- 0
Azt hiszem, az FPÖ politikusa (ál)naív módon emlegetett óriási botrányt feltételes módban.
Hát persze, hogy a törököknek tett gesztus az emlékmű leállítása. História, múlt, történelem, kollektív tudat, történelmi emlékezet s legfőképpen kereszténység mit sem számít, ha muszlim szavazatokról van szó.
Ugyanis Bécset is a gyökértelen, ócska, haza- és nemzetáruló szocialisták-libsik meg miegyebek “irányítják”. Hogy is lehetne ott szobra egy törökverő lengyel hősnek?
De sebaj. Már közel az idő...
A bécsi törökök érzékenysége miatt nem épül meg Sobieski János emlékműve?
Szeptember 12-én lesz az évfordulója annak, hogy Sobieski János seregével kiűzte a törököket Bécsből. 1683-ban Kara Musztafa serege a Habsurg Birodalom fővárosát ostromolta, Sobieski azonban szétverte őket, és rengeteg törököt lemészárolt. Ezt követően a menekülő törökökre Párkánynál is nagy csapást mért, ezzel szabadult fel Esztergom és térsége a török megszállás alól. Sobieski János emlékét Párkányban szobor őrzi.
A Bécshez tartozó Kahlenbergben is szobrot akartak állítani a lengyel királynak, az ötletet a kahlenbergi csata 330. évfordulójának alkalmából fogadta el a bécsi városvezetés még 2013-ban. A projekt azóta sem készült el, sőt, most végleg le is állították.
A bécsi polgármesteri hivatal szóvivője annyit mondott az ügyről, hogy a műemléki tanács végül nem támogatta a Sobieski-emlékmű megépítését.
Az egy hatalmas botrány lenne, ha a török választók megvásárlása állna a háttérben"
– nyilatkozta az ügyről Johann Gudenus, az FPÖ frakcióvezetője.
Gudenus ezzel arra utalt, hogy Bécsben jelentős török kisebbség él, akiknek egy része választójoggal is rendelkezik. A bécsi baloldali városvezetés pedig számít az ő szavazatukra, ezért tették ezt a gesztust is.
A lengyelek ugyanannyira nem értik ezt az egészet, ahogy mi sem"
– tette hozzá.
A Kronen Zeitung cikke szerint az ügy a lengyel sajtóban is felkapott téma, a lengyelek nem értik, hogy miért nem épülhet meg az egyik nagy történelmi alakjuk szobra az osztrák fővárosban.
Érdekesség, hogy a szobor talapzata már elkészült, rajta a kahlenbergi ütközet évszámával.
Ez a csata, illetve Sobieski János személye a magyar történelemben is fontos szerepet tölt be. Sobieski Párkány mellett több más magyar települést is felszabadított, Buda 1686-os visszavételében pedig rengeteg lengyel katona vett részt.
https://888.hu/article-a-
Forrás: Bádog - Bayer Zsolt blogja