Ma 2025 július 07. Apollónia napja van. Holnap Ellák napja lesz.
Nógrádi György: Merkel hullámvasútja

Nógrádi György: Merkel hullámvasútja

Flag

Szöveg méret

1
Átlag: 1 (1 szavazat)
Háború és béke...

Nyaranta mindenütt mindenki pihen. Berlinben is. Ugyanakkor a mostani nyár kivételes. A kommunista utódpárt, a Die Linke parlamenti frakcióvezetője előállt azzal a gondolattal, hogy jó lenne valamennyi baloldali erő összefogása Németországban. Az ötletet a baloldal vezető pártja, a húsz százalék alatti eredményt magáénak tudó szociáldemokrata párt és a tavalyi parlamenti választásokon 8,9 százalékot elérő zöld párt is elutasította.

De senki sem gondolt bele abba, hogy ez az ötlet tavaly őszig lett volna megvalósítható. A német parlamentben, a Bundestagban e három párt akkor még többséget alkotott. A szociáldemokraták megtehették volna, hogy konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatják Merkelt, és kancellárt adva élre állnak. Csakhogy minden demagógiája ellenére ezt a párt akkori, száz százalékkal megválasztott elnöke, a nyolc általános iskolát végzett Schulz nem merte megtenni. Akkor e három pártnak többsége volt, ma már nincs. A három párt ma még a negyven százalékot sem érné el.

A nyár igazi meglepetése, hogy a kancellár néhány hónappal az után, hogy bejelentette, ez lesz az utolsó ciklusa, most azt mondta, hogy a jövő nyitott, és nem biztos, hogy visszavonul. Egyelőre, részint tekintettel az uborkaszezonra, senki sem reagált, de az ősz Berlinben is forrónak ígérkezik.

Merkel pozíciója – és ilyen soha nem volt a megelőző 12 évben – inog. Már színre léptek azok az erők és személyek a CDU-n, tehát a kancellár saját pártján belül, akik készek a cselekvésre, méghozzá azonnal. Ugyanakkor Merkelt az utolsó pillanatokban valami mindig megmentette. Hullámvasúton ül, ahol a következő emelkedés vagy süllyedés nehezen kiszámítható.

A Brexit-tárgyalások most már hónapok óta egy helyben topognak, és a brit miniszterelnök asszony a valós erőviszonyok alapján a kilépést a franciákkal és a németekkel óhajtja egyeztetni. Ez kétségkívül reálpolitika, de hogy ezt hogyan fogja lenyelni az unió maradék 25 állama, azt majd ősszel meglátjuk.

Október 14-én választ Bajorország. Ez az egyetlen tartomány a tizenhatból, ahol nincs CDU, és a testvérpárt, a CSU vezeti a tartományt évtizedek óta. Ugyanakkor a CSU a tavalyi országos választásokon történelme leggyengébb eredményét érte el. Ennek következtében óriási belpolitikai viharok után a párton belül megváltozott a vezetés összetétele. Seehofer 69 évesen megtarthatta pártelnöki pozícióját, de le kellet mondania a bajor miniszterelnökségről, viszont kulcspozíciót, a belügyminiszterit kapta meg Berlinben a német kormányban.

Az új bajor miniszterelnök Söder lett, aki fiatal, dinamikus, és Seehoferrel együtt megpróbálják győzelemre vinni a pártot az őszi választásokon. Seehofer bejelentette, hogy az októberi tartományi választásokon a cél az abszolút többség megszerzése, ami – figyelembe véve, hogy a párt 34 százalék körüli eredményen áll – nem lesz egyszerű feladat.

Ugyanakkor tény, hogy a CSU a tartományi választások győztese lesz, csak kérdés, hány százalékkal. A realitásokat figyelembe véve egyedül a Keresztényszociális Unió nevezte meg miniszterelnök-jelöltjét, a többi párt nem.

Bajorország az egyetlen a 16 német tartományból, ahol nincsenek no-go zónák, van viszont AnkER-központ, ami azt jelenti, hogy a migránsoknak ott kell tartózkodniuk, amíg ügyükben döntés nem születik. Tény, hogy ilyen központok létrehozásáról a nagykoalíció kormánydokumentuma rendelkezik, és eszerint minden tartományban szükség van erre, de jelenleg mindössze Szászország és a Saar-vidék kormányzata gondolkodik központok megalapításáról.

Az őszi tartományi választások legfontosabb kérdése a migránskérdés lesz. Németország megtelt. Megállapodásokat akar kötni a berlini kormány a görögökkel, az olaszokkal és a spanyolokkal a migránsok visszaküldéséről és az illető országok tehermentesítéséről. A legegyszerűbben a spanyolokkal sikerült megállapodni. Hajlandók visszavenni azokat a migránsokat, akik tartózkodási engedélyt nyújtottak be ott, de a többieket nem. A görögök, mint mindig, ellenszolgáltatást kérnek, az olaszok pedig európai uniós segítséget, mivel önmaguk képtelenek a válság kezelésére.

A német kormány tervezi az osztrák határ lezárását, magyarul a jóval keményebb ellenőrzés bevezetését, és hasonló lépéseket tervez a francia határon is, hogy megakadályozzák, de legalábbis megnehezítsék a Spanyolországból érkező migránsok beutazását.

Néhány héttel ezelőtt Seehofer bejelentette, nem tűri el, hogy az váltsa le, akiből ő csinált kancellárt. Mára, miután összeült a CSU szűk körű elnöksége, ahol felvázolták a lehetséges jövőképeket, a Merkellel való kiegyezés mellett döntöttek. A két párt közötti ellentétek ettől kezdve, ha nem oldódtak is meg, de kitolódtak a jövőre.

Az elmúlt hetek vitája volt a migránsturizmus kifejezés, amelyet Söder használt. Kiderült, hogy ezt a szóösszetételt az Európai Unió mondta ki 2008-ban. Ekkor az addig igen éles belpolitikai vita véget ért.

Kiutasították az egykori terroristavezér, Bin Laden testőrét, aki évek óta Németországban él, de a kiutasítás perceiben még nem volt meg a szükséges bírósági végzés. Végül is az illető elhagyta Németországot. Vita bontakozott ki arról is, hogy 69 migránst visszaszállítottak Afganisztánba, de egy nem kapta meg a kiutasítási végzést. Az illetőt visszahozták, korábban már négy éve volt Németországban, megkapta a végzést, és újra kiutasították.

A hab a tortán a migránskérdésben az volt, amikor kiderült, hogy szomáliai kalózok néhány éve német teherhajót támadtak meg, de a kalózokat a környéken tartózkodó horvát haditengerészeti erők elfogták. Miután a fennálló jogszabályok alapján büntetésüket letöltötték Németországban, egy kalóz átment Svédországba a testvéréhez, többen pedig német nővel házasságot kötöttek, és így Németországban maradtak.

A migránsok melletti legfontosabb mostani vitatéma a Németországban dolgozó külföldi szülők gyermekeinek járó támogatás mértéke. Aki az unióból érkezett, annak alanyi jogon jár a támogatás, amelynek összege ugyanannyi kell hogy legyen, mint a német szülők esetében. Csakhogy ma már több mint 226 ezer ilyen gyerek van, és számuk átlagosan évi tíz százalékkal nő. A németek, hasonlóan az osztrákokhoz, azt szeretnék, hogy a szülők annyit támogatást kapjanak, mint amennyit az illető „szegény” állam ad a gyerekek után. Itt Lengyelországot, Romániát és Bulgáriát hozzák fel állandó példaként a németek.

A másik hasonlóan akut kérdés a bérlakások egyre nagyobb hiánya. Seehofer, aki egyben lakásépítési miniszter is, bejelentette, hogy ebben a kormányzati ciklusban másfél millió új lakás fog felépülni. Ez benne van a kormányprogramban, a feladat végrehajtásáért az egyes tartományok a felelősek.

Összegezve: az idei év slágere a bajor választás lesz. Söder kijelentette, hogy inkább a zöldekkel alakítana kormányt, mint a szociáldemokratákkal. Ennyit a sikeres nagykoalícióról. A kitoloncolás kérdésében a zöldek, mint szinte minden másban, ebben is megosztottak. A stuttgarti tartományi miniszterelnök, a hetvenéves Kretschmann Merkel mellett áll, a többi tartomány nem egységes.
Az uborkaszezon tehát nem jelent igazán nyári pihenőt, és az ősz mozgalmasnak ígérkezik.

Nógrádi György - ]]>www.magyaridok.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Emberi kapcsolatok (36) Belföld (11) Autómánia (61) Flag gondolja (42) Nagyvilág (1310) Rejtőzködő magyarország (168) Alámerült atlantiszom (142) Sport (729) Politika (1582) Tv fotel (65) Mondom a magamét (8414) Gasztronómia (539) Nézőpont (1) Mozi világ (440) Történelem (19) Egészség (50) Mozaik (83) Titkok és talányok (12) Jobbegyenes (2986) Szépségápolás (15) Gazdaság (740) Életmód (1) Kultúra (9) Irodalmi kávéház (548) Heti lámpás (404) Vetítő (30) Tereb (146)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>