- 0
Egységesen kilencjegyűek lesznek a magyar telefonszámok, ezzel végre egységesek lesznek a vezetékes és a mobilterületen is - hangzott el egy szűk körű szakmai egyeztetésen, amelyen a hatóság, a szaktárca és a szolgáltatók képviselői voltak jelen.
Az egyelőre kérdéses, hogy mikortól történik meg mindez, az átállás legkorábbi lehetséges dátuma jövő augusztus (ebben a hónapban a legkisebb a forgalom), de az sem kizárt, hogy ahhoz képest egy, esetleg két évet eltolják a változást. Ezzel egy időben szinte biztosan megszűnik majd a belföldi előhívó, a 06, amely már szinte hungarikumnak számít.
A kilenc számjegyet a körzetszámmal együtt kell érteni, ez tehát a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vezetékes számokat toldják meg egy karakterrel (a javaslat szerint a négyessel), amely a vélhetően a mostani körzetszám elé kerül majd. - Döntés még semmiről nem született, az említett konzultáció a változás előkészítésének első fázisát jelenti - kommentálta információnkat a Nemzeti Hírközlési Hatóság illetékese.
A módosításra két okból van szükség: így bővíthető legegyszerűbben a számmező, erre leghamarabb a mobiltársaságoknak lesz szükségük, de az új generációs hálózatok és szolgáltatások későbbi indulása után a vezetékes szolgáltatást nyújtók is sokkal több telefonszámot igényelnek majd. A számmező bővítésével sosem várták meg a rendszer tényleges telítődését, mindig elébe mentek néhány évvel, elkerülendő a szolgáltatásban kialakuló káoszt vagy azt az esetet, hogy hívószám hiányában nem tudnak bekapcsolni új előfizetőket. A változás előnye az is, hogy azt követően egységes hosszúságúak lesznek a vonalas és a mobilkapcsolási számok. Egy füst alatt végre elhagyható lesz a 06-os előhívó, amelyet (vagy más előhívót) EU-szerte már alig használnak.
A majdani döntést követően az átállásra a szolgáltatóknak fel kell készülniük: kapcsolóközpontokat kell átalakítani, szoftvereket módosítani, és természetesen az ügyfeleket tájékoztatni. Mindez pénzbe kerül, ahogy a korábbi alkalmakkor is. A mobilszámok például 1998. szeptember 12-e óta hétjegyűek, az akkori hatjegyű számok elé egységesen a 9-es került. A vonalas számok története mai szemmel már szinte komikus: a crossbar rendszerek bevezetésekor a fővárosban öt-, vidéken négyjegyűek voltak a számok. Vidéken 1964-től lett öt-, míg 1990-től hatjegyű a telefonszám. Ugyanakkor, még a kilencvenes évek elején is voltak hazánkban olyan települések, ahol központos telefonrendszer volt: egy kezelő kézzel hozta létre a kívánt összeköttetéseket. Ezeken a településeken akkor még két-, illetve háromjegyű telefonszámokat használtak.
A crossbar rendszerek bevezetésekor a körzetszámokat az óramutató járásával megegyező irányba osztották ki az országban, hasonlóan az irányítószámokhoz. Budapesté az 1-es lett, míg például Miskolc a 46-os körzetszámot kapta. A debreceniek az 52-es körzetben vannak, Szegedé a 62-es, Pécsé a 72-es, Soproné a 99-es körzet.
nol.hu