- 0
A New York Public Library igazi 'kulthely' Manhattan szívében, melyet turisták és helyi lakosok ezrei keresnek fel naponta. Biztos vagyok benne, hogy a mozirajongók különösen kedvelni fogják ezt a bejegyzést, mert a New Yorki könyvtár nemcsak Amerika harmadik legnagyobb köz- és kutató könyvtára, de egyben rengeteg közkedvelt mozi és TV film helyszíne.
Nem szeretnék nektek száraz történeti tényeket felsorakoztatni, inkább a könyvtár titkairól mesélnék ebben a bejegyzésben. Az impozáns épület az Ötödik Sugárút és a 42. Utca kereszteződésében található. Kapuit 1911-ben nyitotta meg az olvasók előtt.
A Madison Avenue-ról a 42. utcára kanyarodva már messziről látszik az épület, melynek két oldalát két hatalmas oroszlán őrzi, 'akiket' az alkotók tiszteletére , Leo Astor-nak és Leo Lenox-nak kereszteltek. A Nagy Világválság idején új keresztnevet kaptak a szobororoszlánok. Patience (Türelem) és Fortitude (Bátorság) lett a nevük, ezzel is bátorítva New York lakosait.
Az épületet vaskos márvány borítja és nem fukarkodtak a míves domborművekkel, a bronzzal és az aranyozással sem. A könyvtár leghíresebb olvasószobája, a Rose Main Reading Room, a Rózsaterem lélegzetelállító látvány, különösen a könyvtárak szerelmeseinek. A terem 90 méter hosszú és 23 méter széles. A 16 méter magas mennyezetet gyönyörű festmények díszítik. A terem balkon részén nyitott polcokon több ezer kötet sorakozik. A mennyezetről hatalmas csillárok lógnak, a terem bútorzata pedig szintén kiváló ízlésről tanúskodik. Masszív faasztalokon hatalmas rézlámpák. Az asztalok mindegyikén számítógépek sorakoznak Internet kapcsolattal. A könyvtárban laptop kölcsönönzési lehetőseg is van. Hatalmas ablakok engedik be a természetes fényt az olvasóterembe, amely legyen hétvége vagy hétköznap, este vagy reggel, mindig zsúfolásig tele van olvasó, kutató könyvbarátokkal.
A könyvtár nemcsak több millió könyvnek, de néhány különleges tárgynak is otthont ad, többek között Truman Capote cigarettatárcája, Charlotte Brontë, Walt Whitman, Mary Shelley egy-egy hajtincse és Elizabeth Barrett Browning papucsa is megtalálható a köyvtárban. Azonban talán a legbecsesebb kincs az eredeti Winnie-The-Pooh kollekció. Az az eredeti kis csapat, amelyet Christopher Robin Milne kapott az édesapjától, A.A. Milne-től. A kollekció 1947-ben került az Államokba, az amerikai kiadó, E.P. Dutton által. 1987-ben a kiadó a New York-i könyvtárnak adományozta őket és a Donnell Library Center kiállításán voltak láthatóak 2008-ig, amikor is az épület bezárt. A Százholdas Pagony lakói átköltöztek a New York Public Library épületébe.
A Rózsa olvasóteremnek vannak különleges, visszatérő látogatói is. Neil Cowan úr 70 éves és a több mint 50 éve tagja a New York Library-nek. Szinte minden nap felszáll a Long Island Rail Road-ra és beutazik Glen Cove-i otthonából, hogy kedvenc helyén olvasgasson. A könyvtár dolgozói szinte munkatársuknak tekintik és a látogatók is azt hiszik, itt dolgozik, hiszen szabad bejárása van mindenhová. Részt vesz a könyvtárosok összejövetelein, még az esküvőkre is meghívják, ő pedig hálából az otthonába hívja könyvtáros barátait.
Ami pedig a beígért filmeket illeti? Hollywood rajong a New York Public Library-ért, mert impozáns, elegáns és roppant népszerű. Reggeli Tiffany-nál, Csak egy lövés Harrison Ford-dal, Pókember 3, Szellemirtók, Kvíz-show, A Thomas Crown ügy, Hirtelen 30, Holnapután, Álmomban már láttalak. A legnépszerűbb mégis talán a Szex és New York mozifilm. Az a bizonyos híres, elmaradt esküvő, melyet itt, a New York Public Library-ban szeretett volna megtartani a főszereplő, Carrie Bradshaw.
A Szex és New Yorknak és a hasonló alkotásoknak nagy a vonzereje, hisz látogatásomkor magam is tapasztaltam, hogy megannyi fiatal lány fényképezkedik a könyvtár lépcsősorán Carrie pózban, s bevallom, engem is elkapott egy pillanatra ez a furcsa érzés. Egy ilyen helyen, mint a New York Public Library, a múlt és a jelen, a valóság és a mese kissé összeolvad.
Garbutt Katalin
http://tinkmara.freeblog.hu/
Szerző a Flag Polgári Műhely tagja