- 0
Két fontos amerikai kutatás is foglalkozott mostanában a meditáció hatásával a szívbetegekre. Az egyiket az American Heart Association (Amerikai Szív Szövetség) éves konferenciáján ismertették, a másik pedig az Archives of Internal Medicine (A Belgyógyászat Archivuma) magazinban jelent meg.
Mindkettőben szívkoszorúér megbetegedésben szenvedőket figyeltek meg. A betegek egyik csoportja minden nap meditált legalább félórát, míg a másik egyáltalán nem meditált. Több mint nyolc éven át követték nyomon a vizsgálati alanyok egészségi állapotát és arra az érdekes eredményre jutottak, hogy a rendszeresen meditálók sokkal ritkábban betegedtek, körükben kevesebb szívinfarktus, agyvérzés és halál eset történt.
Sőt azt is észlelték, hogy a meditációt végzők vérnyomása sokkal kiegyensúlyozottabb lett, csökkent az inzulin rezisztencia mértéke és a stressz helyzeteket is sokkal jobban kezelték.
A meditáció jótékony hatását már évezredek óta ismerjük. Az ősember is képes volt más tudat állapotba kerülni zene, kántálás vagy tánc segítségével. A sámánok és a gyógyító papok is használták a meditációt a beteg gyógyítására. A keresztény hit térítői a pogányok káros szokásai közé sorolta, csak azt nem vette figyelembe, hogy az elmélyült imádság nem más mint meditáció.
A szerzetesek gyermekkoruktól kezdve sok-sok éven át tanulják a meditálás művészetét. Naponta több órán keresztül próbálják elméjüket elcsendesítve a semmire koncentrálni és ezáltal egy más tudatállapotba kerülni, ahol szívünk és lelkünk is gyógyulásra lelhet. A modern nyugati embernek azonban erre nincs ideje, lehetősége.
A Transzendációs Meditáció az egyik legismertebb és leggyakrabban tanított formája a meditációnak. Az Interneten sok ilyen tanfolyamot találhatunk. De ha ilyen szinten nem akarunk belemélyedni a dologba egyszerűbb módja is van a meditációnak. Az egyik például a vezetett meditáció, amikor a vezető szavaira koncentrálva mélyedünk el és zárjuk ki a környezet zavaró hatásait.
Mint azt a dr. Robert Schneider is állítja a meditációt recepten kellene felírni a szívbetegeknek. Ez az „újfajta” gyógymód a szervezet belső patikáját stimulálja önmaga gyógyítására. De ha nem hisznek a meditáció gyógyító hatásában megéri napi félórát magunkra szánni. A csend és nyugalom, magunkba mélyülés felfrissít és felvértez a mindennapok küzdelmeire.
Nyári Zsuzsa, gyogyulasutjai.hu