- 0
A magyar költségvetésből évente 2,2 milliárd forint jut a labdarúgásra, és ezt kizárólag az utánpótlás-nevelésre kell fordítani. A támogatás mértéke példa nélküli a magyar sportban, az elégedetlenkedők ezért sem hangoskodnak.
Megtörtént a kisebb csoda: a labdarúgók pénzt oszthattak, nem is keveset. Még sosem fordult elő a magyar sport történetében, hogy egyetlen sportág 2,2 milliárd forint támogatást zsebelhetett be. Ez csaknem annyi, mint amennyit az összes többi kap egy esztendőre. Mielőtt bárki felháborodna a magyar élvonal színvonalára gondolva, nem árt tisztázni, hogy ez a summa a gyerekfutballt illeti, a profik nem kaphatnak belőle. Az utánpótlás infrastruktúrájának, színvonalának fejlesztését és az újrainduló Bozsik-program működtetését szolgálja: utóbbi 400 milliót emészt fel, a többit osztotta szét az Magyar Labdarúgó Szövetség elnöksége.
Különösen az akadémiák és a klubok támogatása között tátongó szakadék miatt lett nagy felhorgadás utóbbiak képviselői között. Valamennyi klubvezető megköszönte, amit kapott, hangsúlyozta, hogy hálás az államnak a támogatásért, hiszen onnan eddig egyetlen forint sem érkezett erre a célra - de hogy jön egymás mellé 255 és 38 vagy 26 millió? Első látásra valóban meghökkentő a különbség. Az öt kiemelt akadémia jóval többet kapott a műhelyeknél: a győri Fehér Miklós, a felcsúti Puskás Ferenc, a szombathelyi Illés Béla, a kispesti Magyar és az agárdi Sándor Károly Futballakadémia 200-255 millió forint átutalására számíthat. További 16 klub - a fele élvonalbeli, a másik fele alacsonyabb osztályú - közül tizenegy 38, egy 27, négy pedig 26 millió forintnyi támogatást élvezhet.
A pályázatot ugyanakkor a szövetség eleve két kategóriában írta ki, különbséget téve akadémiák és utánpótlásműhelyek között. Orbán Viktor még az ellenzék vezetőjeként tett ígéretet tavaly télen, hogy választási győzelme esetén a már működő akadémiákat a kormány egymillió euró körüli összeggel támogatja majd évenként. Az akadémiák működtetése jóval többe kerül, mint egy-egy klub utánpótlás-nevelő munkája. És nyilván az is szerepet játszott a kiemelt kategória kialakításában, hogy tulajdonosaik már évek óta finanszírozzák őket, és méltányos nekik többet adni, valamelyest kompenzálva az eddigi befektetéseiket.
Csányi Sándor MLSZ-elnök pedig kijelentette: amint az EU elfogadja a társasági adó módosítását, az így beáramló pénzből azok is kapnak, akik most eredménytelenül pályáztak. Szakemberek szerint egyébként ekkora összegnek elégnek kell lenni az utánpótlásprogramokra. A "kis pénz, kis foci" mondás így talán a múlté lehet: ez bizony nagy pénz - és most várjuk a nagy focit.
hetivalasz.hu, L.P