- 0
Semmi erotikusra ne gondoljon a kedves olvasó. A felszóltás szó szerint értelmezendő. Aki járt már New York-ban, az tudja, milyen zajos ez a hatalmas világváros. A hétfő reggeli csúcsforgalom kakofóniájához, a tülkölő autók, taxik és buszok, a metrószerelvények csikorgó kerekeihez, a lüktető embertömeg morajához még egy, pontosabban 60 hangforrás csatlakozott. 5280 csilingelő zongorabillentyű.
A 60 zongorát, melyhez a 5280 billentyű tartozik, Luke Jerram , brit polihisztor, a Sing For Hope nonprofit szervezettel együttműködve helyezte el New York 5 kerületében, Manhattan-ben, Brooklyn-ban, Queens-ben, a Bronx-ban, és Staten Island-en. A zongorák provikálóan színesek, vidámak, jelképezve azt is, hogy a fantáziának semmi sem szab határt, hisz Jerram saját alkotásai mind színetelenek, mivel a művész színvak. Rajtuk a felirat: Play Me, I'm Yours. (Játssz rajtam, a tied vagyok.)
A Street piano (utcai zongora) története Sheffield-ben, Angliában kezdődött, a Sharrow Vale Road-on. A ház tulajdonosa nem bírta felcipelni a zongorát az új lakásába, így az utcán hagyta. Lezajlott a festés, megérkeztek a bútorok s a zongoracipelés a költözés végére napolódott. Ám amíg nem jöttek a szállítómunkások a tulajdonos egy cédulát helyezett a zongorára, "szabad játszani rajta" felirattal. A környéken hamar híre ment a zongorának és szinte napok alatt zarándokhellyé vált a Sharrow Vale Road. Az új lakók beköltöztek, a zongora az utcán maradt. Azóta többször ellopták, de valahogy mindig akadt helyette másik és a hangszer a város egyik neveztessége lett.
Luke Jerram innen vette az ötletet, de ő nagyobbat gondolt. A Street pianos projekt 2007-ben kezdődött, Birmingham-ben, Angliában, ahol 15 zongorát helyezett el a város különböző pontjain, parkokban, tereken, buszmegállókban, vasútállomásokon, plázákban, templomokban, postákon, állatkertekben, kompokon és hidakon. Birmingham óta több világvárosban, 167 zongorán játszottak már, Sao Paulo-ban, Sydney-ben, Londonban, Bristol-ban, Barcelona-ban.
A New York-i akció az eddigi legnagyobb, mivel kétszer annyi zongora került a nyilvánosság tulajdonába, mint eddig bárhol. S a feltételek? Nincsenek. A zongorák addig maradnak, ameddig az adott közösség szeretné birtokolni őket, hivatalosan július 5-ig. Az játszik rajtuk, aki csak akar, hisz ez a projekt célja. Közelebbhozni a világvárosok lakóit. "Párbeszédeket indít, hisz gondoljunk csak bele, mennyi olyan hely és alkalom van, a metrón való utazástól, a mosodáig, amikor lenne alkalmunk beszélgetni, de nem tesszük. - mondja Jarrem - Nyitott fesztivál ez, ahol gyerekek és háziasszonyok, pékek és ügyvédek, babysitterek és túristák adják a porondot egymásnak, egyforma sikereket aratva, függetlenül attól, hogy a Szamárindulót vagy Liszt legnehezebb zongoradarabját adják elő."
New York city különösen nagy élmény, hisz itt, a zajra való tekintettel az amatőr zenészek, csak engedéllyel muzsikálhatnak az utcán. Most viszont szabad a pálya és a zongorák állandóan foglaltak. New York energiája, lelkesedése, új iránti nyitottsága a hangszerek fogadtatásában is megnyilatkozott. A zongorák roppant népszerűek, amatőrök és profik váltják egymást. Olyan, mint egy üres vászon. Sose tudjuk, mi következik. S hogyan mérjük le, hogy sikeres volt-e a fesztivál az adott városban? Az emberek történeteiből. A barátságokból, esetleges lemezszerződésekből, melyek a zongorák mellett köttetnek. És ha már a köttetésnél tartunk, akkor elmesélem, hogy nemrég volt az esküvője annak a párnak, aki Sydney-ben találkozott az egyik Play me, I'm yours zongoránál."
A zongorák a projekt után a városokban maradnak, melyeket közösségek, iskolák kapnak meg. Jerram egyre több helyről kap felkérést és vannak olyan magánszemélyek, városvezetőségek is, akik tanácsot kérnek hasonló kezdeményezés megvalósítására.
Még ebben az évben a Play me, I'm yours újra eljut Londonba, majd Belfastba, Burnley és Blackburn városokba, Angliában, Cincinnati, Ohio-ba, San Jose, Kaliforniába, Grand Rapids, Michigan-be és a számunkra legfontosabb hír, hogy hamarosan Pécsen is lesz alkama élvezni a város lakóinak és a túristáknak a vidám zongorafesztivált.
A New yorki helyszínek a következők:
Zongorák a Bronx-ban: * Fordham Plaza * Grand Concourse * Joyce Kilmer Park * Van Cortlandt Park
Zongorák Brooklyn-ban: * Brooklyn Bridge Park * Columbus Park * Coney Island Boardwalk * Fort Greene: Myrtle Entrance * Fort Greene: Visitors' Center * McCarren Park * Prospect Park: Carousel * Prospect Park: Grand Army Plaza * Von King Park * Willoughby Plaza
Zongorák Manhattanban: * Astor Place * Battery Park * Bryant Park * Cathedral of St. John the Divine * Central Park: Bandshell area * Central Park: Dana Discovery Center * Central Park: Merchants' Gate * Chelsea Market * Chelsea: 14th and 9th * City Hall Park * Gansevoort Plaza * Greeley Square * Harlem Art Park * Herald Square * Lincoln Center (4 zongora) * Little Red Square * Madison Square Park * Metropolitan Museum * Riverbank State Park * Riverside Park * Seward Park * South Street Seaport Museum * St. Mark's Church * St. Nicholas Park * Stone St * Times Square 44th Street * Times Square: Broadway 42nd St * Tompkins Square Park * TriBeCa Park (2 zongora)
Zongorák Queens-ben: * Athens Square Park * Gantry Plaza State Park (2 zongora) * Hoffman Park * Jackson Heights Post Office * Rufus King Park
Zongorák Staten Island-en: * Snug Harbour Children's Museum * South Beach Boardwalk * Staten Island Ferry Terminal * Staten Island Zoo
A New york-i Play me, I'm yours honlapja ITT található.