- 0
Ma a közel 5 milliós kenyai főváros, Nairobi naponta keletkező 2500 tonna háztartási és egyéb szemetéből közel 600-700 tonna egyetlen helyre (más adatok ennél jóval brutálisabb számról számolnak be, de nincs pontos szám), Afrika talán egyik legnagyobb szeméttelepére, a Dandorára kerül, miközben a maradék 2000 tona a hatóságok által is ismerten létező 38 illegális szemétlerakó egyikére kerül (ezek az egész városban megtalálhatóak).
Persze emellett egyes környékeken csak úgy az utcára kerül, ezzel is növelve az egészségügyi kockázatokat a városban.
Maga a Dandora egy szegénynegyedben található, közel 8 kilométerre a város központjától és a szemétlerakás a 30 hektáros területen nincs engedélyhez kötve vagy szabályozva, bármilyen jellegű szemetet bárki elhelyezhet itt, így nem csoda, hogy az elmúlt évek mindegyikében voltak jelentések a környéken élő lakosság egészségügyi helyzetére gyakorolt hatásairól (bár hivatalosan többször is bezárták az 1977-ben nyitott lerakót: 2001, 2004, 2008). Az átlagos háztartási szemét mellett mérgező vegyszerek, ipari és mezőgazdasági hulladék éppúgy megtalálható a területen, mint a műanyag, fém vagy használt egészségügyi eszközök. A Dandora egykor egy nagy mélyedés volt, de mára már egy szemétből épült hegy lett belőle, amely súlyosan mérgezi a közelben folyó Nairobi folyót, ezáltal a folyó vizét használó környékbeliek élete súlyos kockázatoknak van kitéve.
Aztán ott vannak a guberálók, akik nap mint nap kapcsolatba kerülnek a termelődő mérges gázokkal, a kidobott mérgező anyagokkal, nem csoda, hogy egy 2007-es vizsgálat szerint a környéken élő gyermekek felénél a megengedettnél jóval nagyobb az ólom mennyisége a vérben (de a felnőtteknél is súlyos adatokat hozott felmérés). A vizsgálat szerint a gyerekek fele ráadásul (328 kiválasztott gyermek megvizsgálása után vonták le a következtetéseket) krónikus légúti panaszokkal is küzd, és a Nairobi folyó vize minden, csak nem egészséges. Ezek után nem csoda, hogy civil szervezetek és a lakosság is többször követelt lépéseket az ügy megoldása érdekében, legutóbb 2010. júniusában adott ki egy közleményt a helyi közösségekből, vallási és egészségügyi szervezetekből valamint ENSZ ügynökségekből álló koalíció, amelyben felszólította az ország elnökét és a miniszterelnököt is, hogy mielőbb orvosolják a helyzetet.
A kormány ugyanis bár elismeri a Dandora probléma létezését, azok után, hogy először 2001-ben megteltnek és egészségügyi szempontból kockázatosnak minősítette a telepet, igazából semmi újabbat nem tett. Korábban, 2009. decemberében a koalíció több gyűlést is szervezett Nairobiban parlamenti képviselők meghívásával, ahol ugyan megint mindenki elismerte a közel 1 millió nairobi polgárt érintő gond létezését, konkrét lépések megint nem történtek. A most kiadott dokumentum egy teljesen új kenyai szemétkezelési szabályzat megalkotására, új szeméttelep kijelölésére és a Dandora megfelelő kezelésére is felszólít amellett, hogy a leginkább érintett negyedek lakóinak (ez lenne Dandora és korogocho) orvosi ellátását, vizsgálatát kéri.
A témáról oldalakat lehetne megtölteni, de remélem ez a rövidke poszt is megteszi figyelemébresztőnek, a következőkben pedig álljon itt az NTV riportfilmje a témáról (sajnos a 3. videót nemrég törölték):
www.mindennapiafrika.info - A Flag Polgári Műhely partnere