- 0
Panelházban élőként nap mint nap szembesülök a ténnyel, a víz, bár érték, a panelházban néha számolatlanul fogy... Főleg, ha egy lakásban még egyedi vízmérő sincs.
Ha a víz „oldaláról” nézzük, a wc-t, igazi vízesést látunk. Egy három-négytagú család naponta ha csak 10-12 alkalommal használja a toalettet, könnyen lehúzhat 100-140 liter vizet a lefolyóba. Hozzátesszük, hogy ivóvizet. A nyugati társadalom nagy tragédiája, hogy az egyre fogyatkozó ivóvizet féktelenül pazaroljuk. Egy hónap alatt így akár 3-4 m3 ivóvizet is elpazarolhatunk.
Településenként változik a víz ára, de e víz (és a kiadott pénz) egy része megspórolható lenne. Hiszen általában nem szükséges egy egész tartálynyi víz, hogy eltüntessük a családi prodoktumot. (Hozzátehetjük, a magyar víztársaságok jó része külföldi kézben – is – van, így a vízdíj, a bevétel külföldre vándorol.)
A legegyszerűbb és legolcsóbb, ha két másfél literes pet palackot vízzel töltünk és belehelyezzük a tartályba. Ezzel alkalmanként 3 liter vizet takarítunk meg. Kiadás nulla, viszont havi szinten kb. 1 m3 ivóvíz marad meg. Ha a vízdíjból szeretnék kispórolni egy víztakarékos WC-tartály árát, akkor kb. egy esztendő alatt össze is jön a takarékos tartály ára (szerelési költséggel együtt).
S egy víztakarékos WC-tartállyal havonta kb. 2,5 m3 vizet takaríthatunk meg. Ez már komoly pénzösszeg. S ha idáig jutunk a takarékoskodásban, esetleg a megmaradt pénzből érdemes megjavíttatni a csöpögő csapokat. Egy lassan csöpögő csap egy nap alatt kiereszthet magából akár 50 liter vizet is. Egy hónap alatt 1,5 m3.
S ha már ennyire ügyelünk a víztakarékosságra, érdemes alacsony áteresztésű zuhanyrózsákat felszerelni. Ez is pár ezer Ft kiadás, viszont míg a hagyományos rózsa körülbelül 37 liter vizet enged át percenként, az alacsony áteresztésű zuhanyrózsa azonban csupán 10-15 litert. S a tusolás komfortérzete ugyanolyan.
5 perc tusolás 50-75 liter víz. Ha teleeresztjük a kádat fürdéshez, legalább kétszer annyi vizet használunk el. Apróság, de miközben szappanozzuk magunkat, szintén érdemes elzárni a csapot. Ugyanúgy a fogmosásnál. Ha azt szeretnénk, hogy a fogmosásnak legyen értelme is, legalább két percig kell dörzsölni a fogunkat. Ha közben folyik a víz, könnyen elfolyhat 5-10 liter is. Alkalmanként!
A legtöbb panellakásban a melegvíz is „házhoz jön”, természetesen drágább tarifával. Fogmosásánál, tusolásnál, a csöpögő csapoknál így sok esetben a drágább meleg vizet pazaroljuk, ami még több kiadással jár.
Nem csak magunknak takarékoskodunk, hanem a gyermekeinknek, unokáinknak is.
Fenntartható panellakó: a kilógó ökolábnyom
Nawesh
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja