- 0
„Ahogy telítődik a mobilpiac, és lassan már a világvégi falvakban is mindenkinek lesz mobil eszköze, úgy kell ezeknek a cégeknek újabb növekedési felületet találniuk.”
Miamiban történt, még tavaly. Álltunk az egyik barátommal az utcasarkon, miközben felmutatott a négyemeletes házra, pontosabban a harmadik emeleti lakására. – Nézd csak! – mondta, magasba emelve a telefonját. – Most felkapcsolom a fürdőszobában a villanyt.”
És fel is kapcsolta. A telefont távirányítóként használva beállította a fényerőt, aztán a lámpa színét is. Pár másodperc múlva kék fényben úszott a saroklakás ablaka. Utána a telefonnal felkapcsolta a nappaliban a csillárt, zöldre állítva a fényt. A hálószoba sárga lett, a konyhában pedig piros fények égtek fél perc múlva.
Okosotthon (smart-home), magyarázta. Akkor hallottam először ezt a kifejezést, és álmélkodva néztem, ahogy az utcáról fényorgonázott, variálva a lakásban a lámpák színét és fényerejét. Állítólag ez lesz a következő évek technológiai csatamezője. A lakásunk. A berendezési és használati tárgyaink. A világháló, vagyis az internet után most ez következik.
A „lakásháló”. Az Apple június elején ássa ki a csatabárdot, és megelőzve a konkurenciát (főleg a Google-t és a Samsungot), a pár évvel ezelőtti okostelefon-forradalomhoz hasonló léptékű újításokat jelent majd be.
Ahogy telítődik a mobilpiac, és lassan már a világvégi kis falvakban is mindenkinek lesz mobil eszköze, úgy kell ezeknek a cégeknek újabb növekedési felületet találniuk. A jelek szerint a lakásunkat nézték ki maguknak.
Az okosotthonokban telefonról irányítjuk majd a fűtést, a mosógépet, a hűtőszekrényt, a lámpákat és szinte minden mást is. Az Apple elképzelései szerint állítólag olyan világítástechnika ölel majd körbe minket, amely érzékeli a zsebünkben hordott telefont, és ahogy járkálunk a lakásban, úgy kapcsolja fel a fényeket. Aztán le is utánunk. Takarékos és érzékeny rendszer lesz.
Persze a siker nemcsak a telefonon múlik majd, a programozásán, hanem az otthonunkba beszerelt intelligens eszközökön is. Jó ideje tart már a nagy cégek felvásárlási láza (épp ebből jött rá a világ, hogy mire is kell számítanunk).
A Google például januárban hárommilliárd dollárt adott egy internetkapcsolódású termosztátokat gyártó cégért. Az Apple szinte hetente regisztrál újabb és újabb okosotthon-találmányokat. Egyelőre főleg a lakások fényrendszerét érintő megoldásokat, miközben a Samsung már meg is jelent a piacon néhány internetalapú hűtőszekrénnyel (magától rendeli a házhoz szállított élelmiszereket). De van már okosmosógép is, amely leméri a beletett ruhák súlyát, és önmagát programozva határozza meg a beszippantott mosószer mennyiségét, de még a centrifugálás pörgési sebességét is. Aztán SMS-t küld a telefonunkra, hogy el ne felejtsünk kiteregetni.
Az Apple jövő hétre tervezett és kémregényekbe illő titkolózással körbelengett bejelentése kapcsán amúgy egyre többen aggodalmaskodnak, hogy az okosotthonokkal életünk utolsó felületét is kiszolgáltatjuk a rosszakaróinknak. Hiszen ha majd mobiltelefonról irányítjuk az eszközeinket, akkor csak abba a telefonba kell a hackereknek behatolniuk, és virtuálisan már be is törtek hozzánk. Felforgathatják az életünket, és akár ki is foszthatnak bennünket anélkül, hogy a szó valódi értelmében be kellene jutniuk a lakásunkba.
Valakiknek nagy biznisz lesz ez…
Frei Tamás - metropol
Kapcsolódó anyagok:
- Már kérhetjük, hogy töröljön a Google
- Kevés a hazai mobilnet-előfizetés
- Az internettel kel a magyarok egynegyede
- Mi használjuk a legnagyobb arányban a Google szolgáltatásait
- Magyar okosszemüveg-projekt Palo Altóban
- Fellendülőben a műszaki termékek piaca
Tisztelt olvasók! Legyenek olyan kedvesek és támogassák "lájkukkal" a Flag Polgári Magazin facebook oldalát, a következő címen: https://www.facebook.com/flagmagazin
- Minden "lájk számít, segíti a magazin működését!
Köszönettel és barátsággal!