- 0
Rendbontás nélkül ért véget a Jobbik Magyarországért Mozgalom nagygyűlése a fővárosi Szabadság téren, ahol közfelkiáltással újjáalakult a Magyar Gárda mozgalom.
A rendezvényt, amelyen mintegy két és fél ezren vettek részt, azért hirdette meg a Jobbik, hogy tiltakozzon a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesület feloszlatása ellen és a múlt szombati rendőri intézkedés miatt, valamint követelje az előre hozott választásokat.
Vona Gábor, a Fővárosi Ítélőtábla által jogerősen betiltott egyesület és a Jobbik elnöke azt mondta: "kormányzásra készülnek" és amennyiben bejutnak az Országgyűlésbe, az első napon gárdista egyenruhában fognak ott megjelenni. Hozzátette: amennyiben parlamenti párt lesz a Jobbik, törvényjavaslatot terjesztenek az Országgyűlés elé, hogy jogszerűen működhessen a Magyar Gárda mozgalom, amnesztiát adnak a "politikailag meghurcoltaknak", s kivizsgáltatják többi között azt, hogy gyakoroltak-e politikai nyomást a bíróságokra.
Hangsúlyozta, tovább folytatják jogi harcukat a Magyar Gárda Egyesület feloszlatása ellen; véleménye szerint nem a fekete ruhás egyesület, hanem "a cigánybűnözők, a Kendermag Egyesület, a multinacionális cégek és az izraeli felvásárlók, valamint a kormány keltenek félelmet a magyarokban". Küzdenek azért is - tette hozzá, hogy felállíthassák vidéken a csendőrséget, megállíthassák a privatizációt, megvédjék a magyar földet és megsegítsék a magyar vállalkozókat.
Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti képviselője az összegyűltek előtt azt mondta: nem véletlen, hogy a rendőrség jogsértéseket követett el - mint fogalmazott - a magyar emberek ellen. Annak célja van: Magyarország gyarmatosítása, Magyarország második Palesztínává tétele - mondta. A szerinte jogtalanul feloszlatott múlt szombati Erzsébet téri demonstrációra utalva hangoztatta, meg kell szüntetni "a gyülekezési jog semmibevételét és a jogtiprásokat".
A Jobbik EP-képviselője a nagygyűlés előtt tartott sajtótájékoztatón közölte, hogy az Európai Parlamentben minden képviselőnek eljuttat egy 15 perces felvételt tartalmazó DVD-t, amelyen a 2006. október 23-i, az idei március 15-i és a múlt szombati Magyar Gárda-demonstráción történt rendőri intézkedések láthatóak.
Szabó Gábor, a Jobbik pártigazgatója és választmányi elnöke bejelentette, hogy újjáalakult a Magyar Gárda mozgalom, majd a Magyar Gárda Egyesület alapító tagjainak egyenruhát adott át.
A mozgalomhoz csatlakozott, és a helyszínen egyenruhát öltött Für Lajos volt honvédelmi miniszter, aki a XX. századi történelem és a magyarság legnagyobb csodájának nevezte a Magyar Gárda mozgalom létrejöttét. Szintén egyenruhát öltött ifjabb Hegedűs Loránt református lelkész, valamint felesége, aki Budakeszi alpolgármestere. Csatlakozott a mozgalomhoz a bíróság által július 2-án jogerősen feloszlatott Magyar Gárda Egyesület több alapító tagja, s ugyancsak magára öltötte a formaruhát Vona Gábor és Morvai Krisztina.
A Fővárosi Ítélőtáblának a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet jogerősen feloszlató ítélete kimondta azt, hogy az egyesület megszüntetésével a mozgalom sem működhet tovább, a döntés szükségképpen a mozgalomra is kiterjed, annak a szervezeti kereteit szünteti meg.
A rendőrség korábban közölte, fokozott ellenőrzést tart a fővárosban. Közlésük szerint az ellenőrzés során este fél 8-ig összesen hét körözött embert állítottak elő a fővárosban.
A BRFK a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom Erzsébet téri, és a Jobbik Szabadság téri rendezvényét is tudomásul vette. Az Erzsébet téren 200-300 ember gyűlt össze, hogy - miként a résztvevők fogalmaztak - "sorsközösséget vállaljanak" a terrorcselekmények előkészítése miatt előzetes letartóztatásba helyezett Budaházy Györggyel és a múlt szombati tüntetések során eljárás alá vont emberekkel. A rendezvény után a tömeg átvonult a Szabadság téri nagygyűlésre.
A fővárosban a két demonstráción kívül több mint száz helyszínre kért és kapott területfoglalási engedélyt a Jobbik, alapvetően szórólaposztásra, míg vidéken Pécsett, Békéscsabán és Nyíregyházán is tartottak a Magyar Gárda melletti szimpátiatüntetést. Pécsett mintegy 200-300-an gyűltek össze, Békéscsabán 15-20-an, míg Nyíregyházán 50-en tiltakoztak a Magyar Gárda feloszlatása ellen. Egyik helyszínen sem történt rendbontás.
hetivalasz.hu, mti