- 0
Ha már ekkora ember lett Bokros Lajos, felidézzük egy kicsit a múltját, hogy ne mindenkinek a „csomag” meg az MDF jusson eszébe róla. Egy adag Rikárdó Dávid, cseppnyi Csányi és egy nagy evőkanál Soros. Jó étvágyat!
2009-ben már volt egy pillanat, amikor érdemes volt megírni, hogy ki van a bajusz mögött . Most csak néhány gondolatébresztő életrajzi adat a Moma, a DK, az Együtt, a budapesti MSZP és a Magyar György mögött álló civil milliók főpolgármester-jelöltjéről:
– Bokros Lajos 1988-tól a „kint is vagyok, bent is vagyok” vezérelv szerint viszonyul a fennálló rendhez. Bár a '80-as években Rikárdó Dávid néven szamizdatokban publikált (közösséget vállalva az angol klasszikus közgazdaságtan egyik alapemberével, David Ricardóval), az első szabad választáson az utódpárti MSZP budapesti listájáról szerzett mandátumot.
Bokros Lajos - Fotó: Szabó Balázs
– 1991-ben aláírta a szociálliberális összefogás jelképévé váló Demokratikus Chartát, de nem mondott le az akkor még állami tulajdonú Budapest Bank vezérposztjáról (pedig a megbízást az Antall-kormánytól kapta).
– Bokros „reformhajthatatlansága” néha a konokságig fajult, ennek következtében először a Sólyom László vezette Alkotmánybírósággal, később Horn Gyula kormányfővel is összetűzésbe került. A nevét viselő 1995-ös megszorító csomag egyes részleteinek alkotmánybírósági elmeszelése után hatáskörtúllépéssel, gazdaságpolitikai cenzúrával vádolta a taláros testületet.
– Ő mondta a díszbeszédet a Gyurcsány Ferenc–Szilvásy György kettős nevével fémjelzett, szakoktatással foglalkozó Perfekt Rt. évnyitóján.
– A Gyurcsány-kormány 2006-ban őt delegálta az ELTE gazdasági tanácsába – noha a szakember ekkor már Soros György magánintézményét, a Közép-európai Egyetemet (CEU) vezérigazgatta. Bokros már 1989-től – friss MSZP-tagként – összebútorozott néhány kanadai-amerikai üzletemberrel, köztük Andrew Sarlóssal és Soros Györggyel az Első Magyar Befektetési Tanácsadó Rt. igazgatóságában. Bokros egyébként 1995-ben különös szívességet is tehetett volna Sorosnak, de Horn Gyula közbelépett. Csányi Sándor OTP-vezér és Bokros úgy összekapott, hogy Hornnak kellett rájuk szólnia, ne itt civakodjanak, menjenek ki a folyosóra veszekedni. A pénzügyminiszter ugyanis épp le akarta váltani a privatizáció küszöbén álló OTP vezetőjét, mert tőzsdére készült vinni a bankot, ahelyett, hogy eladott volna egy meghatározó részt az amerikai befektetőket szervező Soros Györgynek. Horn végül megakadályozta, hogy a Soros-forgatókönyv érvényesüljön.
– A „holt profi” hírében álló expénzügyminiszternek egyéb kudarcai is akadtak. A horvátok például azért mondtak búcsút a világbanki szakember Bokrosnak, mert egy gazdasági lapban saját elképzeléseként tálalta a kormány új terveit.
– Az Új Pillér egészségpénztár elnökeként Bokros készen állt az egészségbiztosítás privatizációjában való részvételre, ám a Gyurcsány-kormány végül elállt a több-biztosítós modell bevezetésétől.
www.valasz.hu - Bódis András
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!