Ma 2025 február 03. Balázs napja van. Holnap Ráhel, Csenge napja lesz.
Három pillér, négyezermilliárd forint, Trump-kártya

Három pillér, négyezermilliárd forint, Trump-kártya

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve

Mutatjuk, hogy mi az a Trump kártya! A következő évben több mint 2600 milliárd forint jut a családoknak, 1400 milliárd pedig a vállalkozásoknak.

 

Két fronton is jelentős változás jön 2025-ben Magyarországon: részint a költségvetési és a belső források átmozgatása révén, másfelől pedig az úgynevezett Trump-kártya, vagyis az Egyesült Államokkal történő új, gazdasági kapcsolatok mentén. Mindez Orbán Viktor miniszterelnöknek a Patrióta Youtube-csatornáján adott interjújából derült ki. 

Miután szakértői és ellenzéki oldalról is kételyek merültek fel a kormányfő beszéde kapcsán, valamint azért is, hogy a polgári oldalt is alaposan tájékoztassuk, nézzük a részleteket! Mert jogos kérdések merülnek fel. Egyáltalán kivitelezhető-e ez az új akcióterv? S valóban akkora lendületet adhat-e az új gazdaságpolitika, hogy attól ténylegesen felpörögnek a motorok, továbbá mi, átlagos halandók is jutunk egyről a kettőre 2025-ben?

A lényeg, hogy a kormány új gazdaságpolitikája mintegy négyezermilliárd forintot mozgat meg a gazdaságban a következő évben, ebből több mint 2600 milliárd jut a családoknak, 1400 milliárd pedig a vállalkozásoknak. 

Az új gazdaságpolitika pedig három pillére épül. A megfizethető lakhatás biztosítására, a jövedelmek vásárlóerejének növelésére, valamint a kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) támogatására, melyet Demján Sándor-programként ismerhetünk.

Az első pillért, a lakhatás biztosítását aligha kell bonyolult közgazdasági képlettel magyarázni. A direkt lakhatási támogatás mellett – havi 150 ezer forint azért nem semmi (!) – a családok háromszázmilliárd forintnyi önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást fordíthatnak lakásvásárlásra, felújításra. Úgy, hogy a kormány az adminisztráció egyszerűsítésével igyekszik gyorsítani a folyamatot. Közben az ötezer fő alatti településeken élő gyermekes családoknak elérhető vidéki otthonfelújítási programra 25 milliárd forintot szán a kormány, és a háztartások jövőre 25 milliárd forint értékben használhatják fel a Széchenyi-pihenőkártyára feltöltött összegeket lakásfelújítási célra. 

Az első pillér nagyjából kipipálva, nézzük a bérrobbanás lehetőségét. Utóbbi ténylegesen nem propaganda: nemzetközi elemzések is kitérnek rá, hogy a jövő évben várható magyarországi bérnövekedésekkel az elsők leszünk az Európai Unióban, miként arra Orbán Viktor is célzott. Konkrétan arról van szó, hogy „élesedik” a kormány és a gazdasági szféra közötti, hároméves bérmegállapodás első része. Ott, ahol az állam képes rá – minimálbér, garantált bérminimum és köz- és államigazgatási szféra –, pozitívan beavatkozik, a piaci szektornak pedig ki kell tudnia gazdálkodnia a négy-öt százalékos reálbéremelést. Egyébiránt ez sem voluntarista megközelítés, hanem a termelékenység növelésével kell ezt megvalósítani. Idehoznám még a munkáshitelt is, amelyről azt tudjuk, hogy ilyen még nem volt! Ezért kár rögtön elsiratni annak hatékonyságát. Különösen az ország hátrányosabb helyzetű régióiban lesz ez komoly segítség azon fiataloknak, akik nem a Lajtán túl képzelik el a jövőt, korábban pedig nemhogy ötmillió forintos, de semmilyen támogatásban nem részesültek. 

Ejtsünk néhány szót az új gazdaságpolitika fentebb már említett vállalati lábáról is. A Demján Sándor-program jövőre több mint ezermilliárd forintnyi forrást mozgat meg, amelyben lesznek uniós programok is. A kis- és közepes (kkv) vállalatok beruházásait és versenyképességét százmilliárd forintos tőkeprogrammal támogatja a kormány, amely segítheti a vállalatok „méretugrását” is. 

Különösen ebben a szektorban kell a segítség. A kkv-k tőke- és finanszírozási problémákkal küzdenek, ezért is jó, hogy lesz a programban vissza nem térítendő támogatás is a kedvezményes hitelek mellett. 

Bővül a népszerű Széchenyi-kártya-program is. Továbbá új elem, hogy a kkv-k exportját is új formával élénkítik. Azért is fontos dolog a kkv-szektor kiemelése, mert a legnagyobb hazai munkáltatókról is beszélünk, amelyek mögött nincs külföldi háttér. Eddig csak magukra támaszkodhattak; a kormányprogram azonban lendíthet rajtuk. 

Apropó! Mi lesz a Trump-kártyával? Jogos a kérdés, hiszen Orbán Viktor különlegesen jó kapcsolatot ápol Donald Trump újonnan megválasztott, hamarosan hivatalba lépő amerikai elnökkel. Megsúgjuk a kétkedőknek: Trump lesz a világ első embere. Nem (csak) az elnökség, hanem az Egyesült Államok vitathatatlan – gazdasági-pénzügyi, katonai, geopolitikai – pozíciója miatt. Tekintettel arra, hogy Trump még a választási kampányában is példaként említette a magyar kormányfőt, mérget vehetünk rá, hogy a kétoldalú kapcsolatok szempontjából ebből csak előnye származhat majd hazánknak. Cseppet sem mellesleg: az Egyesült Államok jelenleg is Magyarország egyik legnagyobb árukereskedelmi partnere, a szolgáltatások külkereskedelmében a második legfontosabb szereplő, emellett nagybefektető is. Nem kell az alapoktól kezdenünk. 

De hogy ne beszéljünk rébuszokban: például a demokraták amerikai kormányzata nem volt hajlandó Magyarországgal megkötni az addig hatályban lévő szerződés meghosszabbításaként a kettős adóztatást elkerülő egyezményt. Ennek az lett a következménye, hogy míg korábban az Egyesült Államok a második legnagyobb tőkebefektető volt Magyarországon, visszacsúszott a negyedik helyre. S remélhetőleg olyan területeken is előre lehet lépni, mint például a fegyver- vagy éppen az űripar, amire korábban nem volt példa. 

Bízva abban, hogy az amerikai hátterű cégek a következő években a közép-európai régióból újra felfedezik Magyarországot, a legnagyobb vívmány egy bilaterális, azaz egy új kétoldalú gazdasági kapcsolat megkötése lenne hazánk és az Egyesült Államok között.

A fenti nagy ügyeken és számokon túl teljesen érthetően foglalkoztat az mindenkit, hogy jövőre jobban élünk-e, mint idén. Nos, a betervezett, több mint háromszázalékos növekedés érezhető lesz azáltal is, hogy csökken az infláció, nő a reálbér, bővül a foglalkoztatottság, és a fogyasztói bizalom is visszaerősödik a háború előtti szintre, lendületet kaphatnak a céges beruházások, és olyan szektorok térhetnek magukhoz – például az építőipar –, amelyek sajnos eddig gyengébben teljesítettek. 

Summa summarum: a kilátások kedvezők, amit az is jelez, hogy több területen fordulóponthoz érkezett a gazdaság. Remélhetőleg ehhez a külső konjunktúra javulása – Németországra gondoljunk – is hozzájárul. A képlet tehát egyszerű: három pillér, négyezermilliárd. Ilyen mértékű gazdaságpolitikai akciótervre rég nem volt példa. Mit nem lehet ezen érteni?

Szajlai Csaba

A szerző a Világgazdaság vezető elemzője

]]>www.magyarnemzet.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Mondom a magamét (8136) Belföld (11) Heti lámpás (350) Alámerült atlantiszom (142) Rejtőzködő magyarország (168) Politika (1582) Kultúra (9) Mozi világ (440) Életmód (1) Gasztronómia (539) Tereb (146) Nézőpont (1) Flag gondolja (38) Szépségápolás (15) Történelem (19) Irodalmi kávéház (543) Jobbegyenes (2922) Tv fotel (65) Titkok és talányok (12) Egészség (50) Mozaik (83) Gazdaság (728) Vetítő (30) Sport (729) Autómánia (61) Emberi kapcsolatok (36) Nagyvilág (1310)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>