Ma 2024 március 19. József, Bánk napja van. Holnap Klaudia napja lesz.
Szanaszét verte a magyar gazdaság az egész régiót

Szanaszét verte a magyar gazdaság az egész régiót

Flag

Szöveg méret

Még nincs értékelve
Szívükhöz kapnak a liberálisok.

Azzal, hogy a magyar gazdaság az idei harmadik negyedévben 5%-kal nőtt a nyers adatok szerint, két szempontból is abszolút kilóg a régiós mezőnyből: egyrészt ez gyorsulást jelent a második negyedévi 4,9% után, míg a többieknél jellemzően lassulás történt, másrészt maga a növekedés üteme is sokkal gyorsabb, mint a régiós országok eddig közzétett adatai – írja a Portfolio.

Lássuk a régiót
  • A gazdasági lap értékelése ]]>szerint]]> a lengyel GDP-növekedés a harmadik negyedévben 4,6%-ról 3,9%-ra lassult éves összevetésben, míg az elemzői konszenzus 4,1%-os adatra számított. Negyedéves alapon azonban gyorsulás következett be 0,8%-ról 1,3%-ra.
  • A bolgár harmadik negyedéves GDP-növekedés 3,8%-ról 3,7%-ra lassult éves alapon a bolgár statisztikai hivatal adatközlése szerint, míg negyedéves alapon 0,9%-ról 0,7%-ra lassult a bővülés üteme.
  • A román harmadik negyedéves GDP-növekedés 4%-ról 3%-ra lassult a statisztikai hivatal előzetes becslése szerint a kiigazítatlan adatok alapján, míg szezonálisan kiigazítva 3,8%-ról 3,2%-ra történő lassulás történt. Negyedéves alapon 1,7%-ról 0,6%-ra lassult a növekedés üteme a román gazdaságban.
  • A cseh GDP-növekedés a harmadik negyedévben 2,8%-ról 2,5%-ra lassult a Cseh Statisztikai Hivatal (CSÚ) első becslése alapján, míg az elemzők 2,7%-os növekedési ütemet vártak. Negyedéves alapon mindössze 0,3%-os volt a növekedés, ami 2016 első negyedéve óta a legalacsonyabb ütem.
  • A szlovák növekedés pedig nagy lassulást szenvedett el, hiszen 2,2%-ról 1,3%-ra süllyedt az ütem az előzetes adatok szerint, míg a piac 2,3%-os GDP-növekedésre számított. Negyedéves alapon a várt 0,6%-os bővülési ütem helyett 0,4%-os adatot tett közzé a szlovák statisztikai hivatal.
A gazdaság egészséges szerkezete áll a magyar növekedés mögött

A harmadik negyedéves GDP-adatokra reagálva a pénzügyminiszter csütörtökön Budapesten elmondta, a magyar gazdaság egészséges szerkezetével magyarázható, hogy újra kiemelkedő mértékben nőtt európai összevetésben is a bruttó hazai termék. Varga Mihály részben a gazdaságot befolyásoló kormányzati intézkedésekkel, így egyebek közt

  • az otthonteremtési támogatással,
  • a versenyképességi programmal
  • és az állami beruházásokkal magyarázta a növekedést.

Véleménye szerint hozzájárult a bővüléshez a bérfelzárkóztatás és a munkaerőpiac alakulása is, – mint mondta – Magyarországon 4,5 milliónál is többen dolgoznak, a reálbérek idei növekedése pedig meghaladta a 7 százalékot augusztus végéig. Erősítik a növekedést az új exportkapacitások is, hiszen a szűkülő nemzetközi kereslet ellenére is 72 milliárd eurót ért el a magyar kivitel 2019 első 8 hónapjában, 4 százalékkal meghaladva a tavalyi teljesítményt – tette hozzá. Hangsúlyozta emellett, hogy az uniós forrásfelhasználás is megjelent a növekedési adatokban, hiszen Magyarország a támogatásokat hatékonyan, túlnyomórészt a gazdaság fejlesztésére fordítja.

A miniszter kiemelte a magyar ipar és a szolgáltató ágazat kiemelkedő eredményeit, és különösen azt, hogy a kedvező költségszerkezetnek köszönhetően a belföldi teljesítmény a lassuló német bővüléstől 15 hónapja különvált. Varga Mihály megjegyezte, hogy minden várakozást felülmúlt a magyar gazdaság növekedése az idei harmadik negyedévben, hiszen a Magyar Nemzeti Bank 4,2 százalék, a Reuters konszenzusa 4,7 százalék, a Portfolióé 4,8 százalék, a Pénzügyminisztérium pedig 4,9 százalék bővülést valószínűsített. Hozzátette, hogy a negyedéves GDP-adatok történetében csupán hatszor volt magasabb az emelkedés, ráadásul a mostani nem privatizációra vagy hitelekre, hanem a gazdaság egészséges szerkezetére támaszkodik. Rámutatott, hogy

az eddig közzétett adatok alapján Magyarország érte el a legnagyobb gazdasági növekedést Európában, és az előző negyedévekhez hasonlóan a teljes összesítésben is a legjobbak közé kerülhet.

A tárcavezető arra számít, hogy a kedvező gazdasági folyamatok kitarthatnak az év végéig, belföldön folytatódik a lakossági fogyasztás és a beruházások bővülése, a világgazdaság pedig a visszaesés ellenére elkerülheti a recessziót, így az éves magyar GDP-növekedés elérheti a 4,8 százalékot. Ígérete szerint

folytatódik a fegyelmezett költségvetési és államháztartási politika, tovább a csökken az államadósság és tartható marad a hiánycél.

Kérdésre válaszolva Varga Mihály közölte, hogy a kormány elfogadja a munkaadói és a munkavállalói oldal bérmegállapodását, így azt is, ha az eddig tervezettnél magasabb arányú minimálbér-emelésben állapodnak meg 2020-ra. Kormányzati közbenjárást csak akkor látna indokoltnak, ha a szociális partnerek között nem születne megállapodás. Elmondta továbbá, hogy Magyarországot az uniós támogatásokban nem éri kár, és a források átstrukturálása nem veszélyezteti a költségvetés egyensúlyát sem, hiszen az első 10 hónapban a hiány az egész évre tervezettnek csupán az 58 százaléka.

Sümeghi Lóránt - ]]>www.888.hu]]>

HÍRLEVÉL FELIRATKOZÁS

Mindig naprakészen legfrissebb híreinkből!

Belföld (10) Történelem (17) Emberi kapcsolatok (36) Heti lámpás (308) Szépségápolás (15) Kultúra (6) Egészség (50) Titkok és talányok (12) Politika (1582) Alámerült atlantiszom (142) Mozaik (83) Irodalmi kávéház (536) Gazdaság (701) Mozi világ (440) Vetítő (30) Nézőpont (1) Flag gondolja (36) Életmód (1) Jobbegyenes (2772) Tereb (146) Tv fotel (65) Rejtőzködő magyarország (168) Gasztronómia (539) Mondom a magamét (7479) Nagyvilág (1309) Autómánia (61) Sport (729)
]]>eff]]>
]]>free speech]]>
]]>mti]]>