- 0
Jean Baudrillard az irodalomtudomány-irodalomértelmezés egyik meghatárózó alakja, a szimulákrum elmélet kitalálója. Most egy nagyszerű írásából szeretnék idézni, mert ez az idézet jól példázza azt a helyzetet, amit be szeretnék mutatni.
A félreértés, jelentészavar-csapda. Halálos figyelmetlenség, amit egy jel félreértelmezése idéz elő. Ezt példázza annak a katonának a története, aki a piacon találkozik a Halállal, akinek fenyegető mozdulatát véli felfedezni. Gyorsan a Király palotájába siet, hogy elkérje tőle legjobb lovát, hogy az éj leple alatt elszökhessen a Halál elől messze, nagyon messze, egészen Szamarkandig. Erre a király palotájába hívatja a Halált, hogy megfedje, amiért megrémítette egyik legjobb szolgáját. A Halál meglepődve válaszol: "De hisz én nem akartam megijeszteni a katonát. Csupán egy önkéntelen mozdulatot tettem, mert meglepôdtem, hogy itt látom ezt a katonát, amikor holnap Szamarkandban kell vele találkoznom." - eddig az idézet.
Ez a rövid kis szövegrész tulajdonképpen a (bal)sors elkerülhetetlenségéről szól. Azaz hiába küzdünk a sorsunk ellen az be fog következni, hiszen nem tudjuk befolyásolni. Lehet, hogy éppen a sorsunk elől való menekülés vezet a legbiztosabban sorsunk beteljesedéséhez. Nem tudom. De minden esetre ez a futás, menekülés a "halál", illete az érkező sors elől nagyon jól tapintható a mai magyar közéletben.
Mind a két politikai oldal menekülésben van, mind a két politikai oldal nyomás alatt van. Ez a teherviselés mind a jobb, mind pedig a bal oldalon kitapintható. A baloldal még nem tért magához a tavalyi megsemmisítő erejű vereséget követően, és ráadásul náluk még egy többszereplős hatalmi harc is kialakulóban van.
A kormányoldal, amely látszólag kényelmes helyzetben van, hiszen kétharmados tobbséggel irányíthat, még is hibákat hibára halmoz. Kommunikációjában nagy mértékű deficitet érzek. Nem képes a történelmi többségét kellően kihasználni, illetve felhasználni. A törvényeket ugyan keresztül viszi, de nem gondol arra, hogy a következő választáson is eredményesnek kellene lennie.
A következő választás megnyeréséhez elengedhetetlen a mindenki számára érthető és átlátható kommunikáció. A magán-nyugdíjpénztárakkal kapcsolatos intézkedéssorozat politikai kommunikációját kritikán alulinak ítélem, ma már az elemzők jelentős része a Fidesz népszerűség csökkenésének okát a magánnyugdíj kassza "államosításában" látja.
Ezt a nagyszerű elképzelést sokkal, de sokkal érthetőbben, előkészítettebben kellett volna kommunikálni. De ide sorolhatjuk a médiatörvény felvezetését és megítélésem szeint az Alkotmányozás folyamatát is. Ezen sürgősen változtatni kell a kormányoldalnak, mert ha nem ezt teszi hiába szalad el majd 2014-ben Szamarkandba a "halál" azaz a választási vereség ott is utól fogja majd érni.
Csépányi Balázs
Szerző a Flag Polgári Magazin főszerkesztője