- 0
Szubjektív mandátumelemzés. Hiszen nem vagyok politológus, „csak” választópolgár... A demokrácia játékszabályai szerint rajtam múlik minden...
A klasszikus vicc szerint bemegy az ember a boltba, egy ideig téblábol, de az eladó nem szólítja meg. Így végül megszólítja: Nem ismer meg? – Nem – mondja az eladó. – Pedig én vagyok a vásárló!
Valahogy így van a választásokkal is. Négy évig választott politikusaink többsége nem ismer meg bennünket, majd ahogy közelednek a választások, hírtelen a kegyeinket keresik. Hiszen tőlünk, a választópolgároktól függ, hogy kik is képviselhetnek bennünket a Parlamentben. Ha vakok vagyunk, akkor olyanokat (is) bejuttatunk, akik csak saját zsebeik tömését tartják a legfontosabb cselekedetnek.
A jövő évi választások kérdése valószínűleg nem az, hogy nyer-e a Fidesz, hanem az, mekkora mértékben tölti be a parlamenti patkót?
2002-ben a Fidesz megnyerte a közvélemény kutatásokat, de elveszítette a választást. Vagy csak naivan hitt a demokrácia intézményében, és szentesítette a baloldal választási csalásait. Kevesen emlékeznek 2006-ból Orbán Viktor kijelentésére, hogy a Fidesz nem is akarta megnyerni a választást. Persze lehet, csak magyarázta a bizonyítványt...
Milyen lesz a Parlament összetétele 2010-ben? Úgy tűnik, három párt jut be az Országgyűlésbe. A Fidesz a valószínűsíthetőleg 50% feletti teljesítményével, a szocialisták és a Jobbik. Persze ha a Fidesznek kellően sok képviselője jut be a Parlamentbe, megtehetik, hogy két frakciót is alakítanak. Egy Fidesz és egy kereszténydemokrata frakciót. Több frakció, több bizottsági hely. Hiszen a jobboldal vezető pártja is csak a szavak szintjén híve a kisebb Parlamentnek. Vagy meglesz az áhított két harmados többség. Nagyobb mozgástér...
Míg 1998-ban a MIÉP éppen csak megugrotta az 5%-os küszöböt, s így tucatnyi képviselőt küldhetett a Parlamentbe (az egy másik történet, hogy Csurka István hogyan szalámizta le a saját pártját) a jelen nemzeti radikális pártja, a Jobbik a szemérmes közvélemény kutatások szerint is 12% körüli támogatottsággal nézhet neki a választásoknak. S így akár 30-40 képviselői helyre is számíthat.
Három párti parlament? Egy kormányzó párt és két, egymással is szemben álló ellenzékkel? A szocialistákat nézve a tülekedés az országos lista helyeiért felér egy mentelmi joggal. Pedig rájuk férne az elszámoltatás. Gyurcsány Ferencnek nem a lista negyedik helyén kellene állnia, hanem a bíróság előtt (de nem tanúként, hanem bilincsben), mert az ország eladósítása, szétrablása bűn, amit nem parlamenti hellyel kell jutalmazni.
S mi a helyzet a kis pártokkal?
Kegyes hozzánk az Úr, hogy a szabad madarak annyira leamortizálták magukat, hogy gyakorlatilag megszűntek. Az a baj, hogy ez nem másfél évtizede történt meg. Sokkal kevesebb országrontás történt volna meg így. De a liberális szavazók nem maradnak párt nélkül. Egyrészt szavazhatnak a Fideszre, hiszen a legnagyobb ellenzéki pártban jelen vannak a liberális (sőt, neoliberális eszmék is), vagy szavazhatnak az LMP-re. A júniusi EU-választások új favoritja akkor lekörözte a szabad demokratákat is. Most már mérnek 3%-os támogatottságot is. Négy hónap alatt még akár elérhetik a bűvös 5%-ot is. Drukkoljunk nekik? Talán egy kis zöld gondolkodás is bekerülne a Parlamentbe. Hozzátéve, hogy a fenntarthatóság és a környezetvédelem ügye természetesen jelen van a Fidesznél is, bár ők is a gazdasági növekedés szükségszerűségének bűvöletében élnek. Vagyis termeljünk és fogyasszunk minél többet, akkor megy a gazdaság is. A Föld meg belerokkan...
A Jobbiknak viszont markáns elképzelése van a környezet védelméről és egy fenntartható Magyarországról.
Az MDF-re nincs szükség. Megélhetési politikusai legfőbb feladatuknak tekintik, hogy a Fidesztől merre határozzák meg magukat. Egy „rendszerváltó” (?) párt, mely a miniszterelnök jelöltjét Bokros Lajosban találta meg? Talán eljött az idő, hogy Dávid Ibolya is dolgozzon végre és ne az adófizetők pénzéből üldögéljen a Parlamentben.
S ott van még az új erő, a Seres Mária fémjelezte Civil Mozgalom. A jelenlegi politikai elit talán ott követte el a hibát, hogy sunyi módon semmibe vette 600 ezer választópolgár akaratát, hogy ugyan kérdezzük már meg a népet, mit szólunk a képviselői térítési rendszerhez. Nem lesz népszavazás, de formálódik egy új mozgalom, mely még akár meglepetést is okozhat és bekerülhet a Parlamentbe.
Lesznek még meglepetések 2010 áprilisában...
Nawesh
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja