- 0
Labdával a világ körül - ez az illető rajzos-buborékos történetecske címe. Főszereplője pedig valóban... Ha azt a nevet mondanánk, Scharenpeck Gusztáv, kevesen kapnák fel a fejüket.
Pedig így, ezen a néven született a későbbi, világszerte ismert és elismert, itthon egyszerre rajongott és utált-kritizált futballszakember.
Sebes Gusztáv - ebben a formájában már az a név, amelyet a legtöbb magyar sportbarát által bármikor fejből felmondott Aranycsapat-kezdőtizenegy végére odailleszthetünk tizenkettediknek.
Érdekes módon ha rákeresünk az erre szolgáló weboldalakon, találat van bőven, de érdemi tartalom a vártnál kevesebb. Még a Wikipédia-szócikk is meglepően szűkös (az adatszerűséget leszámítva). Például irodalmi kapcsolódást is csak annyit találtam: 1981-ben jelent meg - halála előtt öt esztendővel - életrajzi kötete, Örömök és csalódások: egy sportvezető emlékei címen (a Gondolat Kiadónál). Feltételeznek kell, hogy ez a könyv, annak anyaga (de nyilván valamilyen korábbi változatban) lehetett az alapja a Sebes Gusztáv életéről, pontosabban labdarúgó-pályafutásáról s tréneri munkájának főbb állomásairól még egy-másfél évtizeddel korábban készített képregénynek.
Azt hiszem, ritkaság ez a magyar sporttörténelemben, a képregény mint műfaj, mint forma nemigen volt kellően elismert talán sohasem, hogy arra használják, amikor a társadalom valamely hasznos, ünnepelt tagja előtt kívánt volna tisztelegni, annak karrierjét, eredményeit méltatandó. Mégis, mint a most bemutatandó oldalak lelőhelyén, a Canadahun nevű netes fórumon olvasható (ha az ottani feltöltő maga a szkennelő, akkor ezúton is köszönet a munkájáért!), a mű a Pajtás újság 1972-es évfolyamában jelent meg, méghozzá a kor jellegzetességének megfelelően annyi (heti) folytatásban, ahány lapból áll a történet. Egész pontosan a 6-tól 24-ig tartószámokban, ezzel a képregénnyel kezdte az évet az ifjúsági kiadvány. A feldolgozás Papp László és Takács Zoltán munkája; bevallom, egyikük neve sem ismerős nekem, pedig nagy comics-fogyasztónak mondhatom magam. A rajzstílus egyébként az épp ezekben az időkben tevékenykedő s a későbbi időszakok olvasói számára is ismerős Zórád Ernő világát idézi; lehet, hogy nem véletlenül (?).
Ha már utaltunk rá, álljon itt a vonatkozó Wikipédia-szócikk linkje , a főbb tudnivalók kiderülnek belőle (például a születési és halálozási dátum: 1906. január 22. – Budapest, 1986. január 30.), de adunk más háttér-olvasnivalót is: a Los Angeles Times írása arról,hogy Sebes Gusztáv minden idők harmadik legjobb fociedzője, ez pedig a Sportmúzeum weboldal azon tételéhez visz, amely az edzőjét is leginkább híressé tevő Aranycsapatról mesél.
És hogy kiemeljük a megismerésre kínált sztori első felének valós alapjait adó életrajzi tényeket, álljon itt a labdarúgó-pályafutás esszenciája:
Sebes Gusztáv a Haladásban kezdett futballozni 1919-ben, majd 1940-ig tartó pályafutása során szerepelt a Vasasban, az egy időben a Hungária FC nevet viselő MTK-ban, s a kék-fehérek tagjaként három bajnoki címet is nyert. 1936-ban egy találkozón pályára lépett a magyar válogatottban. Játszott Franciaországban is: 1925-26-ban a Sauvages Nomades, 1926-27-ben pedig a Club Olympique Billancourt labdarúgója volt.
A továbbiakat a szövetésikapitánykodásról meg úgyis mindenki tudja...
Mielőtt beágyaznánk ide a PDF-fé alakított s így könnyen lapozgatható, áttekinthető 19 oldalt, elé pedig a bevezető szöveg kinagyított, kedvcsináló verzióját, hadd elevenítsük fel, hogy a Sárga Lapok foglalkozott már ugyanezzel a műfajjal, beleértve a konkrét sportágat és történelmi kort: az Aranyláb Rt. sem állt tőle (Sebesék ideje-világa) túl távol, a Moldova-féle A verhetetlen tizenegy pedig pláne nem.
De most következzék a Labdával a világ körül:
http://issuu.com/wmitty/docs/labd_val_a_vil_g_k_r_l/1
http://sargalapok.blog.nepsport.hu/ - A Flag Polgári Magazin partnere