Ma 2024 október 20. Vendel napja van. Holnap Orsolya napja lesz.
Túl a hallgatás parancsán

Túl a hallgatás parancsán

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve
A szovjet hadsereg által elkövetett nemi erőszakról...

A történész 1996-ban kezdett foglalkozni az ismert, de politikai okokból évtizedekig elhallgatott tragédiával, az 1945-ben hazánkat megszálló Vörös Hadsereg katonái által elkövetett tömeges nemi erőszakkal. Az áldozatok életkora a gyereklányoktól az idős asszonyokig terjedt, falvakban, tanyákon, városokban, de a legtöbb esetben Budapesten történtek ilyen támadások.

A múlt század ötvenes, hatvanas, hetvenes éveiben a családi történések mesélésekor az ostrom velejárójaként utaltak ugyan erre, de a konkrétumokat gondosan elkerülték. Pető Andreának 1999-ben jelent meg első tanulmánya erről a Történelmi Szemlében, majd 2003-ban publikálták az angol nyelvű változatot – amely a digitális formának köszönhetően is – nagyobb visszhangra talált.

Utóbb megjelent kötetének címe, az Elmondani az elmondhatatlant jelzi a téma súlyosságát és összetettségét. Nem pusztán az áldozatok pszichológiai eredetű vagy kényszerűségből fakadó némaságára utal. Hisz ami „elmondhatatlan”, az nemcsak a tett, az aktus a maga brutalitásában, hanem ennek fizikai és lelki következményei is. A lélek, a személyiség megtörése – s ezzel a családé, a népé is.

Súlyos lelki teher volt, amelyet tovább kellett vinniük az áldozatoknak. Hordozták is magukban, hisz vesztesként is sok mindent felülír a túlélés ösztöne. Tetézte mindezt még egy körülmény. A szovjet munkatáborokból élve hazatérő honfitársnőinkre is hallgatást parancsoltak. Sőt a rendszer kollektív bűntudatot igyekezett kelteni bennük. Miként lehetett volna akkor a szovjet katonák által elkövetett tömeges nemi erőszakról beszélni? Ez legalábbis szentségtörésnek, de leginkább büntetendőnek számított.

A szerző rávilágít arra, hogy míg Ausztriában és Németországban a feminista történészek fiatal nemzedéke időben elkezdte gyűjteni a témához kapcsolódó írásos dokumentumokat, mi e tekintetben késésben vagyunk. Érthetetlen, hogy nálunk a rendszerváltoztatás után is voltak olyanok, akik ezt „kényes” témának tartották. Ennek érzékeltetésére a szerző Sára Sándor 1996-ban készült A vád című nagyjátékfilmjének fogadtatását említi.

Egy parasztcsalád történetéről van szó, amelynek női és férfi tagjai a szovjet katonák garázdálkodásának minden változatát végigszenvedik, és ennek utóhatásai még az 1990-es években is kísérik őket. Az akkori Filmvilág című folyóiratban Szilágyi Ákos gúnyos, elmarasztaló kritikával fogadta az alkotást, s az gyorsan le is került a műsorról. Ugyanakkor a szerző áttörésként szól Skrabski Fruzsina 2013-ban bemutatott Elhallgatott gyalázat című dokumentumfilmjéről, amelyben még meg tudták szólítani az érintetteket.

Többek között a szovjet hadsereg kitüntetésektől roskadozó főtisztjét, aki persze nem tudott semmiről. Amúgy a nagy demokráciában a frissen alakult, tettvágytól égő, feminista női szervezetek itthon nem tartották fontosnak, hogy e súlyos emberjogi és jogi elégtételre váró kérdéssel foglalkozzanak, vagy e kutatásokat szorgalmazzák. A családon belüli erőszak lett a fő irány.

Tudjuk azt is, hogy az emlékezetpolitika irányát, tartalmát, az áldozatok eltüntetését, a gaztettek büntetlenségét nem csak elhallgatással lehet elérni. A másik módszer a feljelentések negligálása, a hivatalos dokumentumok eltüntetése. Az orosz katonai levéltárban a témával kapcsolatos anyagok ma is titkosak. Pető Andrea szól a feltáruló munka nehézségeiről, amelyeket hazai társakkal, nemzetközi kollegialitással és megfeszített munkával hidalt át. Mint egy helyütt írja, Magyarországon 1945-ben a megszállás és a közigazgatási bizonytalanság, a személyes félelem miatt a hatóságok nem tudtak, nem akartak foglalkozni a bejelentésekkel.

Ha mégis sikerült továbbítaniuk, a szovjet katonai parancsnokságokon nem vettek róluk tudomást, vagy nem továbbították őket. De az is megtörtént, hogy a fellépést megtorolták a panasztevőn. A Budapest Főváros Levéltárában fellehető tisztiorvosi iratok és egyes kórházak megmaradt anyagai hézagosan ugyan, de mégis hírt adnak az atrocitásokról, a szifiliszfertőzésekről és a kért abortuszok nagy számáról. Az egyházi levéltárakban őrzött anyagokból kiderül, hogy miután a hatóságok védelmére a nők nem számíthattak, az egyházaktól vártak segítséget. Sokan kerestek templomokban menedéket. Ezért fizetett életével Apor Vilmos püspök, de más papok és lelkészek is nagy veszélyben voltak.

A kötet középpontjában a magyarországi események állnak, de a szerző a XX. századon végigvonuló jelenséget tágabb összefüggésrendszerbe helyezi. Pető Andrea ír más országok hadseregeinek újabb kori ilyen szégyenéről és több, már ismert, de a társadalom által leplezett következményről, torzulásról. Az erőszak által fogant gyermekek sorsáról, a szovjet katonanőkről, akik között szintén voltak erőszaktevők. A női ellenállás és „együttműködés” különböző formáiról, az emlékezet politikai manipulálásáról.

Az olvasó képet kaphat a hallgatás személyes és politikai okairól és ennek megtöréséről, a naplókról, a kutatásokat „helyettesítő”, személyes tragédiájukat hitelesen feltáró nők bátorságáról, a tragédiákból született irodalmi művekről és filmekről, valamint az erkölcsi elégtétel elmaradásáról. Pető keresi az okát annak, hogy miért nincs Európában a megerőszakolt nőknek emlékművük. Hogy miért váltottak ki e törekvések vitát, sőt ellenérzést vagy éppen társadalmi közönyt.

Nem mondhatjuk, hogy mindez strandra való olvasmány, de annak, aki tudni szeretné, hogy szeretett és tisztelt hajdani női hozzátartozói, nagy- és dédszülei mit éltek át, honnan jutottunk el mi és utódaink női jóllétünköz és biztonságunkhoz, annak mindenképpen fontos ismernie mindazt, amiről e könyv szól.

(Pető Andrea: Elmondani az elmondhatatlant. A nemi erőszak Magyarországon a II. világháború alatt. Jaffa Kiadó, Budapest, 2018, 277 oldal. Ára: 3490 forint)

Kormos Valéria - ]]>www.magyaridok.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Flag gondolja (37) Gazdaság (718) Tv fotel (65) Nézőpont (1) Mozaik (83) Politika (1582) Titkok és talányok (12) Autómánia (61) Sport (729) Kultúra (9) Alámerült atlantiszom (142) Mondom a magamét (7893) Rejtőzködő magyarország (168) Jobbegyenes (2861) Egészség (50) Heti lámpás (333) Irodalmi kávéház (537) Tereb (146) Belföld (11) Mozi világ (440) Szépségápolás (15) Vetítő (30) Történelem (18) Emberi kapcsolatok (36) Gasztronómia (539) Nagyvilág (1310) Életmód (1)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>