem.

A Heti Válasz ugyanis kiderítette, hogy az átutalást bonyolító két ciprusi cég a Gazprom érdekeltségeibe tartozik ősz óta, előtte pedig a Mol egyik legnagyobb ellenlábasaként számon tartott orosz üzletemberhez, Megdet Rahimkulovhoz kötődtek. Márpedig elég nehéz elképzelni, hogy egy orosz hátterű cég épp akkor csúsztat kenőpénzt a horvát miniszterelnök zsebébe a Mol érdekében, amikor Magyarországon éppen mindenki mindent megtesz az orosz befolyás elhárítására. A vádat tovább gyengíti az események időbeli sorrendje.

Az állítólagos kenőpénz ugyanis fél évvel azután jelenik meg Jezic számláján, hogy a horvát kormány rábólintott az INA menedzsmentjogainak átadására, a rögzített találkozó idején pedig Sanader már lemondott kormányfői posztjáról. Hogy mikor lesz vége a történetnek, egyelőre kérdés. Az viszont nem, hogy déli szomszédunk, amelynek uniós csatlakozását éppen tegnap hagyta jóvá az Európai Parlament, vasárnap országgyűlési választásokat tart, s ennek nyomán megváltozhat a Mol körüli politikai légkör. Biztató legalábbis, hogy a leendő gazdasági miniszterként emlegetett Radimir Cacic szerint a kormánynak nem a korrupciós vádakkal kell foglalkoznia, hanem két stratégiai partner, Horvátország és a Mol közös vállalataként kell tekintenie az INA-ra.

Józansága érthető, hiszen egy időben a társaság annyira legatyásodott, hogy még az eladott üzemanyag utáni áfát és jövedéki adót sem tudta átutalni az államkasszába. Ráadásul nem is volt ez olyan rég – közvetlenül az előtt, hogy a Mol megkapta volna a menedzsmentjogokat.

mno.hu - Erdősi Csaba

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Belföld (11) Egészség (50) Életmód (1) Mozaik (83) Vetítő (30) Nézőpont (1) Heti lámpás (334) Emberi kapcsolatok (36) Gasztronómia (539) Történelem (18) Irodalmi kávéház (537) Politika (1582) Mozi világ (440) Mondom a magamét (7949) Jobbegyenes (2879) Alámerült atlantiszom (142) Flag gondolja (38) Gazdaság (719) Rejtőzködő magyarország (168) Autómánia (61) Tereb (146) Nagyvilág (1310) Kultúra (9) Szépségápolás (15) Titkok és talányok (12) Tv fotel (65) Sport (729)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>