Ma 2024 április 19. Emma napja van. Holnap Tivadar napja lesz.
A globális elit markában az unió

A globális elit markában az unió

Flag

Szöveg méret

5
Átlag: 5 (1 szavazat)

Végre valaki ki merte mondani!

 

Három kép van előttem. Az első képen Soros György, a filantróp, az irgalmas szamaritánus látható Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság (EB) elnökével, amint bizalmasan összehajolnak. A második képen Věra Jourová, az EB egyik alelnöke, egyben az értékekért és átláthatóságért felelős biztos látható, aki Soros György és fia, Alexander társaságában vidáman mosolyog. A harmadik képen pedig egy társaság közepén Soros áll, egyik oldalán Didier Reynders igazságügyekért felelős uniós biztos, másik oldalán pedig a Bertelsmann nevű médiaóriás egyik vezetője.

Néha a képek többet mondanak minden hosszas fejtegetésnél és elemzésnél. Röviden mégis összefoglalnám a képek mint jelek üzenetét: a globális piaci pénzügyi elit és a médiaóriások együttesen jelen vannak az unió legfőbb döntéshozó fórumain. Még egyszerűbben: a globális elit és az általa tulajdonolt globális média irányítja az Európai Uniót. Ennek kulcsfigurája Soros György és az ő világhálózata, amely 147 országban van jelen (lásd a Békés Márton által szerkesztett A Nagy Terv című, ez évben megjelent könyvet), de a piaci és pénzügyi elit befolyása ennél jóval szélesebb, amelyet többek között az uniót ma már széleskörűen behálózó lobbistáin keresztül való­sít meg.

Ám ez nem volt mindig így: az Európai Gazdasági Közösség (EGK, a Közös Piac) kezdeti évtizedeiben – nagyjából az ötvenes évektől a nyolcvanas évek végéig –, amikor még a tagállamok erősek voltak és a nemzetek feletti, föderalista irányvonal gyenge, addig a globalista hálózatok és lobbicsoportok nem voltak igazán jelen az európai államszövetség működésében és döntéshozatalában, sokkal inkább a nemzetállamok kormányai és parlamentjei körül tevékenykedtek – hiszen akkor még ott dőltek el fontos kérdések, amelyek a cégeket is érintették.

A folyamat akkor indult meg igazán, amikor 1985. januártól Jacques Delors lett az Euró­pai Bizottság elnöke, s ezzel új korszak kezdődött az EGK életében. Delors, a francia szocialista politikus ugyanis meggyőződéses föderalista volt, aki kezdettől fogva arra törekedett, hogy fokozatosan, a Jean Monnet-i neofunkcionalizmus eszközével élve egyre inkább a szupranacionális intézmények erősödjenek meg a kormányközi szervezetek kárára, s ebben különösen fontos szerepet szánt az általa vezetett bizottságnak.

Az aktivista Delors erős hátszelet is kapott föderációs törekvéseihez, hiszen az európai nagyipar vezetői, illetve közvetetten a globális gazdasági és pénzügyi elit az egységes piac bevezetését szorgalmazta az EGK-n belül – jól felfogott gazdasági és profitérdekeiknek megfelelően. Ennek érdekében 1983-ban létrehozták a Gyáriparosok Európai Kerekasztalát (Round Table of Industrialists), amely kiemelkedően erős lobbiszervezet, s a mai napig komoly, sokszor döntő befolyást gyakorol a bizottságra és áttételesen az egész unió döntéshozatali folyamatára. A globális piaci elit erősödő, majd mára már szinte meghatározó befolyása az unió döntéshozatali mecha­nizmusaira innen eredeztethető.

A kerekasztal tervezetet készített el az egységes piac létrehozásáról, nem kis nyomást gyakorolva Delors-ra, aki a későbbiekben az egységes piac tervének szimbólumává vált. Sokak szerint éppen a kerekasztalban is megjelenő globális gazdasági körök indították el – a bizottságon keresztül – az EGK-t a gazdasági és politikai unió irányába, s e folyamat emblematikus alakjává vált Jacqeus Delors.

Nem véletlen tehát, hogy 1986-ban megszületett az Egységes Európai Okmány, amely föderalista célokat fogalmazott meg, de kifejezetten funkcionalista alapon. A dokumentum célul tűzte ki az egységes – közös – piac bevezetését 1992. december 31-i dátummal. Itt fogalmazódott meg először hivatalosan is az áruk, szolgáltatások, személyek és a tőke szabad áramlásának elve, amelyek azután az 1992-es maastrichti szerződésben és az akkor létrejövő Európai Unióban öltöttek testet.

Az unióban így megvalósult az egységes piac, s ezáltal megszűnt a tagállami döntések kizárólagossága, egyre több kérdés az uniós intézményekben dőlt el. Innentől kezdve ­lob­bi­sták százai és ezrei lepték el az unió különböző döntéshozó fórumait, különösen a az Euró­pai Bizottságot és az Európai Parlamentet. Kevesen tudják, hogy a globális elit érdekeit képviselő kerekasztal 1998-tól kezdve létrehozta az egyes országokban, így Magyarországon is a nemzeti részlegeit, az „üzleti tanácsokat”, amelyek súlyuknál fogva nagy befolyásra tettek szert az adott országok döntéshozó szerveiben is.

A lobbisták száma főleg a 2010-es években megsokszorozódott, 2005-ben még egy bizottsági biztos mintegy 15 ezer főről beszélt, ezzel szemben 2014-ben a Corporate Europe Observatory már harmincezerre becsülte a brüsszeli lobbisták számát. Tanulságos egy 2018-as felmérés (forrás: Lobbyfacts.eu), amely szerint a regisztrált mintegy tizenegyezer (számosan nem regisztrálnak) lobbi­szervezet csaknem felét (!) üzleti, céges érdekeket képviselő csoportok adják, a többiek civil szervezetek, NGO-k, munkavállalói érdekszervezetek, think tankek, vallási csoportok, profi lobbisták stb.

A lobbicsoportok jelenleg mintegy hárommilliárd eurós költségkerettel rendelkeznek a döntések befolyásolására. Tevékenységük elsősorban a bizottságra koncentrál, de közülük 7500-an az Európai Parlamentbe is bejelentkeztek, hiszen az EP-nek is egyre növekvő szerepe van a közös döntési eljárásokon keresztül. A lobbisták tevékenysége egyáltalán nem átlátható, döntően a színfalak mögött bonyolódik. Az Európai Tanács és az Európai Bizottság ugyan formailag beszámol a lobbistákkal való találkozóikról, de ezekből lényeges dolgok nem derülnek ki, ráadásul az EP 705 tagjának még ilyen beszámolási kötelezettsége sincs. Nem véletlenül írta azt az EU Observatory, hogy a bizottságnak nincsenek eszközei – vagyis kiszolgáltatott – a vállalati lobbik tevékenységével szemben…

A globális elit informális, átláthatatlan hatalmában kiemelkedő szerep jut Soros hálózatának. Szinte távirati stílusban felsorolom, Soros „keze hova tette be a lábát” az unióban: a DC Leaks tényfeltáró portálnak köszönhetően tudjuk, hogy 2017-ben az EP-ben, az akkor 751 EP-képviselőből 226 volt nevezhető Soros emberének, akik megbízhatóan végrehajtották azt, ami a „nyílt társadalom” víziójának elfogadásából következik. A bizottságról külön nem kell szólnom, a bizottsági elnök mellett a biztosok között hemzsegnek azok a személyek, akikkel – vagy akik beosztottjaival, tanácsadóival – Soros személyesen vagy háló­zati „egységei” kapcsolatban állnak (Frans Timmermans, Věra Jourová, Margrethe Vestager, Valdis Dombrovskis, Josep Borrell, Maroš Šefčovič, Dubravka Šuica, Margaritis Schinas, forrás: Kontra.hu), ez a jelenlegi 26 biztos csaknem egyharmada!

Azonban nem pusztán a három alapvető uniós testületen belül van jelen a Soros-háló­zat: emberei ott vannak a különféle euró­pai bírósági és ügyészségi szervezetekben, így többek között az emberi jogok Strasbourgban székelő bíróságában. A megalakult Európai Ügyészség élére pedig az a Laura Codruța Kövesi került, aki köztudottan Soros György emberének számít. Az Európai Bíróság főtanácsnokai között is ott vannak a Soros-hálózat tagjai, így nem csodálkozhatunk azon, ha a Magyarországgal kapcsolatos ítéletek sorra-rendre az Orbán-kormánnyal mennek szembe.

Összegezve: a Soros-hálózatok elképesztő módszerességgel, tudatossággal vették és veszik át napjainkban a hatalmat az unió hivatalos intézményeitől, azzal, hogy láthatatlan, ellenőrizhetetlen, lopakodó módon befonják magukat az intézményeken és szervezeteken belülre, nyomást gyakorolnak a döntéshozókra, akik már nem az intézmény szabályai és szokásrendje, hanem a hálózat iránymutatásai alapján cselekednek és hoznak döntéseket. Hogyan is fogalmazta meg annak idején a célt a német Rudi Dutschke, az egyik ’68-as diákvezér, Antonio Gramsci olasz kommunista filozófus nyomán haladva? „Der lange Marsch durch die Institutionen!” – vagyis, hosszú menetelés az intézményeken át – nyilván a hatalomba.

A képekre gondolok, tudod – és zöld ágra nem jutok.

A szerző politológus, az Alapjogokért Központ kutatási tanácsadója

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Chris Coons, Delaware; Kirsten Gillibrand, New York; Michael Bennet, Colorado; Jeff Merkley, Oregon; Tammy Baldwin, Wisconsin; Jacky Rosen, Nevada, valamint John Hickenlooper, Colorado állam szenátora fényképezésen vesz részt az Európai Bizottság brüsszeli székházában (Fotó: MTI/AP pool/Virginia Mayo)

Fricz Tamás

]]>www.magyarnemzet.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Mozaik (83) Titkok és talányok (12) Sport (729) Gazdaság (705) Történelem (18) Alámerült atlantiszom (142) Mondom a magamét (7546) Életmód (1) Emberi kapcsolatok (36) Jobbegyenes (2788) Nagyvilág (1310) Tv fotel (65) Gasztronómia (539) Szépségápolás (15) Egészség (50) Irodalmi kávéház (537) Mozi világ (440) Heti lámpás (312) Belföld (10) Tereb (146) Politika (1582) Vetítő (30) Rejtőzködő magyarország (168) Kultúra (7) Autómánia (61) Nézőpont (1) Flag gondolja (36)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>