- 0
1990. június 21-én nyílt meg újra a Budapesti Értéktőzsde rendszerváltás után, akkor még egyetlen részvénnyel. A tőzsde rövid bemutatása.
Magyarországon a tőzsde 1864. január 18-án kezdte meg működését. Akkor még csak értékpapír-kereskedéssel foglalkozott, majd 1868-ban már a gabonakereskedelmet is felvette tevékenységei körébe, és ekkor nevezték el Budapesti Áru- és Értéktőzsdének. Nemzetközileg elismert tőzsde volt, hiszen Bécsben, Frankfurtban, Londonban és Párizsban is nyomon lehetett követni a budapesti jegyzéseket 1889-től.
A II. világháborút követően az államosítás elérte a tőzsdét is, 1948. május 25-én feloszlatták. Egészen 1990-ig Budapesten nem működött tőzsde, ekkor megnyitotta kapuit a Budapesti Értéktőzsde, egyetlen részvénnyel, az IBUSZ-szal. Eleinte nyílt, kikiáltásos kereskedés folyt a parketten, majd 1995-től fokozatosan szüntették meg ezt, először az értékpapír-szekcióban, később a határidős piacokon is, bevezetve a távkereskedelmet.
2005. november 2-án összevonták az értéktőzsdei és az árutőzsdei tevékenységet, ekkortól a Budapesti Értéktőzsdén folyik az árupiaci kereskedelem is.
A tőzsde székháza nyitáskor az V. kerületben, a Váci utcában volt. 1992-ben átköltözött a Deák Ferenc utcába, majd 2007-től az Andrássy úton működik.
A Budapesti Értéktőzsde Zrt-nek jelenleg 61 tulajdonosa van, legnagyobb tulajdonrésszel, közel 50,5%-kal a Ceesag AG rendelkezik. Ez a holding tekinthető a bécsi, a ljubljanai és a prágai tőzsdének is, így a régióban a részvényforgalom mintegy kétharmadát bonyolítják a tőzsdéin.
A tőzsde fő tevékenységei:
- Kibocsátási szolgáltatások: a gazdasági élet szereplői a tőzsdén keresztül juthatnak forrásokhoz értékpapírok (részvények, kötvények) kibocsátása révén a lakossági és a vállalati megtakarításokból.
- Kereskedési szolgáltatások: a tőzsdei kereskedésben jelenleg közel 40 brókercég vesz részt, ők bonyolítják le a kereskedést a megbízóik számára.
- Piaci információk nyújtása: a tőzsdére bevezetett értékpapírokról, a kibocsátókról azonnal hírekhez juthatunk a tőzsdén keresztül.
- Befektetési termékek fejlesztése: a tőzsdén keresztül elérhető pénzügyi termékek választéka folyamatosan nő, a tőzsde nyitott az újdonságok iránt.
A tőzsde elnökei a nyitástól:
Dr. Bokros Lajos (1990. június – 1995. február)
Dr. Czirják Sándor (ügyvezető elnök 1995. február – 1995. április)
Dr. Száz János (1995. április – 1996. április)
Dr. Járai Zsigmond (1996. április – 1998. június)
Lotfi Farbod (ügyvezető alelnök 1998. június – 1998. szeptember)
Simor András (1998. szeptember – 2002. április)
Jaksity György (2002. április – 2004. június)
Szalay-Berzeviczy Attila (2004. június – 2008. június)
Dr. Patai Mihály (2008. december - )
A Budapesti Értéktőzsdén jelenleg 5 szekció működik, ezeken belül a következő termékekkel lehet kereskedni:
1. részvényszekció: részvények, befektetési jegyek, kárpótlási jegyek, strukturált termékek (certificate, ETF)
2. hitelpapír-szekció: állampapírok, jelzáloglevelek, vállalati kötvények
3. származékos szekció: határidős és opciós termékek – részvény-, index-, deviza- és kamat alapú termékek
4. áru szekció: azonnali, határidős és opciós termékek – elsősorban gabona
5. szabadpiaci szekció: szabadpiaci termékek – a BÉT-re még be nem vezetett értékpapírok kereskedelme
A szekciók közül a közvéleményt leginkább a részvényszekció érdekli, ezen belül is a részvények kereskedelme. A tőzsdén A és B kategóriás részvények kereskedelme zajlik, az előző csoportba 21 db részvény tartozik, az utóbbiba 26 db. Az A kategóriás részvények likvidebbek, az érintett befektetői kör szélesebb. A B kategóriás részvények közepes vagy kis tőkeerővel rendelkező részvénytársaságok részvényei. A BUX index kosarában jelenleg 12 db részvény szerepel, vegyesen A és B kategóriás részvények.
A forgalmi adatok is azt bizonyítják, hogy a részvények iránt a legnagyobb az érdeklődés az azonnali piacokon, ill. származékos termékek is közkedveltek a befektetők körében. Az ez évi átlagforgalom a következőképpen alakul a különböző szekciókban:
- részvényszekció: 27 milliárd Ft forgalom naponta, melynek kb. 98%-a az A kategóriás részvények forgalma
- hitelpapír-szekció: 627 millió Ft, nagyrészt államkötvény és kincstárjegy kereskedelem
- származékos szekció: 50 ezer kontraktus (azaz kötés) naponta, leginkább határidős deviza
- áruszekció: átlagosan 39 kontraktus
A Budapesti Értéktőzsdével kapcsolatos információk, érdekességek, adatok lelőhelye:
N. R. Ágnes