- 0
Vasárnap véget ért az RTL Klub hat hónapja tartó valóság-showja. A finálét Alekosz nyerte meg, ő lett az az egy, aki mindet visz. Értelmiségi gőggel, felsőbbrendűen legyintettek sokan barátaim közül is, amikor elmondtam, hogy én bizony, ha időm engedte, követtem a Való Világot.
Az emberek nagy részénél - tisztelet a kivételnek - a másoknak, a közvélekedésnek megfelelni vágyás nagyon fontos szempont. Ciki nézni a Való Világot! - Mondták sokan, s egyfajta elefántcsonttoronyból szemlélték a show páratlan népszerűségét. Nem állítom azt, félreértés ne essék, hogy a televíziózás csúcstermékével álltunk szemben, de be kell vallani, hogy a kereskedelmi média szinvonala hagy maga után némi kivetnivalót. De mielőtt azt hinnénk, hogy ez a szinvonaltalanság csak hazánkban van így, csak hazánkra jellemző nézzünk meg más országok kereskedelmi adóin futó műsorokat. Azt fogjuk tapasztalni, hogy semmivel nem jobbak, mint a honi műsorok. Több milliós nézetséget produkált ez a reality-show, ezt nem lehet tőle elvitatni. Ehhez természetesen kellett egy profi casting csapat, akik jó érzékkel választották ki a szereplőket, karaktereket. Hétről-hétre új ötleteket talált ki a szerkesztő gárda, annak érdekében, hogy a figyelmet ébren tartsa.
Azt szokták mondani, hogy a gyerek és a kutya klisé használata biztos siker egy filmben. Nos egy ilyen nézett, sikeres műsornak is szüksége volt egy olyan kézzelfogható, szerethető gondolatra, amely szimpátiát ébreszt az emberekben, elfogadottabbá teszi, azt a vitathatatlan tényt, hogy csak és kizárólag a profit, a haszon volt az életrehívója.
Ez a momentum volt a jótékonyság, a karitatív vonal megjelenítése. A műsor során, meglepő módon, éppen Orbán Viktor főtanácsadójának, Hegedűs Zsuzsának az alpítványát, a Minden Gyerek Lakjon Jól Alapítványt karolták föl, támogadták és gyűjtöttek a nézők segítségével több, mint 180 millió forintot. A Heti Válaszban, úgy nyilatkozott a népszerű szociológus, hogy csak azok mondják erre a műsorra, hogy gagyi, akik felülről néznek le a világra és nem veszik észre, hogy ezeknek a fiataloknak ez az egyetlen esélye a kitörésre, ugyanúgy, mint a '20-40-es években az amerikai feketéknek volt a zene és a sport. A Való Világon keresztül több millió emberhez tudta eljuttatni azt a Kennedytől származó gondolatot, hogy ne azt kérdezd, mit tesz az állam a gyerekekért, hanem azt, hogy te mit teszel értük.
A műsor népszerűségének motorja volt Alekosz, a görög származású biztonságiőr. A srác, bevallom sokszor csalt mosolyt az arcomra, körmönfont, olykor kusza mondataival. A papírforma beigazolódott, a vasárnapi fináléban ő nyerte meg a VV4-et.
Mindig kérdéses ezeknek a tiszavirág életű "sztároknak" a további sorsa a médiában. Talán Majka, azaz Majoros Péter a Való Világ első szériájában feltünt egykori rapper, az egyetlen aki jelenleg is főműsoridős celeb, immár közel tíz éve.
A csinnadratta azonban még korántsem halkult el a Való Világ villája környékén, sőt, az RTL Klub még egy lapáttal rátesz. Nagy Alekosznak egyelőre biztosítják a médiás utóéletét, méghozzá egy újabb reality-vel. A következő kreált helyzetben nőt keresnek a görög versenyzőnek, így fölözve le a bugyogó érdeklődést. Amikor azonban a műsor okozta népszerűség, ismertség alábbhagy, elhalványul, amikor már igazi teljesítményre lesz szükség, nos akkor szoktak ők, a "tiszavirágsztárok" nagyon hamar elvérezni.
Csépányi Balázs
Szerző a Flag Polgári Magazin főszerkesztője