www.flagmagazin.hu
Közzétette: www.flagmagazin.hu (https://flagmagazin.hu)

Címlap > A közgazdasági gondolkodás alapjai

1096feeabd431418b405c42e86a06822.jpg

A közgazdasági gondolkodás alapjai

2010 január 27. Flag

Szöveg méret

  • 0
5
Átlag: 5 (1 szavazat)

Ez nem egy átlagos könyvismertető, mivel elsősorban személyes élményekre épül, ezeken keresztül mutatom be és ajánlom a művet.

Volt szerencsém Paul Heyne amerikai közgazdásszal találkozni, amikor először járt Budapesten, 1993-ban. Nem én voltam az egyetlen szerencsés, hiszen egy kurzusra jött, ahol ő volt az előadó, a hallgatóság pedig 30 diákból (ezek egyike voltam én) és 30 tanárból állt. A kurzust a Foundation for Teaching Economics nevű amerikai alapítvány szervezte ]]>http://www.fte.org]]> azért, hogy a magyar diákok is könnyebben elsajátíthassák a gazdasági gondolkodást. Később a Junior Achievement Magyarország alapítvány is bekapcsolódott a projektbe ]]>http://www.ejam.hu/]]> és minden évben szerveztek egy egyhetes kurzust diákok és tanárok számára.

 
 
Paul Heyne ]]>http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Heyne]]> 1993-tól 1999-ig vett részt előadóként az eseményen, és azt hiszem, minden résztvevő nevében mondhatom, hogy egy kitűnő embert ismerhettünk meg személyében. Az előadásokat a könyve alapján tartott, amelynek magyar változatát (mely a hatodik angol nyelvű kiadás alapján készült) meg is kapták a résztvevők, és természetesen Pali bácsi (ahogy mindenki hívta) szívesen dedikálta a példányokat. A könyvet később az egyetemen is viszont láthattam, azok a diákok tanultak belőle, akik jellemzően gimnáziumból jöttek és nem tanultak korábban közgazdaságtant.
 
Miért jó ez a könyv az alapok tanítására? Azért, mert elsősorban a kezdőknek íródott. Azoknak, akik most kezdik tanulni a közgazdaságtant, és esetleg nem szívesen foglalkoznak a matematikai összefüggésekkel, talán nem is értik azokat. Heyne a közgazdasági kérdéseket a társadalmi problémák felől közelíti meg, rengeteg példát mutat be annak érdekében, hogy az olvasók megértsék a lényeget, a közgazdasági összefüggéseket, modelleket.
 
Azok számára, akik a magyar oktatási technikákhoz szoktak, furcsa lehet, hogy nem tények, adatok, képletek közlésével magyarázza meg a legkülönfélébb problémákat, hanem elsősorban példák bemutatásával. Diákként én is furcsának találtam, de aztán tanárként tapasztaltam, hogy ez tényleg működik. A tizenéves diákok sokkal könnyebben értik meg a legbonyolultabb összefüggéseket is, ha látnak mögötte példát. Mióta részt vettem ezeken a kurzusokon, rendszeresen alkalmazom az ott tanultakat, visszaemlékszem a régen hallott példákra, gazdasági jellegű játékokat viszek az órákra, és meg kell mondjam, a diákok nagyon szeretik. Hetekkel később is emlékeznek az így tanult szabályokra, magyarázatokra, hónapokkal később is emlegetik a legjobb játékokat.
 
A tanítási módszer és a könyv sikerét mutatja, hogy az Egyesült Államokban Paul Heyne életében kilenc, folyamatosan fejlesztett kiadást élt meg ez a könyv, több nyelvre is lefordították és több százezer példányban kelt el világszerte. A tizedik kiadás megjelenését Heyne már nem élhette meg, betegség következtében 2000-ben, 69 évesen elhunyt. Az új kiadás így szerzőtársak közreműködésével jelenhetett meg, ezt fordították le magyarra is, és jelentették meg először 2004-ben a Nemzeti Tankönyvkiadónál. A könyvhöz készült példatár is, ezáltal még használhatóbb az oktatásban. A tankönyv-listán ugyan nem szerepel, de azok a közgazdász tanárok, akik egyszer is a kezükbe vették, minden bizonnyal szívesen használják a példatárral együtt a mindennapi munkájuk során.
 
 
Mind a mikro-, mind a makroökonómiai témák megjelennek a könyvben. Csak néhány témakör példaképpen:
 
1         A gazdasági gondolkodásmód
2         A kereslet lényege
3         Alternatív költségek
4         Hatékonyság, csere
5         A profit
6         A piac és az állam
7         Infláció, recesszió, munkanélküliség
8         A pénz
 
Természetesen egyetlen közgazdasági könyvből sem hiányozhatnak az ábrák, függvények, de ebben a könyvben valahogy ezek is sokkal könnyebben érthetők. A példák nagy része ugyan amerikai, de mégis „emberközeli”, az olvasó érzi, hogy ugyanezeket a dolgokat éli át a mindennapokban. Ugyanúgy piacra megy, megtankolja az autóját, adót fizet, és a könyvet olvasva megérti, miért kerül olyan sokba a benzin, mire meg a befizetett adója. Úgy gondolom, ezt a könyvet nemcsak azoknak kellene elolvasniuk, akik közgazdasági tanulmányokat folytatnak. Mindenkinek hasznára válhat, aki kicsit is érdeklődik a gazdasági folyamatok iránt.

N. R. Ágnes
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja
]]>http://kozgazdasz.freeblog.hu]]>
 
Magyar Menedék

Ajánló