- 0
A zenei szakújságíróként és más kulturális területeken mozgó cégek tulajdonosaként ismert Retkes a Zeneakadémián és a Közgazdaságtudományi Egyetemen végzett. Az előző ciklusban a II. kerületi képviselő-testületben volt a költségvetési bizottság külsős szakértője, jelenleg ugyanott az oktatási bizottságban tölt be hasonló pozíciót. Korábbi kollégái jobbról és balról is kedvezően nyilatkoztak róla. Retkes 2003-ban könyvet írt Bródy Jánosról és Presser Gáborról a most kérlelhetetlen gyurcsányista Gréczy Zsolttal (akkor mindketten a Magyar Hírlap munkatársai voltak). Másik korábbi kollégája, Szerető Szabolcs, a Magyar Nemzet jelenlegi főszerkesztő-helyettese is pozitívan írt róla keddi cikkében.
Hiába keménykedik az SZDSZ új elnöke, Retkes Attila: Kóka János addig marad a pártfrakció élén, amíg akar, így folytatódik a legjobb kisgazda hagyományokat idéző belháború. A Bajnai-kormányról való leválást hirdető ügyvivői csapatból többen máig állami cégekben ülnek. Retkes Attila közben elárulta, miként szavazott 2004. december 5-én.
Liberális fronton a helyzet változatlan: a pártot szétszabdaló személyi ellentétek az új vezetés megválasztása után is fennmaradtak. Sőt, elevenebbek, mint valaha. Jóllehet Fodor Gábor az európai parlamenti választás kudarcát követően kiejtette kezéből a Kóka-ellenesség zászlaját, azt rögtön magasba emelte Retkes Attila, a múlt vasárnap 406 érvényes voksból 228 szavazattal megválasztott elnök (a másik két induló, Badacsonyi Szabolcs 106, Weinek Leonárd pedig 72 szavazatot kapott). Íziben távozásra szólította fel ugyanis a frakcióvezetőt: a szimpátiavoksoláson a többség támogatta az új első ember javaslatát.
Változó erőviszonyok
"A frakcióvezetőnek fel kellene ajánlania lemondását, hogy a pártelnök bizalmasa vezethesse a képviselőcsoportot" - erősíti a népfrontot az elnökségről és a parlamenti képviselőségről egyaránt leköszönt Fodor Gábor a Heti Válasznak. Ám azzal a Kóka János ellen szinte tüntető küldöttek is tisztában lehetnek, hogy aligha tudják távozásra bírni a politikust. Akinek ráadásul érdeke a káosz tartósítása - így ugyanis (Demszky Gábor főpolgármester mellett) ő marad az egyetlen alkuképes erőközpont a pártban. Több liberális forrásunk úgy tudja, hogy a frakcióvezető sugalmazására hívei a bíróságon támadják meg a küldöttgyűlés határozatait, így élesztve fel a lassan feledésbe merülő kisgazda hagyományokat.
Retkes ráadásul hiába suhogtatja a pártból való kizárás bárdját Kóka felett: ha a frakcióvezető nem akar távozni, kitessékeléséhez nincsenek meg a szükséges eszközök. Az alapszabály szerint ugyanis a kizárásról első fokon az a csoport dönt, ahová a renitens tartozik. Márpedig a II. kerületi szervezetben, ahol Kóka János fizeti a tagdíjat, a korábbi gazdasági minisztert támogatóknak meghatározó a befolyásuk. De ha célt érne is a több hónapos eljárás, s Kókát valóban kizárnák, még mindig maradhatna a frakció élén - annak vezetőjét ugyanis a képviselőcsoport választja. A volt gazdasági miniszternek azonban stabilak a pozícói.
A vagyonadó megszavazásánál bizonyította a Bajnai-kormánynak, hogy pártszakadáshoz közeli helyzetben is képes tíz voksot szállítani. Az SZDSZ-en belüli csimbum-cirkusz ebből a szempontból érdekes igazán. Ha Kókát és a mögötte állókat nem sikerül kibillenteni helyükről, s ők továbbra is támogatják a "szakértői, válságkezelő" kormányt, akkor nincs jelentősége annak, hogy az új pártvezetés milyen programot hirdet. Ebben a kérdésben Retkes Attila is kettős játékot űz. Noha elnökjelölti kampányában még a kabinet elutasításáról beszélt, azóta visszább lépett, és immár a "szükséges válságkezelő intézkedések" támogatásáról beszél. Márpedig ez a "kint is vagyok, bent is vagyok" helyzet őrölte fel Fodort is.
Strabag demokraták?
Ráadásul az elvben több mint egy éve ellenzéki SZDSZ legfelsőbb testületében többen is akadnak, akiknek aligha érdekük a húr végsőkig feszítése. A pártelnökkel együtt 13 fős ügyvivői testületből többen állami cég vezetőségében ülnek. A Győr-Moson-Sopron megyei elnök, Szentkuti Károly a Kisalföld Erdőgazdasági Zrt. igazgatósági tagja - igaz, lapunknak azt mondja, megbízatása "napokon belül" lejár. Az ügyvivőségről lemondott és a pártból kilépett Weinek Leonárd zuglói polgármester helyett Csőzik László, a Szerencsejáték Zrt. területi igazgatója következett volna.
Ő azonban "vállalhatatlanul antiliberálisnak" nevezte Retkes politikáját, s nem vállalt ügyvivői pozíciót. A sorban elvileg Varga Győző orvos következne, aki az egészségügyi miniszter képviseletében ül a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanácsban. Akárcsak a dunaújvárosi Skaliczky Andrea: őt viszont még Bajnai Gordon delegálta a testületbe gazdasági-fejlesztési miniszter korában. A budapesti főpolgármester-helyettes Ikvai-Szabó Imre a Közép-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsban a szocialista egészségügyi minisztert képviseli, a Veszprém megyei Molnár Margitnak pedig egy felügyelőbizottsági tagsággal kell beérnie a Bakony Volán Zrt.-ben.
Figyelemre méltó, hogy ügyvivőket is megválasztó küldöttgyűlésen szinte többször hangzott el Kossuth Lajos, mint Kis János neve. Sőt, az új elnök még "nemzetpolitikai fordulatról" is beszélt. Mivel programjában szerepelt a kettős állampolgárság támogatása, arról faggattuk Retkes Attilát, hogyan szavazott 2004. december 5-én. "Nem értettem egyet azzal, ahogy a jobboldal kikényszerítette a referendumot, de ennek ellenére igennel voksoltam" - állítja az SZDSZ első embere, aki legerősebb üzenetén, a párton belüli korrupció elleni harcon máris finomítani volt kénytelen. A köztévé hétfő reggeli adásában ismételt riporteri sürgetésre sem nevezett meg a VII. kerületi előzetesben ülő helyi frakcióvezetőn kívül más korrupt liberálist, csak homályosan utalt az SZDSZ "Strabag Demokraták Szövetsége" gúnynevére.
Szervez a szürke eminenciás
Sőt egy visszaélésváddal neki is meg kell küzdenie: a checkpoint charlie című internetes blog azzal támadta az új elnököt, hogy az általa tulajdonolt Gramofon zenekritikai magazin és egyéb vállalkozások az elmúlt években 145 millió forintot kaptak a Nemzeti Kulturális Alapprogram illetékes kollégiumától - melynek Retkes is tagja. Az Indexnek nyilatkozva a politikus azzal védekezett, hogy cégei 2001 óta ennél jóval kevesebbet, az összegnek körülbelül egyharmadát nyerték, ám ő csak 2008 óta vesz részt a testület munkájában. Amikor tavaly vállalkozásának majd' négymilliós támogatásáról döntött a kollégium, nem vett részt az eljárásban.
Az új elnök politikája, de még inkább retorikája miatt liberális ikonok sora (például Rajk László, Iványi Gábor, Haraszti Miklós) lépett ki most a pártból, s távozott a borsodi és a szabolcsi SZDSZ-elnök is. Több veterán politikus - Kuncze Gábor, Magyar Bálint, Pető Iván - marad ugyan, de már jelenlétükkel sem tisztelték meg a küldöttgyűlést. Sőt Pető sértődötten fakadt ki a magyar társadalomtól "az SZDSZ arroganciája" miatt bocsánatot kérő Retkes ellen: szerinte neki több köze van a párthoz, mint kései utódjának.
Csak Demszky Gábor áll az új elnök mögött. És bár nem szólalt fel, a küldöttgyűlés egyik főalakja, az állandóan jövő-menő, egyeztető, telefonáló Mesterházy Ernő üzletember, a főpolgármester szürke eminenciása volt. A budapesti városháza egyik legbefolyásosabb emberének - Szilvásy György jóbarátjának, a Bahia ruhaboltlánc megalapítójának - liberális forrásaink szerint feladata lesz, hogy kapcsolatrendszerét, szervezőkészségét a párt szolgálatába állítsa. Erre nagy szüksége lesz a szétesett, anyagilag rombadőlt SZDSZ-nek, melynek feltámadásában már szinte senki nem hisz.
hetivalasz.hu, Ablonczy Bálint