- 0
A növény drogja (gyógyításra alkalmas hatóanyagokat tartalmazó része) a gyökere és a levele. Gyökerét ősztől tavaszig gyűjtik, a levelet kaszálva gyűjtik, de mindig csak a két éves növény kifejlett leveleit.
Angi (azaz Angelika) barátnőm épp ma hívott fel, így megihletett és gondoltam, meg is osztom veletek iziben a fitoterápiás tanulmányaim során elsőként tanult gyógynövényről, az orvosi angelikáról a tudnivalókat.
További nevei: angyalfű, angelikagyökér, orvosi angelika
Leírása: Ernyősvirágzatúak családjából, a lestyán rokonával van dolgunk. Északi országokban őshonos: Izlandon, Szibériában. Magyarországon termesztett növény.
Két méter magasságig is megnő, szára üreges, alul karvastagságú, levélkéi világoszöldek, virágai sárgásak. Gyökere répa alakú, kívül szürkésbarna, belül piszkosfehér.
A növény drogja (gyógyításra alkalmas hatóanyagokat tartalmazó része) a gyökere és a levele. Gyökerét ősztől tavaszig gyűjtik, a levelet kaszálva gyűjtik, de mindig csak a két éves növény kifejlett leveleit. Ennek sárga tejnedve bőrirritáló, ezért kesztyűt érdemes húzni, ha dolgunk van vele.
Hatóanyagai: kumarinok, flavonoidok, keserű anyagok, illóolajok
Amint látjátok (illetve olvassátok), keserűanyagok mellett illóolajokat is tartalmaz (tehát az Amara Aromatia csoportba sorolhatjuk). Ezek az anyagok, kiváltképpen a tárgyalt angyalgyökerünk serkentik a gyomor-, epe- és hasnyálmirigynedvek termelését és kiválasztását, s egyúttal étvágyjavító hatásuk is van. Nemhiába találhatjuk meg a gyomorkeserűkben felhasznált gyógynövények között.
Alkalmazása:
• általános idegerősítőként enyhe idegnyugtató hatásánál fogva
• étvágyjavítóként – ilyenkor evés előtt 15 perccel fogyasszunk teájából, édesítés nélkül. A teát egy kávéskanál gyökérből készítsük 2 dl vízhez és 15 percig főzzük, hiszen gyökérdrogról van szó.
• roboráló, azaz erősítő szerként
• javasolt beteges soványságnál
• gyomorerősítőként - szakemberek gyakran más gyógynövényekkel együtt keverik a megfelelő hatás elérése érdekében
• diszpepsziás panaszoknál (emésztő szervrendszer felső szakaszának problémáinál, mint például hányinger esetén, túltelített gyomor érzetnél; bélfertőtlenítő, görcsoldó, felfúvódást megszüntető hatású; bár önmagában is fogyasztható a fenti elkészítés szerint, a fitoterapeuta más gyógynövényekkel kombinálva összeállíthat teakeveréket is belőle a megfelelő hatás elérésének érdekében)
• epebántalmak esetén
• enyhe vízhajtó hatású
• keserű, fűszeres likőrök alapanyagául is szolgál, svédkeserűk fontos alapanyaga
• külsőleg reuma, köszvény esetén szeszes bedörzsölőszerekben alkalmazzák
Fentiek miatt is inkább készítmény formájában szoktuk használni. Például a svédkeserűk egyik legfontosabb összetevője, mint ahogy azt már említettem. Egy másik dolog, amire nagyon kell figyelni, hogy a növény könnyen összetéveszthető az igen mérgező csomorikával, ezért bízzuk szakemberre a gyűjtését. Sőt, a gyökér kiásása elég fáradságos munka, s mivel az átlagnál fogékonyabb a kártevőkre, a tárolása is nagyobb odafigyelést igényel. Használata ellenjavallt gyomor és bélfekély esetén.
Érdekesség: Az északi országokban, például a németeknél fűszerként, salátaként és főzeléknek elkészítve is felhasználják a levelét.
Forrás: Barbara és Peter Theiss: Erdők, mezők patikája
http://antalvali.com