Ma 2024 június 17. Laura, Alida napja van. Holnap Arnold, Levente napja lesz.
Merénylet a szófiai katedrálisban

Merénylet a szófiai katedrálisban

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Felkavaró írás...

Az ortodox húsvét Nagycsütörtökén, 1925. április 16-án követték el a XX. századi Európa addigi és a bolgár történelem legvéresebb terrorcselekményét.

A bolgár kommunisták felrobbantották Szófia egyik legrégebbi templomát, a Szent Vasárnap katedrálist. A merényletben 137 fő a helyszínen, később a sérüléseik miatt további 67 fő halt meg, a sebesültek száma meghaladta az ötszáz főt.

Az 1923. évi szeptember 23-i sikertelen kommunista hatalomátvétel leverése után a Bolgár Kommunista Pártot (BKP) betiltották, tagjai illegalitásba vonultak. A párt szélsőbaloldali szárnya a Komintern utasítására úgy döntött, hogy véres merénylettel vág vissza az elfojtott felkelésért. A terrorcselekmény célul tűzte ki, hogy likvidálják a bolgár politikai és katonai elitet, mindenek előtt III. Borisz cárt. Annak érdekében, hogy egy helyre tereljék össze a politikai élet képviselőit, két nappal korábban megölték Konsztantin Georgiev tábornokot. Az ő tiszteletére rendezett gyászmise előtt helyeztek el 25 kilogramm robbanóanyagot a templom mennyezetében.

A mise 15 órakor kezdődött, a pokolgép 15.20 perckor lépett működésbe. Lerombolta a katedrális fő kupoláját, ami maga alá temette az ott tartózkodókat. A helyszínen meghalt áldozatok között volt 12 tábornok, 15 ezredes, hét alezredes, három őrnagy, kilenc kapitány, három parlamenti képviselő, sok polgári személy és gyerekek. A véres esemény következtében Bulgária több tábornokot és ezredest veszített el, mint a két balkáni- és az első világháborúban összesen.

„III. Borisz cár csak azért nem esett áldozatul, mert az utolsó pillanatban lemondta részvételét, így a merénylet fő célja nem teljesült”

A terrorcselekményt követően rendkívüli állapotot hirdettek az országban, az elkövetők egy részét sikerült elfogni, akik közül három főt május 27-én nyilvánosan felakasztottak. Az elítéltek a tárgyalások során elismerték, hogy Moszkvából kaptak finanszírozást és muníciót a merénylet elkövetésére. Az összeesküvés többi tagja vagy a Szovjetunióban, vagy a szomszédos Szerb-Horvát-Szlovén Királyságban keresett menedéket. A terrorcselekmény hatására Bulgáriában hajsza indult a baloldali értelmiségiek ellen, többet is kivégeztek, köztük neves költőket.

A merénylet után a BKP Központi Bizottsága hivatalosan elhatárolta magát a merénylettől, meggondolatlan cselekménynek minősítette azt, amely ártott az antifasiszta mozgalomnak, az elkövetőket pedig baloldali szektánsoknak nevezte. A merénylet híre a Kominternt is sokkolta. Vlagyimir Neszterovics, akit a szovjet titkosszolgálat Bécsbe rendelt és aktívan részt vett a robbantás előkészítésében, kénytelen volt Németországba dezertálni. A sorsát azonban ott sem kerülhette el, mert Mainzban 1925-ben a szovjet ügynökök megmérgezték.

„A későbbiek során a merénylet 19 közvetlen elkövetője közül egy sem halt természetes halált. Borzalmas incidensek áldozatai lettek, akasztófán végezték, vagy golyót repítettek a fejükbe. Mindegyikük életét átok kísérte, valamennyien erőszakos halált haltak”

A katedrális rendbehozatala 1927-ben kezdődött és hat év múlva 1933-ban szentelték újra. Visszahozták az eredeti ikonosztázokat, jelentősen kiszélesítették az oltár melletti részeket.

Tütünkov Jordán  - ]]>https://moszkvater.com]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Alámerült atlantiszom (142) Nagyvilág (1310) Nézőpont (1) Heti lámpás (319) Mozi világ (440) Tv fotel (65) Politika (1582) Életmód (1) Jobbegyenes (2815) Sport (729) Kultúra (9) Mondom a magamét (7654) Mozaik (83) Belföld (11) Gazdaság (711) Emberi kapcsolatok (36) Titkok és talányok (12) Szépségápolás (15) Rejtőzködő magyarország (168) Tereb (146) Történelem (18) Vetítő (30) Flag gondolja (36) Egészség (50) Irodalmi kávéház (537) Autómánia (61) Gasztronómia (539)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>