- 0
Miről szól az amerikai elnökválasztási kampány? Miért becsülik a demokraták a skandinávokat? Mi a konzervatív megoldás?
Niall Ferguson - világsikert aratott gazdaságtörténeti munkák szerzője- a Newsweek című amerikai hetilapban az amerikai társadalom egyenlőtlenségeiről ír. A republikánusok a gazdasági egyenlőtlenségek kampányba emelését „osztályharcosnak" tartják, de konzervatív szerzőnk szerint a demokratákétól eltérő megoldás is létezik a jelenség mérséklésére.
Az 1970-es évekhez képest ma az amerikai férfiak reáljövedelme gyakorlatilag nem változott, de a legkevesebbet kereső 25 százalék reáljövedelme csökkent, míg a gazdagoké jelentősen nőtt. A felső egy százaléknak az összes jövedelemből való részesedése három évtized alatt megkétszereződött.
Két Amerika él egymás mellett. A leszakadóban nagy a bűnözés, sok a válás és kevés a házassága sok a munkanélküli, keveseknek van nyolcórás munkájuk, legfeljebb érettségizettek, sok a „megesett" anya, sok a beteg és a rokkant, gyorsan nő a vallástalanság, sokan boldogtalanok. Az alapvető amerikai értékek, család, munka, közösség, hit - mind összeomlóban vannak. A másik Amerikában éppen fordított a helyzet. A két nemzet kétfajta településen él, a kettő között megállt a társadalmi integráció.
A demokraták és liberálisok a skandináv modellt ajánlják az egyenlőtlenségek mérséklésére. Növelni kívánják a gazdagok adózását, és a nagyobb adókból új szociális programokat indítanának.
A republikánusok még nem találják a választ, szerzőnk szerint azonban az létezik. A Charles Murray által kidolgozott ellenszer egyszerű: mindenkinek alapbér, munkára ösztönző adórendszer és az állami oktatási monopólium eltörlése, hogy versenyezzenek az iskolák a hallgatókért
Magyarországon három társadalom él egymás mellett. Az első sikeresen integrálódott és európai munkamegosztásba a második részt vesz a belső piac működésében, a harmadik azonban egyikre sem képes, még nyolc általánost sem végzett és szakmája sincs. Gazdaságpolitikánk lényege, hogy mindhárom ország együtt legyen sikeres. Ehhez integrálni kell a harmadikat az első kettőbe, a másodikat kikeli nyitni a világ felé, és az elsőben emelni kell a hazai jövedelem részarányát. Ami eddig történt, ezért tőrtént, ami ezután jön, ezért jön.
A harmadik ország integrálását célozzák a közmunka- és Start munkaprogramok, a 180 naprói 90 napra csökkenő munkanélküli segélyezés, a családi pótlék iskolába járáshoz kötése, aló éves életkorra mérsékelt kötelező iskoláztatás, a rokkantnyugdíjasok felülvizsgálata, a rehabilitációs kártya, az alacsonyabb összegű bérpótló juttatás, az új Munka Törvénykönyve és a szakképzés reformja. Már 150 ezerrel csökkent a bejelentett munkanélküliek száma, nőtt az aktivitási és a foglalkoztatási ráta, csökkent az iskolakerülés és nőtt a gyakorlati szakképzési idő. A harmadik ország felemeléséhez jön még a Szabad Vállalkozási Zóna az elmaradott térségek felzárkóztatására jön az új köznevelési rendszer, és új növekedési programok segítik a képzetlen munkaerőt is felszívni képes három ágazatot: az építőipart, a mezőgazdaságot és a turizmust.
Az első és második társadalomból áll a magyar középosztály. Őket támogatja a munkavállalásra és munkahelyteremtésre ösztönző új adórendszer, a gyermekvállalást segíti az adórendszeren kívüli juttatás és az új otthonteremtés, a versenyképes tudás megszerzését segíti az intézmények közötti versenyre épülő felsőoktatási modell, a pénzügyi terhek csökkentését célozza a végtörlesztés és az árfolyamgát, a vállalkozásoknak ad tökét az Új Széchenyi-terv.
Ez a belső nemzetegyesítés.
(Niall Ferguson: Rich America, Poor America, Newsweek, 2012. január 23.)
Matolcsy György - hetivalasz.hu