- 0
Dr. Szepesi György az MLSZ örökös tiszteletbeli elnöke, a FIFA tiszteletbeli tagja, aranytollas újságíró, az Aranycsapat „tizenkettedik játékosa". - Fourfourtwo magazinban rendszeresen jelentkezik nagyszerű jegyzeteivel. Ezekből tallózunk hetről-hétre.
Seeler először 1959 őszén szerepelt Budapesten, a 4-3-as magyar-német mérkőzésen, gólt is rúgott, akárcsak Tichy, Sándor és Albert, Flóri pedig felejthetetlen emléket hagyott, öt játékost kicselezve lőtt a németek kapujába.
2004-ben Rainer Holzschuh, a Kicker magazin kiadója új sportintézményt alapított, a neve: Német Akadémia a Futballkultúráért. Pódiumvitákon beszélik meg a labdarúgás társadalompolitikai és kulturális jelentőségét. Professzorok, politikusok, színészek, írók, újságírók, s mellettük a labdarúgást szerető gazdasági vezetők, mint szponzorok is támogatják az életrevaló kezdeményezést.
Öt kategóriában évente díjakat osztanak, a német labdarúgás egykori úttörőjéről elnevezett Bensemann-kitüntetést elsőként Franz Beckenbauer vette át, többek között őt követte 2007-ben Di Stéfano, 2011-ben Sir Bobby Charlton, és az idei díjkiosztón a 75 éves Uwe Seeler.
Egy kis kitérő: az 5000 euróval jutalmazott, Az év könyve névsorában 2008-ban Esterházy Pétert fedeztem fel, Keine Kunst (Semmi művészet) című műve volt az első a rangsorban.
Visszatérek az idei kitüntetett Seelerre: legbüszkébb első, 1954-es díjazására, a FIFA ifjúsági tornáján kapta, ő volt a gólkirály és a legjobb játékos egyben. Az elismerés kötelezettséget is jelent Seeler számára. Idézem szavait: „Apám tanácsát követem, a legszebb eredmény a világon, ha sikeres labdarúgó leszel, de megmaradsz egyszerű, normális embernek. Amikor megszólítanak autogramért, fényképért, érzem, hogy remeg a partner keze. Ilyenkor azt mondom: nyugodjon meg, barátom, én is olyan egyszerű, normális ember vagyok, mint maga.”
Seeler először 1959 őszén szerepelt Budapesten, a 4-3-as magyar-német mérkőzésen, gólt is rúgott, akárcsak Tichy, Sándor és Albert, Flóri pedig felejthetetlen emléket hagyott, öt játékost kicselezve lőtt a németek kapujába. A német-magyar barátság szép jele, hogy Seeler a válogatottbeli búcsújára 1970-ben Magyarország csapatát hívta meg. Uwe Seeler Hamburg díszpolgára. Még sok-sok boldog évet kívánok az egykori kiváló játékosnak.
Szepesi György - fourfourtwo.hu